13 Sie

Rozwiązywanie dylematów zawodowych na urlopie

Urlop to dobry moment, aby spojrzeć na swoją pracę i wiążące się z nią problemy z dystansem.

Zmiana otoczenia, miejsca i ludzi, różnorodność nowych wrażeń sprzyjają zmianie nastawienia do zawodowych obowiązków. Ważne jest, aby to zrównoważone postrzeganie zachować także po powrocie z wypoczynku.

W pociągu, samolocie lub na plaży lubimy czytać gazety, rozwiązywać krzyżówki. Sięgnijmy także po SUDOKU. Ta japońska łamigłówka pomoże nam wyćwiczyć mózg w rozwiązywaniu dylematów zawodowych. Grają w nią nawet naukowcy i uniwersyteccy profesorowie. Nie tylko, aby trenować szare komórki, ale także po to, by nie popadać w schematy myślowe!

Osoby bojące się matematyki, uspokajam – nie trzeba nic liczyć ani sumować, ani dzielić, wystarczy skupić się i szukać dobrych rozwiązań, gdyż jest to gra ćwicząca zarówno koncentrację, jak i logiczne myślenie. Rozwiązanie polega na wpisywaniu cyfr od 1 do 9 w kwadrat podzielony na 9 części, w którym znajduje się 9 mniejszych podkwadratów. Celem jest wpasowanie cyfr tak, aby w każdym wierszu poziomo, w każdej kolumnie pionowo oraz w każdym z dziewięciu pogrubionych małych podkwadratów znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9 oraz żeby nie powtarzały się one w danym układzie. W każdej rundzie jest już wpisane kilka cyfr, które stanowią punkt odniesienia się, tak aby nie powtórzyć tej samej cyfry w danej kolumnie wierszy bądź małym kwadracie.

Początki bywają ciężkie. Czasem analizując układ jakieś cyfry w pionie wydaje nam się, że nie ma szans przewidzieć gdzie może ona pasować. Co wtedy robimy? Analizujemy tę samą cyfrę w układzie poziomym, a następnie w kontekście małych kwadratów. Są chwile, gdy gracz traci już nadzieję, bo zbyt skupił się na wybranej cyfrze. Wtedy musi zacząć analizować układ kolejnej, a jak to nie zadziała to rozpracowuje inną cyfrę. Po jakimś czasie zobaczysz, jak brakujące cyfry same zaczną się układać i odnajdywać. Brzmi zbyt prosto? Trzeba zagrać, żeby doświadczyć tego miłego uczucia. Najlepiej  w wersji aplikacji na smartfona, gdyż mózg jest bardziej pobudzany widząc podświetlające się pola, a efekt pozytywnego rozwiązania wieńczy się nagłym scaleniem kwadratu i gratulacjami.

Tak samo jest z dylematami zawodowymi. Problemy w pracy powstają często na skutek tkwienia w określonej pozycji, posiadania z góry założonych oczekiwań lub rozwiązań, które dotychczas się sprawdzały. Trzymamy się kurczowo jednej opcji, zamiast spojrzeć z szerszej perspektywy i spróbować rozwiązać kwestię zupełnie z innej strony.

Zasada Sudoku będzie także pomocna w planowaniu kariery. Uczy ona patrzenia na sytuację z czterech perspektyw, jeśli jedna taktyka analizy brakujących cyfr zawodzi, np. sprawdzanie w kwadracie, zostawia się ją bez żalu i przechodzi do sprawdzania w linii pionowej. Gdy w pionie nic nie układa się, można przejść do perspektywy poziomej. Szukając nowej pracy podążamy utartymi ścieżkami. Jeśli długo nam nie widzimy pożądanych efektów, zmieńmy perspektywę – jak w Sudoku!

Najważniejsze, aby się nie poddawać ani w grze ani w życiu i pamiętać, że zawsze jest trzecie rozwiązanie.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy