Święta Bożego Narodzenia z jednej strony to długo wyczekiwany czas spotkań z najbliższymi, wzajemnego obdarowywania się prezentami, wspólnego spożywania uroczystej wieczerzy, jednak jest to też okres, w którym łatwo stracić głowę w natłoku przedświątecznych zajęć, końca roku i przygotowywania wystawnej Wigilii. Dla jednych jest to czas wyciszenia i reminescencji, dla innych jeden z najbardziej pracowitych okresów w domu, niosący ze sobą stres, pośpiech i zmęczenie związane z byciem gospodarzem tego najbardziej oczekiwanego święta przez najmłodszych. Co zrobić by czas ten był dla nas łatwiejszy?

Warto zacząć od zmiany myślenia o swoich powinnościach i obowiązkach, przypomnieć sobie jak święta przeżywaliśmy jako dzieci, ile magii miały w sobie, niespodzianek i niezwykłego klimatu oczekiwania na narodziny Dzieciątka, rozpoczęcia uroczystej kolacji w gronie rodzinnym i wreszcie rozpakowywania prezentów od Gwiazdora, Mikołaja czy Aniołka. Spróbujmy odnaleźć w sobie to dziecko sprzed lat, porzućmy oczekiwania dorosłego o idealnych dwunastu potrawach, stole nakrytym jak z czasopisma wnętrzarskiego, sprawmy sobie doskonały nastrój, a wszystko inne ułoży się znakomicie.

Po pierwsze zrewidujmy nasze oczekiwania i jasno powiedzmy sobie, że perfekcyjne święta, to nie takie, które będziemy wspominać po latach. Nie sztuką jest gotować całe dnie i w efekcie zasiąść do stołu wycieńczonym lub też praktycznie przy nim nie siedzieć donosząc co chwilę kolejne dania. W niektórych regionach Polski istnieje zwyczaj, który mówi, że od stołu wigilijnego nie można wstawać od rozpoczęcia wieczerzy, aż do jej końca. Mądrość ludowa, która doskonale chroni gospodarzy przed nadmiernym obciążeniem i jednocześnie gromadzi wszystkich biesiadników przy stole, jednocząc ich w ten szczególny wieczór. Oczywiście przekaz ten nie działałby , gdyby nie był obwarowany karą i do tego karą ostateczną za wstanie od stołu, daje on z jednej strony przymus, ale też mówi jasno o konieczności bycia razem niezależnie od tego, co się dzieje, o porzuceniu indywidualnych potrzeb na rzecz najbliższych. Może warto do niego wrócić?

Podczas świąt otwórz się na innych, poznawaj swoich bliskich na nowo, zobacz, jak się zmienili. Spróbuj spojrzeć z innej perspektywy na otaczających Cię ludzi, zastanów się, jakie mają potrzeby, co w nich lubisz, skup się na pozytywnych aspektach Waszych relacji. Wspominaj przy stole miłe rodzinne chwile, może ktoś z rodziny pamięta inne, które Tobie uleciały z głowy? Poczujcie się wspólnotą, rodziną, którą łączy historia, ale i mnóstwo pozytywnych emocji. Postaraj się być tu i teraz, niech świat wokół zniknie, a w zakresie Twojej percepcji pozostanie tylko stół wigilijny wraz ze zgromadzonymi przy nim bliskimi.

Pamiętaj o relaksie, zaplanuj sobie przynajmniej godzinę na odpoczynek dla siebie przed spotkaniem z rodziną, nawet jeśli będzie to kosztem przygotowań świątecznych nie możesz zapominać o sobie. Każdy z współbiesiadników doceni Twój dobry nastrój bardziej niż perfekcyjnie złożone serwetki. Weź rozluźniającą kąpiel przy świecach, poczytaj książkę, posłuchaj muzyki, zrób to co Cię wprawia w miły stan, daj sobie czas na wyciszenie. Poddenerwowani i zestresowani nie damy bliskim magicznych świąt, ale też nie odczujemy ich sami, dlatego warto zainwestować trochę czasu w przyjemność.

Jeśli już popracowałeś nad swoim nastrojem to rzuć okiem na miejsce wieczerzy. Przygaś światła, włącz kolędy lub nastrojową muzykę, zapal świeczki, kadzidła. Wyczaruj nastrój inny niż zwykle, półmrok spotęguje odczucie intymności spotkania, dźwięki muzyki wyciszą emocje, a wspaniałe zapachy dopełnią całości. Kojarzy Ci się to z przygotowaniami do randki? Przecież święta to taka randka z rodziną, pełne emocji spotkanie kochających się ludzi.

Życzę Wam wspaniałego spotkania w gronie najbliższych, cudownych chwil przy wspólnym stole i przeżycia tego spotkania w sposób taki, by można było czerpać z niego energię na cały przyszły rok.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy