26 Cze

Słaba płeć? Nie! Sport ekstremalny również dla kobiet!

Stereotypy głoszą, że sporty ekstremalne zarezerwowane są przede wszystkim dla mężczyzn. Tymczasem tam, gdzie liczy się odwaga i wytrzymałość, a nie tylko siła fizyczna, obecność kobiet nie powinna dziwić nikogo.

Z pewnością nie są tak popularne, jak siłownia czy fitness. Ale kobieta, która je uprawia budzi szacunek i uznanie. Dlaczego? Ponieważ wykazuje się ogromną siłą – zarówno fizyczną, jak i psychiczną, nie boi się wyzwań i potrafi stanąć oko w oko z własnym lękiem. Nie robi tego na pokaz. To jej miłość i pasja, a robi to, bo chce czerpać z życia to, co najlepsze. Kobiety niejednokrotnie udowodniły, że w sportach ekstremalnych nie tylko dorównują mężczyznom, ale często przewyższają ich siłą i determinacją. Jest ich wiele: wspinaczka, biegi z przeszkodami, skoki spadochronowe, paralotniarstwo, surfing, bungee, parkour, alpinizm, canyoning…. Na początek jednak warto wybrać te ogólnodostępne, nie wymagające profesjonalnego przygotowania i sprzętu. Najlepiej, gdy mogą zaangażować całą rodzinę do wspólnego spędzania czasu!

 

Wspinaczka

 

Wspinaczka to fascynująca dziedzina sportu, która może być zarówno pasją, jak i sposobem na życie. Można ją uprawiać w zamkniętym pomieszczeniu, na specjalnie przygotowanej ściance i pod czujnym okiem instruktora albo w terenie, co oprócz sportu może być też świetnym sposobem na wycieczkę pełną wrażeń. Wspinając się trenujesz gibkość, umiejętność podejmowania decyzji i równowagę. Nie jest ona sportem wymagającym specjalistycznego ubioru, ma być po prostu wygodnie. Najważniejsze są buty – na początek wystarczą trampki, a gdy nabierzesz wprawy, warto zainwestować w buty wspinaczkowe. Całą resztę sprzętu wypożyczysz. Czy są jakieś ograniczenia? Nie! Wymówką nie są zbyt słabe ręce, bo w tym sporcie bardzo istotną rolę odgrywają nogi. Koszt wstępu na ściankę to około 12 zł, wypożyczenia sprzętu – około 3 zł. W sumie 15 zł za niezapomnianą przygodę!

 

Rafting

 

Zaletą raftingu jest niezaprzeczalnie to, że można go uprawiać w grupie przyjaciół lub wspólnie z rodziną. Jest to spływ specjalnie przygotowanym do tego celu pontonem po rwącej rzece. W pierwszej kolejności przechodzi się kurs przygotowawczy, by później móc się doskonale bawić! Uprawianie tego sportu w grupie uczy współpracy i umiejętności podejmowania szybkich i dobrych decyzji. Jednym z popularnych miejsc w Polsce, które umożliwia tego rodzaju rozrywkę jest rzeka Dunajec.

 

Biegi survivalowe

 

Trasa od kilku do kilkunastu metrów, leśne ścieżki, mokradła, piach, błoto, przeszkody takie jak ścianki wspinaczkowe, liny, tunele i baseny z błotem lub wodą – tak w skrócie wygląda bieg terenowy, który jest nie tylko sprawdzeniem swoich możliwości fizycznych, ale również doskonałą przygodą. Nie liczy się czas, ale pokonanie całej trasy. W Polsce każdy może dołączyć do popularnych imprez: Reebok Spartan Race, Man Expert Survival Race czy Runmagedon.

 

Co daje uprawianie sportu ekstremalnego?

 

Przede wszystkim przełamujesz codzienną rutynę – w przypadku sportów ekstremalnych nie możesz liczyć na nudę. To również doskonały sposób na rozładowanie stresu i negatywnych emocji, które gromadzą się każdego dnia. Twoje samopoczucie znacząco się poprawi i zachowasz świetną kondycję i sylwetkę. Zbudujesz pewność siebie, wewnętrzną siłę, która pomoże ci przeskakiwać codzienne bariery. Nauczysz się samokontroli i poznasz możliwości własnego ciała. Duma i radość rozpierać cię będą, bo pokonasz kolejną przeszkodę, kolejną trudność. Udowodnisz sobie, że potrafisz! Adrenalina i wysiłek fizyczny zapewnią wydzielanie endorfin, a od tego etapu już prosta droga do radości, życiowej samorealizacji i spełnienia. Wciąż uważasz, że do nie dla ciebie?

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy