Koniec roku zawsze pobudza do refleksji. To czas podsumowań, ale również planowania celów na nadchodzący rok. O tworzonych, w ostatnich dniach grudnia, postanowieniach noworocznych bardzo często zapominamy już w lutym. Podpowiadamy, jak tworzyć nowe cele, aby móc je zrealizować.

  1. Na samym początku weź kartkę i wypisz wszystkie swoje marzenia i plany dotyczące nowego roku. Postaraj się, żeby były to rzeczywiście Twoje pragnienia, a nie oczekiwania, które mają wobec Ciebie inni. Nie jesteśmy ani zmotywowani, ani szczęśliwi, gdy realizujemy plany, jakie są dla nas tworzone, nawet przez najbliższych. Podobnie sytuacja wygląda wówczas, jeśli chcemy zrealizować marzenia, które powstają poprzez porównywanie się z innymi. O takich planach zapomnij. Skup się na tym, na czym naprawdę Ci zależy.

  2. W drugim kroku nadaj wszystkim wypisanym planom priorytety. Spełnienie których marzeń byłoby dla Ciebie najlepsze, najbardziej radosne i pozwalające na samorealizację? Na liście niech zostanie 4-7 punktów, o najwyższych priorytetach. Pamiętaj, że każdy plan i marzenie to szykująca się zmiana w naszym życiu. A zmiany nawet, mimo ogromnych chęci, są zawsze trudne do wdrożenia. Często brakuje na nie czasu, innym razem wytrwałości czy motywacji. Dodatkowo planowane zmiany niosą za sobą ryzyko porażki, bo może nam się nie udać albo co gorsza osiągnięty efekt nie będzie zadowalający. Dlatego już na tym etapie warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy i wyobrazić sobie, jak może wyglądać nasze życie po zrealizowaniu planu.

  3. Wizualizacja celu nie tylko w wyobraźni, ale także na papierze znacznie pomaga w jego realizacji. Dobrze jest stworzyć nie tylko listę, ale mapę swoich marzeń na nowy rok. Wkleić do niej zdjęcia, dodać nieco koloru i ciekawej grafiki. Atrakcyjnie wyglądające plany będą bardziej realne niż tylko słowa zapisane na kartce papieru. Taką mapę dobrze jest powiesić albo schować w miejscu, do którego często zaglądamy tak, aby przypominać sobie o tym, co zaplanowaliśmy na ten rok i jak spełnione marzenie może być piękne.

  4. Nim jednak mapa będzie gotowa dobrze jest posegregować marzenia od tych najłatwiejszych, po te najtrudniejsze do zrealizowania. To pozwoli nam stworzyć szczegółowy plan realizacji celów na nowy rok. Zaplanuj moment rozpoczęcia działań i wszystkie kroki, które doprowadzą Cię do osiągnięcia celu. Niech to będą kamienie milowe, ale także pomniejsze działania, które ułatwią Ci pracę nad zmianami w Twoim życiu. Pamiętaj, że nie osiągniesz celu bez systematyczności i odpowiedniego rozplanowania wszystkich etapów pracy.

  5. Nagradzaj się odpowiednio i świętuj wszystkie swoje małe zwycięstwa, które przybliżają Cię do osiągnięcia celu. Chwal się bliskim poczynionymi postępami. Dobrze jest opowiadać o swoich planach innym, tak aby ktoś z zewnątrz pomagał Ci w mobilizacji, gdy stracisz noworoczny animusz. Podzielenie się swoimi postanowieniami może przynieść także inny efekt. Być może ktoś kto nie planował zmian dzięki Tobie, poczuje także motywację? Będziecie wówczas mogli dzielić się swoimi osiągnięciami i wspierać się w chwilach zwątpienia.

  6. Nic bardziej nie przygnębia niż niespełnione nadzieje. Dlatego warto stworzyć sobie plan B. Określ już na początku, na jakie przeszkody możesz natrafić przy realizacji swoich planów i spróbuj stworzyć dla nich rozwiązywania. Powodzenia!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy