Na rynku dostrzec możemy wiele firm, które z sukcesem prowadzą całe rodziny. Biznes przekazywany z pokolenia na pokolenie z czasem umacnia się na rynku, ale zdarza się także, że rodzinna firma nie okazuje się najlepszym pomysłem. Stare porzekadło mówi, że z „rodziną wychodzi się dobrze na zdjęciu” – na pewno nie jest łatwo, ale familijny biznes też może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Zalety

Rodzinne przedsiębiorstwo może nieść za sobą wiele korzyści. Zdecydowaną zaletą jest na pewno to, że „pracownicy” darzą się zaufaniem i są wobec siebie lojalni, w związku z czym potencjalnie przekłada się to na korzyści finansowe. Każdy bowiem członek firmy dba o jej dobro i wykonuje swoje obowiązki z należytą starannością. Przekłada się to także na ochronę interesów firmy, ponieważ dostęp z zewnątrz jest tutaj bardzo ograniczony. Wspólny, familijny biznes pozwala również ułatwić start w życiu zawodowym młodszym członkom rodziny, jest to też doskonały sposób na pomoc osobom starszym w rodzinie, którzy np. zostali zwolnieni i ciężko jest im odnaleźć się na rynku pracy. Rodzinna firma starannie przygotowuje młodsze pokolenia do zawodu i przyszłego objęcia kierownictwa, dzięki czemu biznes ma potencjalnie większe szanse na przetrwanie niż inne firmy. Zachętą na założenie własnego rodzinnego biznesu mogą być przykłady innych firm rodzinnych, które z sukcesem do dziś obecne są na rynku, takie jak: Lody Grycan, Grupa Mokate czy Dr Irena Eris.

Wady

Jednak jak w każdym przypadku, także i tutaj mamy drugą stronę medalu – prowadzenie rodzinnej firmy ma jednak również wiele ciemnych stron. Jedną z nich jest rozbieżność interesów – krewni zakładający przedsiębiorstwo mogą mieć różne spojrzenia na wiele spraw – w związku z tym istnieje możliwość występowania konfliktów, które będą trudniejsze do rozwiązania, przez wzgląd na wpływ emocji. Ciężko tutaj także oddzielić relacje rodzinne od relacji zawodowych – przykładowo ojca z synem, który z pewnością w większości przypadków będzie w stosunku do dziecka mniej wymagający, niż byłby w relacji z obcą osobą. To z kolei może hamować rozwój młodszego pokolenia, przed którym nie będzie stawiało się wysokich wymagań. Praca w rodzinnej firmie może być też krzywdząca dla pracownika – osoby z zewnątrz mogą uważać np. że odniósł sukces nie ze względu na swoje umiejętności, a „znajomości”, a to z kolei może negatywnie wpływać na poczucie własnej wartości członka przedsiębiorstwa. Minusem jest także to, że w przypadku wszelkich większych konfliktów rodzinna firma jest w większym stopniu narażona na rozpad, a dodatkowo zagrożone są także więzi rodzinne, które najtrudniej jest odbudować.

Rodzinny biznes może być świetnym rozwiązaniem, należy jednak pamiętać, aby na wstępie rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”. Decyzja o założeniu firmy powinna być dobrze przemyślana, dzięki temu prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu jest niezwykle wysokie.

Facebook Comments

One Comment

  • Witek pisze:

    Prawda jest taka, że niejednokrotnie praca w rodzinnej firie to katorga … niemniej jednak z doświadczenia wiem, że nie ma to jak pomoc taty czy porada mamy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy