Uśmiech ma ogromną moc sprawczą. Dzięki niemu stajemy się nie tylko atrakcyjnym towarzystwem dla innych, ale także wpływa na poprawę naszego samopoczucia, a nawet zdrowia!

Wyobraź sobie, że masz w pracy dwóch kolegów – jednego, który chodzi z ciągłym grymasem na twarzy i mruczy coś pod nosem, drugiego zaś, który zwykle uśmiecha się życzliwie i zawsze zapyta, jak się masz. Z badań i doświadczeń wynika, że to ten drugi w pracy cieszy się większą sympatią współpracowników. Ludzie nie lubią przebywać wśród ponuraków, głównie ze względu na to, że kto z kim przestaje, takim się staje. Osoby smutne sprawiają, że i my czujemy się gorzej. Dlatego wybieramy zwykle tych, którzy poprawiają nam nastrój, którzy sami wyglądają na szczęśliwych. Jednak wzbudzanie sympatii to nie jedyny efekt szczerego uśmiechu. Również rekruterzy czy dyrektorzy firm oceniają lepiej pracownika, który się uśmiecha. Badania dowiodły, że osoby uśmiechające się są uznawana za bardziej kreatywne, wzbudzające większe zaufanie, a także mające lepsze relacje z innymi współpracownikami, bowiem uśmiech zbliża ludzi.

Uśmiech nie tylko sprawia, że jesteśmy uznawani za lepszych pracowników, ale także wpływa na nasz ogólny wizerunek. Uśmiechając się wydajemy się otoczeniu bardziej otwarci, zdrowsi i młodsi. I właśnie tak się dzieje! Dzięki uśmiechowi pobudzamy nasze mięśnie twarzy, dzięki czemu dłużej zachowujemy elastyczność i jędrność skóry, a to oznacza znacznie mniej zmarszczek!

jego wpływ na zdrowie również jest znaczący. Istnieje nawet specjalna metoda leczenia – stresów, frustracji i konfliktów właśnie śmiechem. Jakie korzyści dla zdrowia ma śmiech? Nawet sztuczny uśmiech, sprawia, że nasz mózg odbiera sygnał zadowolenia, dzięki czemu znacznie poprawia się nasze samopoczucie. Ale śmiech może być dla nas także wsparciem podczas… odchudzania. Wiele osób ma świadomość, że depresja ma wpływ na przyrost wagi. Osoby z depresją mniej się ruszają, rzadziej wychodzą, częściej jedzą, efekt przybrania kilku kilogramów murowany. Zaś śmiech i dobry nastrój wpływają na nasz organizm oczywiście odwrotnie. Śmiejąc się poruszamy te same mięśnie, co podczas robienia brzuszków. Dzięki temu nasz brzuch bez wysiłku, a przy dużej dawce przyjemności chudnie. Staraj się śmiać kilkanaście minut dziennie i sprawdź, jakie efekty przyniesie ta miła terapia. Dodatkowo śmiech poprawia przemianę materii i polepsza trawienie.

Śmiech jest polecany także osobom, które żyją w ciągłym stresie. Poprzez uśmiech można się łatwo zrelaksować, a także dotlenić organizm. Dzięki skurczom przepony i pracy mięśni, krew szybciej krąży, poprawia się praca serca, organizm staje się lepiej dotleniony, dzięki czemu możemy pracować lepiej, jesteśmy bardziej skoncentrowani i twórczy. Nasz mózg pracuje znacznie lepiej.

Śmiech sprawia także, że odczuwamy mniejszy ból! Podczas śmiechu bowiem produkujemy znaczącą liczbę endorfin w organizmie, czyli hormonów szczęścia. A one nie tylko poprawiają nam nastrój, ale także łagodzą np. bóle głowy.

Pamiętajcie także, że uśmiech jest zaraźliwy dlatego rozdawajcie go często swoim bliskim!

Zapraszamy też do obejrzenia filmiku, który może służyć za kilkuminutowy „trening” zaraźliwego śmiechu:

http://www.youtube.com/watch?v=JcO09klkldE

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy