Małgosia 34-letnia przedstawicielka farmaceutyczna przyjeżdża na weekend do domu raz na kilka miesięcy. Dla mamy przywozi najnowsze kosmetyki, dla siostry torebki Prady i kolekcje butów z Wenecji. Bratanek obowiązkowo musi dostać najnowsze zabawki i górę firmowych ubranek. Gosia opowiada o egzotycznych wakacjach, nowym samochodzie, który właśnie dostała od firmy jako nagrodę dla jednego z najlepszych sprzedawców i rozprawia o gatunkach win, na degustacje których regularnie chodzi z koleżankami. "Ty to masz szczęście. Ale ci się powodzi"- słyszy stale od siostry, która na co dzień dorabia jako sprzątaczka. "No właśnie, kasę zarobiła i teraz się jej w głowie przewraca, o rodzinie zapomina, przyjeżdża raz na ruski rok i chce nas prezentami przekupić"- dorzuca brat, ochroniarz supermarketu.

Tyle razy Gosia proponowała bratu, że załatwi mu pracę w większym mieście, a siostrze pomoże znaleźć lepsze zajęcie… Ale wszystko na nic! Oni w kółko powtarzają tą sama śpiewkę: „pracy nie ma, kryzys jest, uczciwie to się w Polsce zarobić nie da, swojej duszy korporacji nie sprzedadzą, choćby mieli chleb z woda co dzień jeść, do roboty u Amerykanów nie pójdą!” I tak mija jeden rok, drugi i piąty. U jednych ludzi stałe nic się nie zmienia poza obiektem, na który w danym momencie narzekają. A u innych… Sukcesy. Czasami jednak tym pierwszym wydaje się, że owe sukcesy są tylko wynikiem szczęścia, układów, rezygnowania ze wszystkiego na rzecz pracy itp. A to nieprawda! Kto nam broni odnosić sukcesy? Kto nam broni zmienić coś w swoim życiu na lepsze i zacząć w końcu żyć tak, aby być zadowolonych z tego życia? Zamiast tracić energię na obgadywanie innych, aby udowodnić samemu sobie, że z nami nie jest aż tak źle. Że przecież Gosia świetnie zarabia, ale… Zazwyczaj szukamy jakiegoś „ale”. Najlepiej takiego, które udowodni nam samym, że z nami nie jest tak źle, a ta osoba, która wygląda, że ma tak dobrze, może nie do końca jest szczęśliwa.

A jakby tak podejść do tematu z zupełnie innej strony. Zostawić gdzieś na boku uczucie zazdrości i przyjrzeć się życiu tej osoby, której zazdrościsz. Co ona takiego robi, czego ty nie robisz? Co możesz zrobić, aby też to mieć?

Aby wyrwać się ze spirali zazdrości w pierwszej kolejności zmień pewne nawyki. Zamiast tracić swój cenny czas na gapieniu się w telewizor, zgłębianiu cudzych nieszczęść i światowych tragedii czy marnowaniu wielu godzin na bezproduktywne plotkowanie, skup się na pozytywnych rzeczach.
Zacznij od celów. Co chciałabyś tak naprawdę robić w życiu? Jak chciałabyś spędzić życie, gdybyś teraz otrzymała ode mnie czarodziejską różdżkę? Kim chcesz być? Co chcesz robić? Jakie widoki mieć za swoim oknem? Jak się chcesz czuć?

Skup się teraz na tym, co robisz. Czy twoje zachowanie, nastawienie i zaangażowanie w życie zbliża cię do takiego życia, o którym przed chwilą pomyślałaś? „To się nie sprawdza”- pewnie wpadła ci do głowy taka myśl. A jeśli choć w małym kawałeczku mogłoby się sprawdzić, czy twoje życie poprawiłoby się?

Uświadom sobie, że nikt nie przeżyje życia za ciebie i teraz, w momencie gdy czytasz te słowa jest to idealny moment, aby zmienić w nim coś u na lepsze. Na początek wystarczy jedna rzecz, jakaś mała rzecz, którą od dziś będziesz robić inaczej. Np. codziennie wieczorem wymień 5 swoich sukcesów albo za każde narzekania odkładaj (płać karę) 10 zł, albo zapytaj jednego człowieka, którego podziwiasz (lub jeszcze dziś nie podziwiasz tylko odczuwasz zazdrość na jego widok), jak on to zrobił, że odniósł tak fantastyczne sukcesy. Mówi się, że wszystko, co jest wokół nas, kiedyś pojawiło się w czyjejś głowie. Bez względu na to, czy w to wierzymy, czy nie. Czy to rozumiemy, czy nie. Najważniejsze, aby cały czas udoskonalać nasze życie. Mój 94-letni dziadek zawsze mi powtarza: „jeśli uważasz, że wiesz już wszystko i nic nie musisz udoskonalać, to najlepiej od razu połóż się do grobu i czekaj, aż umrzesz.”

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy