Pośród wielu relacji, które towarzyszą nam przez całe życie znajdują się i te, których intensywność i jakość wyrasta poza miarę, dając ogromną satysfakcje i szczęście. Ich wartość jest nieoceniona, a wsparcie, które dzięki nim uzyskujemy pomaga przetrwać nawet najtrudniejsze momenty w życiu. To, gdzie kończy się znajomość, a zaczyna przyjaźń łatwo odczuć, jednak gdy mielibyśmy te różnice opisać...

Głębokie przyjaźnie wiążą się z bliskością i pewnym stopniem intymności, które rozwijają się powoli poprzez ujawnianie uczuć i informacji o sobie. Ważne, by spotykało się to z gotowością drugiej strony do podobnego zachowania. O ile nieprzyjemnie można się poczuć, gdy zdamy sobie sprawę, że powierzamy nasze najgłębsze uczucia i przemyślenia drugiej osobie nie wiedząc o niej nic, to w sytuacji symetrycznej nie tylko poczujemy się bezpiecznie, ale też będziemy mieć poczucie bycia kimś ważnym w czyimś życiu. Gotowość do odsłaniania siebie pozwala również zbudować zaufanie w relacji.

Przyjaciele wiedzą, że dają sobie nawzajem podobne wsparcie i żadne z nich nie czuje się wykorzystane bądź nadmiernie obciążone sprawami drugiego Najbardziej trwałe relacje to te, w których bilans kosztów ponoszonych przez obie strony jest stosunkowo bliski sobie, a atrakcyjność kontaktów jest wystarczająco gratyfikująca. Jednocześnie obie osoby wiedzą, że mogą liczyć na wsparcie, pomoc drugiej strony. Satysfakcjonujące relacje dają poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, bo przyjaciel potrafi doradzić, ale też, co ważne, nie osądza. Niektórzy określają to poczucie jako możliwość „bycia sobą” w czyimś towarzystwie, odetchnięcie od odgrywania narzuconej przez siebie społecznej roli.

Co warte podkreślenia relacja to nie stan, a proces. Wymaga więc uwagi i dbania, a przede wszystkim zainteresowania drugą osobą. Wiele znajomości nie jest w stanie przetrwać próby czasu, gdy kontakty rozluźniają się, a spotkania stają coraz rzadsze. Bycie przyjacielem wymaga od nas obecności w życiu drugiej osoby, współuczestniczenia w jej troskach i szczęściu. Bez tego trudno o wspólne przeżywanie emocji i odczytywanie znaczenia wydarzeń w jej życiu. Faktem jest , że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, jednak by móc właściwie wspierać bliskich potrzebna jest wiedza, o tym kiedy spotykają ich trudne momenty, a tego bez współuczestniczenia w ich aktualnej sytuacji życiowej, mimo największych chęci nie jesteśmy w stanie odgadnąć.

Nie ma na świecie bezkonfliktowych znajomych i chociaż jest to banał, to często zwłaszcza w emocjach zapominamy o tym. W każdej relacji pojawia się moment, w którym dochodzi do zgrzytu , a nawet czasem głębokiego zawodu. Kryzys tego typu jest nie lada wyzwaniem, a sposób jego rozwiązania dobrym predykatorem trwałości przyjaźni i odbiciem jej dojrzałości. Nawet jeśli miałby on prowadzić do oziębienia stosunków to nie warto w takich sytuacjach pozwalać sobie na zerwanie kontaktów, każdą rzecz, która zajmuje myśli i budzi negatywne emocje najlepiej jest przegadać, nawet jeśli rozmowa ta wydaje się być trudna, a czasem niemożliwa do wykonania z emocjonalnego punktu widzenia. Często konflikty rodzą się z indywidualnego rozmyślania nad trudnym wydarzeniem bez konsultacji z drugą osobą, bez znajomości jej punktu widzenia i emocji. Łatwo w takiej sytuacji o efekt kuli śniegowej, narastania niechęci i wyolbrzymienia negatywnych aspektów znajomości. Warto ten proces szybko zahamować, a najlepiej do niego zupełnie nie doprowadzać.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy