Bycie babcią czy dziadkiem to niezwykłe szczęście, jednak wiąże się także z pewnymi obowiązkami. Mówi się, że kocha się wnuki bardziej niż własne dzieci. Dziadkowie mają tendencje do podziwiania, rozpieszczania i wychwalania ich pod niebiosa. Każda babcia i każdy dziadek chcą mieć jak najlepsze relacje z wnukami – jak tego dokonać?

Rozmawiaj ze swoim wnukiem

Nie da się ukryć, że spotkania dwóch pokoleń bywają trudne. Dziadkowie mają inne podejście do życia niż ich wnukowie, przez co w takiej relacji mogą występować zgrzyty. Warto pracować nad kontaktami z wnukami, próbować zrozumieć świat, w jakim żyją, starać się za nimi nadążać. Tutaj pomocna będzie rozmowa – nie obawiaj się  pytać wnucząt o ich zdanie na różne tematy, proś o pomoc jeśli masz problem np. z nowymi technologiami. Wzajemny szacunek i zaufanie to klucz do dobrych relacji w rodzinie i nie tylko. Kontakty z najmłodszymi mogą bardzo pozytywnie wpływać na samopoczucie dziadków i dorastających dzieci. Międzypokoleniowa więź to coś bardzo cennego. Dodatkowo wnuki mobilizują do życiowej aktywności, co dobrze wpływa również na zdrowie osób starszych.

Gdy mieszkacie pod jednym dachem

Nadopiekuńczość dziadków,  zwłaszcza gdy mieszkają razem ze swoimi wnukami jest dosyć często spotykanym zjawiskiem. Wnuki mogą narzekać na babcię lub dziadka, którzy co godzinę proponują im ciężki posiłek, a próba wyjścia z domu bez szalika kończy się awanturą. Wszystkie te działania wynikają z troski i miłości dziadków do wnuków. Wnuki chcą móc decydować o własnym życiu i rozsądnie jest pozwolić im wybrać swoją drogę, popełnić kilka błędów. Dobrze jest wspierać ich w decyzjach, ewentualnie służyć dobrą radą, nie staraj się jednak niczego im narzucać. Mieszkając z wnuczętami daj im trochę własnej przestrzeni, nie wypytuj o wszystko – jeśli wnuk będzie chciał się z Tobą czymś podzielić sam to zrobi. Aby jednak utrzymać dobre relacje, dobrze jest czasem zrobić coś razem – może wspólny spacer albo gra w scrabble? Jest wiele możliwości spędzania czasu razem, możecie zrobić coś, co jest zgodne zainteresowaniami Waszych ukochanych wnucząt, pokażecie im wtedy, że są dla Was ważne i że mogą na Was liczyć.

Dziadkowie na odległość

Zdarza się jednak i tak, że dziadkowie mieszkają daleko i nie mogą widywać się z wnukami tak często, jakby chcieli. Dobrze jest wtedy utrzymywać z nimi kontakt telefoniczny czy przez Internet (np. skype). Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, wnuczęta z pewnością pomogą Ci zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje sieć. Taki kontakt pozwoli Wam zachować bliskość i siłę łączących Was relacji.

Pamiętaj!

Wnuki kochają Cię tak samo mocno, jak Ty je. Zdarza się, że nie mają czasu – pamiętaj, że mają swoje życie. Okaż im ciepło i miłość, pomóż kiedy będą tego potrzebować i wiedz, że Ty również zawsze możesz na nie liczyć. I pamiętaj – bycie babcią i dziadkiem to wspaniała sprawa!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy