28 Cze

Rozwód – co zrobić, by dziecko nie ucierpiało?

Podjęcie decyzji o rozwodzie jest rzeczą niezwykle trudną, zwłaszcza jeśli w związku pojawiły się dzieci. Rozwód rodziców dotyka bowiem najmłodszych członków rodziny bardzo mocno. Jest to dla nich niezwykle stresująca sytuacja, dlatego należy zrobić wszystko, aby dziecko nie ucierpiało.

Uświadamiaj

Każde dziecko odczuwa boleśnie skutki rozwodu swoich rodziców. Jedne radzą sobie z tym lepiej, inne gorzej. Należy pamiętać jednak, że wasze wzajemne żale nie mogą odbijać się na nim. Właśnie dlatego dobrze jest porozmawiać i uświadomić dziecko dlaczego podjęliście taką decyzję. Silny nacisk warto położyć na fakt, że rozstanie nie jest w żadnym stopniu jego winą. Dzieci często obwiniają siebie za kłótnie swoich najbliższych, co rzutuje na ich rozwój. Ważne jest, aby Wasza pociecha miała świadomość przyczyn rozwodu. Dobrze jest także dziecku przedstawić plan działania. Nieuniknione są zmiany w jego życiu, wyprowadzka jednego z rodziców, podział opieki – to wszystko jest dla niego ogromnie trudne. W tym momencie potrzebuje jak najwięcej Waszego wsparcia. Starajcie się więc, nie kłócić przy dziecku, aby oszczędzić mu kolejnych sytuacji stresogennych.

Nie każ dziecku decydować

Próba manipulowania dzieckiem i nastawianie go przeciwko drugiemu rodzicowi to najgorsze, co można robić w trakcie i rozwodzie. Dziecko nie chce wybierać, potrzebuje obojga rodziców, kocha ich tak samo mocno i przekładanie na niego Waszej wzajemnej agresji jest dla niego bolesnym przeżyciem. Porozmawiajcie z dzieckiem, niech ono nie będzie pionkiem w Waszej grze. Konieczne jest pokazanie mu, że mimo rozwodu Wy dalej kochacie je tak samo i to się nie zmieni. Wspólnie możecie ustalić plan wizyt czy wyjazdów, to sprawi, że całe rozstanie będzie dla dziecka o wiele łatwiejsze.

Dziecko jest najważniejsze!

W całej tej sprawie to ono, mimo wszystko, ucierpi najbardziej, nawet jeśli rozwód przebiegnie sprawnie, a Ty i Twój współmałżonek rozstaniecie się w pokojowej atmosferze. Dlatego musicie poświęcić dziecku jak najwięcej uwagi. Jeśli wyczujecie zmianę w jego zachowaniu, nie wahajcie się skorzystać z porad psychologa. Dzieciństwo kształtuje przyszłość człowieka. Nie pozwólcie, aby Wasze konflikty wpłynęły negatywnie na rozwój dziecka.

Może jest szansa?

Na sam koniec dobrze pamiętać, że o związek – zwłaszcza jeśli ma się dzieci – warto zawalczyć. Może to, co było między Wami da się jeszcze uratować? Może spróbujecie jeszcze raz? Nie bójcie się skorzystać z usług specjalistów i nie podejmujcie decyzji o rozwodzie zbyt pochopnie. W końcu kiedyś byliście zakochani, może uda Wam się odnaleźć drogę do zgody?

Facebook Comments

One Comment

  • Basia pisze:

    Dziecko zawsze ucierpi na rozwodzie, jedyne co można zrobić, to minimalizować te boleści. A najlepiej walczyć o rodzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy