03 Maj

Przyjaciel potrzebny od zaraz

Prawdziwy przyjaciel to bardzo cenna rzecz. Pomoże w trudnych chwilach, będzie obok w szczęśliwych momentach. Każdy, kto ma oddanego przyjaciela wie, że życie bez niego jest niepełne. Co zrobić, żeby nasze przyjaźnie trwały latami?

Pielęgnowanie przyjaźni

Często zdarza się, że nie widzimy się z kimś przez długi czas, a i tak wiemy, że możemy zadzwonić w środku nocy i opowiedzieć o tym, co nam leży na sercu. To właśnie jest prawdziwa przyjaźń i warto ją pielęgnować. Jak to robić? Po pierwsze w przyjaźni chodzi o bezinteresowność, nie możemy oczekiwać czegoś w zamian za naszą pomoc. Tak samo nie możemy jednak ciągle wymagać pomocy od drugiej osoby, sami nie dając z siebie nic. Ważna jest również szczerość, jeśli jakieś słowo czy zachowanie nas rani, to trzeba głośno o tym mówić. Nie ma nic gorszego niż niewyjaśnione pretensje, które pogłębiają urazę do drugiej osoby i uniemożliwiają nam cieszenie się z relacji, jaką mamy. W przyjaźni ważne jest spędzanie czasu razem – nawet szybka poranna kawa buduje intymność i poczucie więzi.

Dlaczego potrzebujemy przyjaciół?

Przyjaciele sprawiają, że możemy być sobą, przez co nie gromadzą się w nas negatywne emocje związane z rolami, w jakie wchodzimy w dorosłym życiu, np. w pracy. W towarzystwie przyjaciół możemy swobodnie płakać, śmiać się, dzielić się swoimi problemami, a oni nie będą nas oceniać czy krytykować. Przyjaciel w odpowiednim momencie wyciągnie do nas pomocną dłoń i pomoże uporać się z problemami – chociażby doradzając nam lub oceniając z dystansu sytuację,  w której się znaleźliśmy i nie umiemy sobie poradzić.

Przyjaźń damsko-męska?

Wielu ludzi uważa, że przyjaźń pomiędzy kobietą i mężczyzną jest niemożliwa. Jednak jest to kwestia doświadczenia i odpowiedniego momentu w życiu. Utrzymanie takiej przyjaźni jest na pewno o wiele trudniejsze niż w przypadku jednej płci, chociażby w momencie, gdy w życiu przyjaciół pojawiają się partnerzy – nie każdy potrafi zaakceptować fakt, że jego kobieta posiada przyjaciela, z którym spędza dużo czasu. Może to być zarzewiem wielu kłótni. Jednak pomimo to, istnieje duże grono osób, które uważają, że to możliwe i sami udowadniają to światu na własnym przykładzie. Może jest to kwestia jasno postawionych granic, podobieństwa, a może stażu znajomości?

Przyjaźń wzbogaca nasze życie, otwiera nas emocjonalnie i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi – warto więc dbać o przyjaciół. To kiedy ostatnio dzwoniliście do swoich przyjaciół?

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy