Czy zdarzyło Ci się kiedyś spierać z kimś przez dłuższy czas, by, po wyczerpującej dyskusji, stwierdzić wspólnie, że od początku mówiliście o tym samym? Różnił Was jedynie język i sposób wyrażania swoich racji. Nie bez przyczyny, gdy mówimy o osiągnięciu porozumienia używamy sformułowania „znaleźć wspólny język”. Dziś kilka słów o tym, jak go szukać.

Nie trzeba być naukowcem, by stwierdzić, że ludzie różnią się między sobą, inaczej reagują, mówią , myślą i odbierają świat. Od dawien dawna obserwatorzy rzeczywistości starali się ubrać typy ludzkie w spójne definicje. Wydaje się, że najbardziej intuicyjny i najłatwiejszy w codziennym stosowaniu podział zaproponował Hipokrates, a rozwinął Galen. W tym podziale temperamentalnym typów ludzkich wyróżniono choleryka, sangwinika, melancholika i flegmatyka. Wszystko to miało swój początek w spostrzeżeniu, że ludzie inaczej reagują na wydawałoby się wspólne dla nich doświadczenia, jedni natychmiast przechodzą do działania, a inni potrzebują znacznie więcej czasu i przemyśleń zanim podejmą jakieś kroki. Niektórzy są bardziej emocjonalni, mówią o emocjach, jak i pozwalają sobie na wyrazistą ekspresję, inni natomiast mają bogate emocjonalne wnętrze, ale na zewnątrz wydają się zawsze opanowani, analitycznie podchodzą do tego, co odczuwają, jak i całego świata zewnętrznego. Jedni są otwarci na nowe doświadczenia, gadatliwi, wszędzie ich pełno,  drudzy z rezerwą podchodzą do nowości, nie udzielają się towarzysko, lubią spokój i ład.

Zaproponowane przez Hipokratesa nazwy poszczególnych typów przeszły naturalnie do języka potocznego, więc intuicyjnie rozumiemy, jacy są ci opisani przez niego modelowi ludzie. Choleryk jest impulsywny, emocjonalny, raczej drażliwy, ale to też człowiek czynu i urodzony przywódca. Sangwinik bliski cholerykowi w impulsywności jest mniej analityczny, zapominalski, ale za to stabilniejszy emocjonalnie, pogodny oraz towarzyski. Melancholik natomiast to idealista, perfekcjonista w pracy i życiu o dużej wrażliwości i nieufności wobec innych. Flegmatyk za to dobrze znosi naciski, jest zgodny, kompetentny i powściągliwy, lubi obserwować oraz unika konfliktów. Oczywiście nic w życiu nie jest proste i tak samo jest z typami osobowości. Nie jesteśmy oddzieleni od poszczególnych cech grubą kreską. Ludzie to najczęściej mieszanki podstawowych typów, jednak zazwyczaj przeważają w nich cechy należące do jednego z nich.

Gdy już poznamy, kto reprezentuje jaki typ osobowości możemy, bogatsi w tę wiedzę, wypracować odpowiedni sposób wspólnej komunikacji. Pomoże to nie tylko w prywatnych kontaktach, ale też w pracy. Zwracanie uwagi na różnice interpersonalne jest przydatna zwłaszcza w przypadku, gdy współpracujemy z osobami, którym daleko do naszego własnego typu, bo wtedy wzajemne zrozumienie może być trudne.

Zarówno z cholerykiem, jak i sangwinikiem należy rozmawiać szybko, krótko przekazywać to, co mamy do powiedzenia, pamiętając, że są to relacje o dużej dynamice. Sangwinik jest bardziej emocjonalny i łatwiej komunikować się z nim odnosząc się do emocji, choleryk natomiast potrzebuje osadzenia w faktach, więc argumenty oparte na analitycznym myśleniu będą dla niego ważniejsze. Po takich osobach można spodziewać się szybkiego tempa pracy, jednak w przypadku sangwinika lepiej przy podziale zadań nie obarczać go monotonnymi projektami o dużym stopniu skomplikowania, zdecydowanie bardziej sprawdzi się w pracy twórczej i utrzymywaniu dobrej atmosfery w zespole. Choleryk natomiast będzie doskonałym przywódcą, chociaż może mieć trudność z przyjmowaniem krytyki i delegowaniem zadań.

Porozumiewanie się z flegmatykiem i melancholikiem wygląda zgoła inaczej. Choć i tu znajduje się typ bardziej emocjonalny – oba wolą rozmowy dłuższe, a argumentacje bardziej rozbudowaną. Potrzebują więcej czasu na przemyślenie swoich działań i ustosunkowanie się do usłyszanych racji. Bardzo dobrze sprawdzają się w zadaniach wymagających skrupulatności, a flegmatyk ma zadatki na doskonałego przyjaciela i słuchacza. Melancholika za to, z natury mniej stabilny, może być bardzo wrażliwy na krytykę.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy