08 Lip

Sezon prac wakacyjnych, czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym

Wakacje to czas urlopów i odpoczynku, ale jest to też okres kiedy możemy sprytnie podejść do kwestii naszej kariery i zarobków.

Jeśli studiujemy i mamy do dyspozycji 3 miesiące wolnego to podzielmy ten czas na trzy części:

  • okres pracy zarobkowej
  • okres doszkalania się i nadrabiania zaległości
  • okres relaksu

Jeśli nie jesteśmy już lub jeszcze studentami i nie mamy stałego zatrudnienia wakacje to także czas, który sprzyja wsparciu naszej ścieżki zawodowej. Nie warto więc z początkiem letniego sezonu myśleć o byle jakiej pracy tymczasowej, ale o takiej, która zaprocentuje w przyszłości!

Od czego zacząć? Przede wszystkim od podzielenia kartki w formacie A4 w poziomie, na trzy rubryki. W pierwszej wypisujemy to, co nas interesuje, np. muzyka, imprezy, dzieci, nauka języków obcych. Następnie obok wypisujemy nasze umiejętności i to, w czym czujemy się mocni, np. łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętności organizacyjne, znajomość hiszpańskiego na poziomie komunikatywnym. Kolejnym krokiem jest wypisanie w trzeciej kolumnie miejsc, do których chcielibyśmy pojechać czy to w kraju, czy za granicą, np. Barcelona, Holandia, Wielka Brytania.

Jeśli już mamy przed oczami nasze zainteresowania, nasze atuty i nasze marzenia podróżnicze, połączmy je liniami, aby stworzyły pary (poniżej przykład).

tabelka-art.nr10

 

Możliwe rozwiązania są takie:

1)      Możemy znaleźć wakacyjne zatrudnienie w Barcelonie w branży muzycznej na stanowisku pomocnika ds. organizacji wydarzeń muzycznych.

Otwieramy więc przeglądarkę internetową i szukamy wszystkich klubów, hoteli i ośrodków wypoczynkowych w Barcelonie i okolicach. Jednym z najbardziej popularnych portali zawierających listę wydarzeń i ofert prac tymczasowych w tamtym regionie jest http://www.loquo.comZbieramy adresy kontaktowe i piszemy maile do wszystkich menadżerów z zapytaniem o wolne stanowisko.

2)      Przy wyborze opcji „imprezy – kontakty z ludźmi – Holandia”, możemy pomyśleć o pracy przy organizacji festiwali wakacyjnych, jakich w obecnym sezonie jest mnóstwo w Holandii. Wykorzystujemy do tego spis wszystkich imprez w miastach holenderskich, np. poniższy link http://www.lastfm.pl/festivals/+place/Netherlands i wysyłamy maile z zapytaniami. Możemy też zdecydować się na wyjazd w tzw. „ciemno” pod namiot lub do znajomych i wówczas na miejscu szukać zatrudnienia przy sprzedaży biletów, gadżetów festiwalowych, roznoszeniu ulotek, czy też pracy biurze festiwalowym.

3)      Jeśli połączyliśmy „dzieci”, „nauka języków obcych”, „znajomość hiszpańskiego” i „Wielka Brytania”, uderzmy w oferty pracy przy obozach językowych w Anglii. Na Wyspach co roku w wakacje przyjeżdża wielu hiszpańskich uczniów, aby szlifować znajomość angielskiego. Można wypisać listę szkół językowych dla obcokrajowców i wysłać swoje CV z ofertą pomocnika obsługi obozów  młodzieżowych. Przykładowe portale: http://jobs.embassysummer.com/, http://www.countryschool.com/jobs.htm.

Jeśli martwimy się o koszty utrzymania na miejscu warto włączyć się w sieć couchsurfingu, społeczności ludzi na całym świecie, którzy goszczą się wzajemnie w swoich domach bez pobierania opłat https://www.couchsurfing.org/n/about. Jest tam także możliwość szukania ofert pracy.

Tym, którzy nie zamierzają wybierać się za granicę, gorąco polecam o staranie się o wakacyjną pracę w innym mieście niż miejsce zamieszkania. Będzie to także przygoda wakacyjna, nawet jeśli przyjdzie nam sprzedawać lody lub zapiekanki. Ale samo przebywanie w nowym otoczeniu, wśród turystów z różnych miast Polski pozwoli nam połączyć element zarobkowania z wyjazdem letnim.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy