09 Lip

Japończycy zawsze mają ciekawe pomysły. Jak tylko odkryto, że przytulanie jest bardzo zdrowe wynaleźli urządzenie do przytulania samego siebie – Sense-Roid. Jest to manekin pokryty elastycznym materiałem, który przypomina w dotyku skórę człowieka, a do tego ma na sobie kamizelkę z czujnikami.

Aby móc czerpać pełną satysfakcje z samoprzytulania wystarczy założyć specjalny strój, który wibruje i zwiększa swoją objętość w zależności od nacisku, jaki wywieramy na manekina. Podobno wrażenia są bardzo przyjemne i porównywalne do prawdziwego cielesnego kontaktu z tym wyjątkiem, że przytulanie tak zainscenizowane jest symetryczne – innymi słowy odczuwamy bezpośrednio to, jak przytulamy. Ot ciekawostka, a inspiracją do powstania Sense-Roid’a były badania dotyczące korzyści, jakie czerpiemy z przytulania. A jest ich kilka i do tego bardzo istotnych.

Poczucie bezpieczeństwa

Przytulanie jest bardzo ważnym elementem opieki nad dziećmi, daje im poczucie bezpieczeństwa, a także wpływa pozytywnie na ich poczucie własnej wartości. Uspokaja i buduje więź między nim a rodzicami. Poza tym, że czuły dotyk jest bardzo istotny w procesie rozwoju układu nerwowego to jeszcze długofalowo pomaga dziecku zyskać pewność siebie. O ile dzieci bardzo szybko się uczą tego, co sprawia im przyjemność i łatwo domagają się czułych gestów od bliskich, o tyle im jesteśmy starsi, tym bardziej zaniedbujemy tę potrzebę. Warto uświadomić sobie, jak wiele tracimy.

Przytulaj się na zdrowie!

Badania pokazują, że przytulanie obniża ciśnienie krwi, poziom stresu (przez zmniejszenie wytwarzania kortyzolu) oraz wzmacnia więzi między ludźmi. Kiedy przytulamy się z kimś bliskim już po chwili nasz organizm zaczyna produkować oksytocynę. Jest to hormon odpowiedzialny za budowanie przywiązania, wytwarza się również w trakcie orgazmu oraz u matek pomagając zbudować więź z nowonarodzonym dzieckiem. Co ciekawe, mężczyźni i kobiety z wyższym poziomem tego hormonu są mniej skłonni do poszukiwania innego partnera. Dodatkowo już po 10 sekundach czułego kontaktu z  drugą osobą nasze serce zwalnia, obniża się ciśnienie – jednym słowem uspokajamy się.

Przytulanie poza czysto fizjologicznymi skutkami ma również pozytywny wpływ na emocje. Nie dość, że odpowiedź naszego organizmu działa na nas kojąco to jeszcze budujemy poczucie bezpieczeństwa oraz wzmacnia się nasza pewność siebie. Przytulanie łączy ludzi i zbliża do siebie nie tylko fizycznie. Wiadomo już, że związki, w których partnerzy często się przytulają są trwalsze i bardziej satysfakcjonujące, a dzieci, które doświadczają tego typu czułości od swoich bliskich wyrastają na szczęśliwych i dowartościowanych dorosłych. Co więcej te, które doświadczyły w dzieciństwie stabilnie kochającego domu i były często przytulane osiągają większe sukcesy w szkole i pracy zawodowej.

Jakby plusów przytulania był mało, podczas tej czynności wytwarzają się w naszym ciele endorfiny, które nie tylko dają nam uczucie szczęścia, ale i działają przeciwbólowo. Przeprowadzono badania nad bólem u noworodków, którym pobierano krew w sytuacji, kiedy leżały w inkubatorze albo były przytulane. Okazało się,że zmierzony poziom bólu był u nich mniejszy wówczas, gdy spoczywały podczas zabiegu w ramionach rodzica.

Warto więc zamiast tabletek przeciwbólowych po prostu się przytulić.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy