30 Maj

Proste wskazówki, jak rozwijać swoją karierę

Zarządzanie swoją karierą to duże wyzwanie dla każdego z nas. Obecnie nie wystarcza już wysoki iloraz inteligencji czy nawet skończenie kilku kierunków studiów. Najlepiej rozwijaniem swojej kariery zająć się już na studiach. Gdy rozmawiam ze znajomymi, którzy prowadzą firmy, opowiadają o różnych młodych osobach, które chcą z nimi współpracować.

Pierwsza grupa to ludzie, którzy podczas studiów zajmowali się tylko nauką i ewentualnie odbyli obowiązkowe praktyki. Zaczynając swą karierę zazwyczaj muszą wszystkiego uczyć się od podstaw, gdyż niestety większość studiów zupełnie nie przygotowuje do praktycznego wykonywania zawodu. Druga grupa to ludzie, którzy przez całe studia byli proaktywni, działali w różnych organizacjach studenckich, odbywali wiele praktyk i staży w firmach, w których później chcieliby pracować, zaczynali tworzyć swoje pierwsze biznesy. Te osoby, być może osiągały gorsze oceny na egzaminach, jednak zdobywały cenną praktyczną wiedzę oraz umiejętności, które od razu można zastosować w pracy. Ta druga grupa osób była oczywiście o wiele chętniej zatrudniana.

Sprawdź, która branża Cię interesuje!

Aby więc zacząć rozwijać swoją karierę, polecam w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, w czym jesteś najlepszy. Jakie masz talenty, jakie działania sprawiają Ci najwięcej radości. Zastanów się także, w czym absolutnie się nie sprawdzisz, czyli jakie czynności nie są ci pisane. Na rynku jest obecnie mnóstwo testów osobowości, które nakierują Cię na odpowiednie branże, w których możesz rozwijać swoją karierę. Warto poświęcić chwilę, by przez taki test przebrnąć i poznać swoje predyspozycje. Po drugie, sprawdź swoje umiejętności w praktyce. Nie musisz od razu wiązać się z daną branżą długoterminowym kontraktem. Polecam wybrać się do takich firm, które zajmują się interesującą Cię tematyką i odbyć w niej staż lub praktykę. Wówczas zobaczysz, czy faktycznie dobrze sprawdzasz się w danej branży, czy powinieneś szukać dalej.

Kochaj to, co robisz

Mój mentor biznesowy zwykł zawsze mawiać: „jeśli nie kochasz tego, co robisz, zmień to natychmiast!”. Część osób zupełnie nie odczuwa radości ze swojej pracy. To tzw. „wyrobnicy”, którzy pracują bez zaangażowania i zainteresowania swoją pracą, czekając niecierpliwie, kiedy tylko nadejdzie godzina, gdy mogą już „zakończyć robotę”. „Rzemieślnicy” chcą być dobrzy w tym, co robią, wciąż się rozwijają, wkładając w swoją pracę serce. Z kolei „artyści” poza zaangażowaniem i sercem, dodają do swojej pracy duszę, która w połączeniu z ich talentami i pracą, przynosi rewelacyjne rezultaty.

Buduj sieć swoich kontaktów

Koncentrując się na rozwoju swojej kariery nie możesz pominąć dwóch najważniejszych elementów. Pierwszym jest stały rozwój – czytanie pism i książek branżowych, udział w szkoleniach czy warsztatach, uczestnictwo w spotkaniach, na których możesz poznać liderów z danej branży.  Drugim, moim zdaniem najważniejszym, jest networking, czyli budowanie sieci swoich kontaktów i pielęgnowanie relacji biznesowych. Ludzie pracują z ludźmi. Dlatego, jeśli chcesz wciąż piąć się do szczeblach swojej kariery otaczaj się osobami, które mogą Cię polecać i pomagać Ci w rozwijaniu sieci Twoich kontaktów. Aby zacząć pracować nad rozwojem swojej kariery polecam Ci wybrać się na konferencje, na których znajdziesz praktyczną wiedzę  z zakresu rozwoju osobistego, zainspirujesz się do działania poznając osobiście ludzi, którzy odnieśli w Polsce wielki sukces i będziesz mieć okazję poznać osobiście inne osoby, takie jak Ty, które chcą od życia czegoś więcej.

Facebook Comments

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy