Poczucie osamotnienie to stan, jakiego mało kto chciałby doświadczyć. Niestety wśród starszych osób jest to dość powszechne. Dzieci już na swoim, robią kariery, mają swoje rodziny i nie mają czasu dla swoich rodziców. Mąż lub żona zmarli, a sąsiedzi w ciągłym biegu. Poczucie bycia niepotrzebnym jest bardzo krzywdzące. Jak poradzić sobie z samotnością, kiedy lata młodości już dawno za nami?

Badania prof. Johna Cacioppo z University of Chicago pokazały, że osamotnienie może negatywnie wpływać na stan zdrowia, a u osób starszych mogą zwiększać ryzyko śmierci, aż o 14%. Prof. Cacioppo zwraca uwagę na to, że samotność jest dwukrotnie bardziej niebezpieczna niż otyłość. To zmusza do refleksji i zastanowienia się nad tym, jak jej zaradzić.

Ukochany pupil

Można wierzyć lub nie, ale zwierzęta to prawdziwi przyjaciele. Posiadanie czworonoga pozytywnie wpływa na psychikę ludzką. Pupile okazują się świetnymi towarzyszami, poza tym obecność zwierząt w domu sprawia, że czujemy się potrzebni. Dodatkowo jest to też doskonały pretekst do wyjścia z domu, a na zewnątrz dostajemy możliwość poznania innych ludzi posiadających zwierzęta – a to może prowadzić do nawiązywania nowych kontaktów i przyjaźni.

Klub seniora i Uniwersytet III Wieku

Doskonałym pomysłem na spędzanie czasu w grupie rówieśników jest zapisanie się do pobliskiego Klubu Seniora. Jest to świetna okazja do rozmowy z drugą osobą, dzieleniem się swoimi pasjami, a także zwiedzania przepięknych miejsc, bowiem takie stowarzyszenia często organizują wycieczki i wyjazdy. Inną alternatywą jest Uniwersytet III Wieku, gdzie osoby starsze mają okazję nie tylko spotkać ludzi o podobnych zainteresowaniach oraz możliwość poszerzania swoich horyzontów i rozwijania się. Jeżeli w Twoim mieście nie ma takich miejsc z pewnością znajdą się gdzieś w okolicy.

Odwiedzaj swoje dzieci

Zdarza się, że dzieci rzadko odwiedzają swoich starszych rodziców ze względu na natłok obowiązków. Nie powinno to być jednak przeszkodą dla wspólnego spędzania czasu – nie bój się sam/sama zadzwonić do swoich dzieci i umówić na wizytę. To nie reguła, że to Twoja córka czy syn powinni gościć u Ciebie, Ty również możesz być gościem w ich domu i z pewnością będzie to sprawiało radość zarówno im, jak i Tobie.

Nie zapominaj o osobach starszych!

Na koniec prośba do Was drodzy czytelnicy. Osamotnienie to straszna rzecz, która sprawia wiele bólu i cierpienia. Nie pozwólcie, aby Wasi starsi bliscy chociaż przez chwilę czuli się samotnie. Interesujcie się losem starszych – obok Ciebie mieszka sąsiadka, która nie ma rodziny i nikt jej nie odwiedza? Wpadnij do niej z kawałkiem ciasta raz w tygodniu, zapytaj, czy nie potrzebuje pomocy, to z pewnością sprawi radość obu stronom. Nie dzwoniłeś dawno do rodziców? Nie wahaj się, weź telefon i zapytaj, jak się czują i umów się na popołudniową kawę. Nie ma na co czekać, czas ucieka.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy