Stare powiedzenie mówi, że na naukę nigdy nie jest za późno. I nie chodzi tu tylko o kursy, warsztaty, szkolenia i nowe doświadczenia. Na wyludnionych przez niż demograficzny uczelniach coraz więcej pojawia się studentów w wieku 40+. Korzyści w tym wypadku są obustronne.

Masz stabilną pracę, Twoje dzieci już nie potrzebują stałej opieki, do codziennego życia wkrada się rutyna. Chciałabyś coś zmienić, poznać interesujących ludzi, rozwijać swoje pasje, którymi zaskoczysz męża? Odpowiedzią na to wszystko mogą być studia. Pozwolą one nie tylko wnieść potrzebną Ci zmianę, ale również podniosą Twoje kwalifikacje i pozycję na rynku pracy.

Nie bój się!

Wiele osób boi się podjąć studia w dojrzałym wieku z wielu powodów. Martwią się, czy uda im się połączyć pracę zawodową i życie osobiste ze studiami, przejmują się opinią innych, zastanawiają się jak się odnajdą w towarzystwie młodszych kolegów na uczelni. Jednak, gdy zdecydują się na ten krok, satysfakcja po zdanych egzaminach i zdobyciu dyplomu rekompensuje wszystkie niedogodności. Dlatego nie bój się. Inni nie przeżyją za Ciebie życia, jeśli zależy Ci aby się wciąż rozwijać, podejmij próbę. Aby wytrwać, naucz się odpowiednio zarządzać swoim czasem, ale przede wszystkim znajdź kierunek, który będzie dla Ciebie naprawdę mobilizujący.

Jaki kierunek studiów wybrać?

To zasadnicze pytanie, które może zaważyć na sukcesie Twojego nowego przedsięwzięcia. Oczywiście istnieje całe spektrum możliwości, a ofert dopasowanych do potrzeb studentów powyżej 40 roku życia nie brakuje. Wybór można uzależnić od wielu elementów. Pierwszy to niespełnione marzenia. Jeśli będąc młodą dziewczyną marzyłaś o studiach w danej dziedzinie, a ze względu na chociażby nacisk rodziny wybrałaś inną ścieżkę rozwoju dla siebie, może właśnie teraz jest czas aby spełnić swoje dawne marzenia? Spróbuj iść za głosem serca, dzięki czemu być może odmienisz swoją karierę zawodową. Na to nigdy nie jest za późno.
Drugim argumentem, jakim można się kierować przy wyborze studiów, jest rynek pracy. Zastanów się, jak kształtują się Twoje szanse na awans w najbliższej przyszłości i jakie nowe kompetencje powinnaś zdobyć aby zająć lepsze stanowisko? Spróbuj tak dobrać kierunek studiów, aby udowodnić szefowi, że wciąż chcesz się rozwijać, że nadążasz za trendami, że Ci zależy. Poszerzenie kompetencji podniesie Twoją wartość jako pracownika. Może nawet firma, w której pracujesz zdecyduje się ponieść koszty Twoich studiów jeśli uzna, że dzięki temu zyska lepszego pracownika?
Inną możliwością jest przekwalifikowanie. Być może w Twojej branży poziom zatrudnienia spada, a i w Twojej firmie szykują się zwolnienia? Wybranie kierunku studiów, który ma przyszłość byłoby w tej sytuacji bardzo dobrym posunięciem. Zdobycie nowych umiejętności i wiedzy pozwoli Ci konkurować na zmieniającym się rynku pracy.

Bilans zysków i strat

Pamiętaj, że studia to poważna decyzja. Szkoda by było poświęcić na nie swój czas i energię, a później zrezygnować w trakcie. Dlatego warto do podjęcia tej decyzji odpowiednio się przygotować. Stwórz listę plusów i minusów jakie ten wybór niesie za sobą. Pomyśl czy przy swoim trybie życia, wytrwasz dwa, trzy czy pięć lat ciągłych zjazdów, nauki do egzaminów i zarwanych nocy? Może zamiast od studiów warto zacząć najpierw od kursu czy warsztatów, dzięki którym zdobędziesz certyfikat? Pomyśl też o kosztach, które będziesz musiała ponieść i dojazdach. Spróbuj tak wybierać uczelnię, aby tego rodzaju techniczne aspekty były jak najmniej obciążające. Możesz chociażby szukać uczelni, na których odbywają się zajęcia dofinansowane ze środków UE.
Pamiętaj także o pozytywnych aspektach, które Cię będą mobilizować. O nowych ludziach, których poznasz, o wszystkich nowych rzeczach, o których się dowiesz, zastanów się jak zyskasz w oczach pracodawców, jak ogromną satysfakcję zafundujesz sobie sama. Pamiętaj życie zaczyna się dopiero po 40. Do emerytury jeszcze daleko, nie daj się rutynie!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy