23 Sty

Rzucam pracę!…i co dalej? cz. I

Nowy rok utożsamiany jest z rozpoczęciem nowego, świeżego okresu w życiu. Stąd robienie postanowień noworocznych i planów na kolejne 12 miesięcy. Często przełom kalendarzowy wydaje nam się dobrym momentem na podjęcie odważnych decyzji życiowych. Jedną z nich może być chęć zmiany pracy zawodowej. Jeśli i w Twojej głowie ostatnio zaświtała taka myśl lub jeśli bliscy w czasie składania życzeń świątecznych pod choinką sugerowali Ci podobne zmiany, to jest to dobry czas, aby przyjrzeć się tej kwestii.

 1. Zastanów się dlaczego chcesz zmiany

Na początek odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego chcesz odejść z obecnej pracy. Pomocne w tym mogą być poniższe pytania:

  • Czy są to kwestie nieodpowiadającej Ci pensji?
  • Czy czujesz, że przestajesz się rozwijać lub już marnujesz swoją wiedzę i doświadczenie?
  • Czy w pracy panuje zła atmosfera, która wykańcza Cię psychicznie? A jeśli tak, to gdzie dokładnie leży źródło tego niepokoju – w Twoim pokoju, w zespole, w dziale, na linii Ty-szef?
  • Czy wykonywana praca stoi w sprzeczności z Twoim systemem wartości?
  • Czy są obszary, w których wiesz, że lepiej byś się sprawdzała, a jeśli tak, to jakie?
  • Czy masz konkretny pomysł na świadome pokierowanie swoją karierą?

2. Pomyśl o mniejszych krokach dużej decyzji

Możesz poprosić koleżankę o spotkanie, i o rozmowę. Niech ona zada Ci kilkanaście razy pytanie „dlaczego chcesz odejść z pracy”, a Ty próbuj za każdym razem udzielić innej odpowiedzi. Poproś osobę, która Cię słucha, aby zapisywała wszystkie odpowiedzi. Później je razem przeanalizujecie. Po takim ćwiczeniu może okazać się, że zamiast rzucać pracę, wystarczy zmienić pokój, oddział firmy, poprosić o podwyżkę, elastyczny czas pracy lub przeniesie do innego zespołu. Jeśli jednak większość czynników wpływa na Twoją decyzję o odejściu, zacznij działać, ale z rozsądkiem. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy pracownicy korporacji nie wytrzymują wysokiego stresu i rzucają pracę z dnia na dzień. Mają jednak oszczędności, które pozwalają im na przetrwanie pół roku, rok, do dwóch lat i w tym czasie spokojne poszukiwanie nowego zatrudnienia. Niestety, większość Polaków zamiast oszczędności, posiada długi, więc choćby z tego względu o swojej decyzji myśl strategicznie.

3. Sprawdź reakcje otoczenia

Zanim złożysz wypowiedzenie na biurku szefa lub w dziale kadrowym, umów się z wieloma znajomymi. Możesz planować każde spotkanie osobno, część z nich może być w grupie bliższych lub dalszych Ci osób. Uwaga – do tej części eksperymentu nie zapraszaj koleżanek i kolegów z pracy, do których nie masz 100 % zaufania. Przy okazji każdego ze spotkań, gdy ktoś zapyta Cię, co u Ciebie słychać, odpowiedz: „Odchodzę z pracy” lub „Zdecydowałam, że zmieniam pracę”. Po tym oświadczeniu obserwuj reakcje znajomych. Pamiętaj o formie przekazu – musi być w trybie oznajmującym, nie używaj sformułowań typu: „Chciałabym rzucić tę robotę” lub „Chcę odejść z firmy, ale boję się”. Te pierwsze komunikaty są znacznie mocniejsze od drugich wypowiedzi. Wywołają u rozmówcy większy efekt, skłaniając go do podzielenia się z Tobą swoją opinią. Warto wysłuchać opinii otoczenia. Jeśli większość osób przyjmie ze spokojem Twoją nowinę, kiwnie głową i skomentuje, że dasz sobie radę w każdym miejscu, to może być to sygnał, że jesteś na dobrej drodze. Oczywiście nie zaleca się, aby ktoś za Ciebie podjął decyzję, jednak miej oczy i uszy szeroko otwarte.

A za tydzień czytaj kolejną część artykułu!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy