29 Gru

Sposoby na zebranie myśli – podsumowanie mijającego roku

Istnieje zwyczaj, który mówi o tym, aby w starym roku zakończyć wszystkie sprawy i w nowy wejść z czystą kartą. Niektórzy skrupulatnie pilnują, by przed Sylwestrową zabawą oddać wszystkie pożyczone rzeczy. Zwroty są doskonałym pretekstem do odwiedzenia znajomych, a także podsumowania mijającego roku.

Szybkie spojrzenie na półki z książkami, czy przegląd szafy pozwolą nam spojrzeć z innej perspektywy na podsumowania, których na pewno nie brak w tym szczególnym czasie. Sprawdźmy, jakie przedmioty pożyczaliśmy od innych; czy było to coś, co jest potrzebne np. do drobnych napraw w domu, jakieś dodatki na szczególne okazje, a może coś, co zapewnia relaks – książki lub płyty z muzyką. Przez ten pryzmat dowiemy się, kto był dla nas wsparciem w trudnych chwilach, a kto dzielił się z nami swoimi pasjami. Na pewno, przeglądając ten ubiegłoroczny skład przedmiotów wypożyczonych, wspomnimy czy my sami pomogliśmy innym, w jakich okolicznościach i przede wszystkim, dlaczego? Spojrzenie na nasze relacje w zapośredniczony sposób przez krążące w nich przedmioty i przysługi, da nam dodatkową wiedzę na ich temat oraz przyjemną refleksje o ich wartości. Nawet, jeśli nie posiadamy aktualnie w domu materialnych dowodów wspomnianych relacji, możemy przyjrzeć się ideom, które pojawiły się w tym roku w naszym życiu dzięki znajomym, być może niektóre z nich coś w nas zmieniły albo skłoniły nas do innego spojrzenia na codzienność. Ktoś pokazał nam nowy przepis kulinarny, ktoś inny polecił szczególny film czy serial, jeszcze inna osoba opowiedziała o wspaniałych wakacjach wzbudzając w nas chęć ich odbycia, być może ktoś zaraził nam swoją pasją. Spójrzmy na wkład innych w nasz poprzedni rok, na kapitał, który wnoszą do naszego życia i doceńmy to.

Innym doskonałym pomysłem na przegląd ostatnich 12 miesięcy jest przejrzenie zdjęć z poprzedniego roku i stworzenie z nich kalendarza na następny. Zerkając na to, co robiliśmy w kolejnych miesiącach 2014 roku, możemy przyjrzeć się temu, z kim chcieliśmy spędzać czas, z kim nam się to udało, na ile decyzje te były przypadkowe, na ile trafne. Inna interesująca rzecz, to zmiany zachodzące w nas, zobaczmy jak wyglądaliśmy na tych fotografiach, gdzie jesteśmy zrelaksowani, szczęśliwi, gdzie przemęczeni i smutni. Zdjęcia są doskonałym pretekstem do rozważań na temat wyborów, których dokonaliśmy w ostatnim roku. Może znajdziemy na nich ludzi, z którymi dawno się nie widzieliśmy i uświadomimy sobie, że w przyszłości chcielibyśmy to nadrobić. Z drugiej strony możemy też zobaczyć, że brak nam fotografii z pewnych wydarzeń, które z chęcią zatrzymalibyśmy w pamięci. Jeden miesiąc, jedno wspomnienie i osobisty kalendarz na 2015 rok gotowy. Kalendarz, który w dowolnym momencie pozwoli nam wrócić do najprzyjemniejszych chwil i nabrać sił na pokonanie kolejnych trudności.

Tuż po północy pierwszego dnia stycznia otwórzmy okno, by zwyczajowo wpuścić do domu Nowy Rok, zaprośmy go i przywitajmy z otwartością, by okazał się szczodry i jeszcze lepszy od poprzedniego, a w Sylwestra bawmy się szampańsko.

Owocnych podsumowań i apetytu na życie w 2015 roku życzę Wam z całego serca.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy