Jeśli tylko pozwala ci na to dobre samopoczucie, nad rozpoczęciem jakiejś aktywności fizycznej nie zastanawiaj się ani chwili dłużej. Niech ci się nie wydaje, że niektóre dyscypliny i ćwiczenia zarezerwowane są wyłącznie dla młodych kobiet - nic bardziej mylnego! Dowiedz się, jak zażywać ruchu po 50 roku życia i które aktywności fizyczne są dla ciebie najbardziej wskazane!

Jeśli obawiasz się, że sport może zaszkodzić twojemu zdrowiu, możesz raz na zawsze porzucić tę myśl. To raczej brak aktywności fizycznej niekorzystnie wpływa na wszystkie komórki w naszym organizmie i przyspiesza proces starzenia się. Ruch zapobiega rozwijaniu się choroby zwyrodnieniowej stawów, chorobie niedokrwiennej serca i nadciśnienia. Łagodzi też bóle kręgosłupa i wzmacnia mięśnie. Przy okazji reguluje także gospodarkę hormonalną i zapobiega popadaniu w kiepski nastrój.

Jeśli więc trochę się „zasiedziałaś”, najwyższy czas zmobilizować się do ruchu. Pamiętaj, że na rozpoczęcie regularnych ćwiczeń nigdy nie jest za późno, bo to właśnie one pozwolą ci się cieszyć dobrą kondycją zdrowotną.
Pamiętaj, że wybór aktywności fizycznej powinien być przede wszystkim podyktowany twoimi preferencjami i możliwościami kondycyjnymi. Ćwiczenia, które będziesz wykonywać muszą być dla ciebie przyjemnością, a nie żadnym przykrym obowiązkiem. Pamiętaj też, że chociaż lekkie zmęczenie jest normalne, a nawet wskazane, nie możesz przesadzać – jeśli poczujesz, że kręci ci się w głowie albo zaczyna dokuczać ci ból, natychmiast zrezygnuj z kontynuacji aktywności.

Bez względu na to, jakąś dyscyplinę wybierzesz, dzień dobrze jest zacząć od porannych ćwiczeń. Zadbaj o dopływ świeżego powietrza do pokoju, a następnie rozpocznij gimnastykę. Może ćwiczyć na stojąco albo na leżąco – jak wolisz. Wykonuj spokojne, powolne ruchy, staraj się uruchomić wszystkie stawy. Ważny jest też regularny, swobodny oddech.

Przed rozpoczęciem konkretnego treningu można poradzić się fizjoterapeuty. On poinformuje cię, których części ciała nie wolno ci przeciążać i jakie typy aktywności są dla ciebie najbardziej wskazane. Na początku, absolutnie nie możesz zbyt bardzo się przemęczać. Nie przesadzaj też z długością treningu – dopiero z biegiem czasu, możesz go stopniowo wydłużać. Najbardziej optymalny czas to 50 minut. Naprawdę nie warto ćwiczyć dłużej, bo i tak najważniejsze to, aby zadbać o regularność. Nie decyduj się też na mocno wysiłkowe sporty – unikaj wszelkich skoków, gwałtownych ruchów, szybkiego tempa, nawet jeśli wydaje ci się, że kondycję masz całkiem niezłą, a w przeszłości regularnie trenowałaś.

Wspaniałe samopoczucie zagwarantują ci codzienne spacery, spokojne truchty i biegi (dla bardziej zaawansowanych), ćwiczenia oddechowe albo gimnastyka wzmacniająca poszczególne partie mięśni oraz stawów. Ciekawą aktywnością może być także jazda na rowerze, zadbaj jednak o odpowiednie ustawienie przerzutek. W kręceniu pedałami nie powinnaś odczuwać oporu. To pomoże ci zapobiec wystąpienia żylaków.
Możesz także pomyśleć o aktywnościach wymagających interakcji z innymi. Zorganizuj wspólne marsze nordic walking albo zapisz się na zajęcia taneczne. Ostatnimi czasy, taniec cieszy się ogromną popularnością – to nie tylko sposób na wzmocnienie swojej kondycji, ale także szansa na poznanie nowych, interesujących ludzi, z którymi możesz nawiązać ciekawe znajomości. Wiele szkół tańca oferuje teraz specjalne kursy przeznaczone dla konkretnych grup wiekowych, jeśli więc obawiasz się, że mogłabyś się czuć niekomfortowo wśród młodszego towarzystwa, możesz zapisać się na zajęcia, gdzie spotkasz swoich równolatków. Wybór stylów tańca jest ogromny – od klasyki po tańce latino, a nawet taniec brzucha. W tych ostatnich osoby dojrzałe radzą sobie równie świetnie, jak młodsze pokolenia!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy