Jeśli chcesz być dobrym przyjacielem to przede wszystkim naucz się słuchać. Zauważ, że ludzie wolą mówić niż przysłuchiwać innym. Nie dlatego, że są egoistami, po prostu chcą się podzielić swoimi przeżyciami. Taką mamy naturę.

Ale to bycie dobrym słuchaczem jest w cenie. Pomaga budować wartościową i trwałą relacje. A uwaga, którą dajemy drugiej osobie pokazuje,że nam zależy. Dając szanse na wygadanie się pomagamy też w obniżeniu napięcie psychicznego. Pamiętajmy,że nie każdy jest wylewny, a co za tym idzie nie zawsze mówi wszystko co leży mu na sercu. Jak rozmawiać by pokazać naszą troskę i zaangażowanie?

Słuchaj aktywnie

Podczas rozmowy nie tylko to, co mówimy ma znaczenie, nasze reakcje, podczas gdy słuchamy są równie ważne. Uśmiechem, potakiwaniem, zdziwieniem czy aprobatą wyrażaną gestem pokażesz rozmówcy, że go słuchasz uważnie i przeżywasz to, co mówi, a nie tylko jesteś obok. Pamiętaj, że dobry słuchacz potrafi zaangażować się w to, co słyszy, ale co ważniejsze pokazać to. Skup się i staraj nie rozpraszać. Nawiązuj kontakt wzrokowy, ale nie gap się bezmyślnie, bo ktoś kiedyś powiedział, że trzeba patrzeć w oczy. We wszystkim potrzebny jest umiar i adekwatność, teatralność gestów nie jest najlepszym wyborem.

Dopytuj

Poza sygnałami niewerbalnymi pamiętajmy o dopytywaniu. Jak mawiał Oscar Wilde „nie ma niewygodnych pytań, są tylko niewygodne odpowiedzi”. Kiedy nasz przyjaciel mówi o trudnych dla niego sprawach nie bądźmy nachalni, ale dajmy do zrozumienia, że ciekawi nas to, a on sam zdecyduje czy chce nam więcej powiedzieć. Stawiaj pytania otwarte, by pokazać zainteresowanie i jednocześnie dać pewną dowolność w doborze odpowiedzi. Pytaj o to co dana osoba myśli o tym, co mówi, jak się z tym czuje i czy oczekuje rady. Parafrazuj wypowiedzi, by sprawdzić czy dobrze je rozumiesz.

Akceptuj

Zarówno to, co przeżywa Twój rozmówca, jak i wygłaszane przez niego przekonania, nawet wtedy gdy są odległe od Twoich. Powstrzymaj się od oceny, po prostu powiedz swoje zdanie na ten temat. Macie oboje pełne prawo się nie zgadzać, próbować przekonać się nawzajem do swoich racji, ale nic na siłę. Toleruj jego emocje, nie mów, żeby nie płakał czy nie złościł się. Najlepiej gdy te silne stany emocjonalne przeżywamy w gronie najbliższych, a nie dusimy w sobie.

Bądź cierpliwy

Jeśli chcesz okazać wsparcie, słuchaj uważnie. Nie poganiaj i nie przerywaj. Pozwól, by rozmówca myślał na głos, sam organizował swoją wypowiedź i zastanawiał się. Przerywał i podejmował opowieść wtedy, gdy czuje się na siłach. Czasem samo mówienie pozwala spojrzeć na problem z innej perspektywy i znaleźć jego rozwiązanie.

Dawaj informacje zwrotne

Mów o swoich odczuciach, o tym, jak widzisz dany problem i jakie rozwiązania. Nie bagatelizuj. Bądź konkretny i odnoś się do tego, co usłyszałeś, ale nie narzucaj swoich poglądów. Zwróć uwagę na te sprawy, na które Twój rozmówca ma wpływ. Nie rzucaj słów na wiatr, zaproponuj pomoc tylko wtedy, gdy jest to możliwe. Pamiętaj, że doradzasz, a nie decydujesz.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy