16 Wrz

Studia podyplomowe – szansą za zwrot w karierze

Połowa września to już ostatni dzwonek, aby zdecydować się na kolejne kroki w świadomym planowaniu kariery. Ci, którzy nie są zadowoleni z obecnie wykonanego zawodu mogą pomyśleć nad kierunkiem, który jest bliski ich zainteresowaniom, w którym mają pewne doświadczenie i o którym marzą, ale nie mają odwagi, by sięgać myślami poza swoją codzienność. Dla innych studia podyplomowe mogą być furtką do awansu, do zrobienia wąskiej specjalizacji i pięcia się w górę w obecnej strukturze zawodowej.

Jeśli zaliczasz się do pierwszej grupy, nie bój się zmian! Czy wiesz, jakie wykształcenie ma słynna dziennikarka Monika Olejnik? Jako magister warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, jest magistrem zootechniki. Tematem pracy magisterskiej gospodyni „Kropki nad i” było zastosowanie lipidów w żywieniu brojlerów. Jednak widocznie nie pasjonowała się tym na tyle, by podążać dalej w tym kierunku. Zdecydowała się na studia podyplomowe z dziennikarstwa, dzięki czemu możemy podziwiać jej intelekt i bystre pytania w telewizyjnych programach.

Ty też dzięki dodatkowemu wykształceniu możesz zmienić tor swego rozwoju zawodowego.

Możesz to zrobić z dwóch powodów: zmień dotychczasową pracę albo dla większych pieniędzy, albo dla pasji, która jest silniejsza niż Twoje poczucie rozsądku. To, na co się zdecydujesz zależy od Twoich osobistych priorytetów, osobowości i obecnej sytuacji życiowej.

Pamiętaj wówczas o dwóch złotych zasadach:

1. Lepiej przebranżowić się niż brnąć w ślepą uliczkę!

2. Nigdy nie jest za późno! 

Od czego zacząć?

Mamy do wyboru dwie opcje – opcja idealna wówczas, gdy posiadamy więcej czasu na poznanie siebie oraz wtedy, gdy jesteśmy wystarczająco dojrzali do decyzji o realizacji swoich marzeń i zainteresowań. Druga opcja, to opcja realna, gdy sytuacja życiowa zmusza nas do szybkiego podjęcia decyzji. Wówczas zastanówcie się, kto może was wesprzeć w naszej decyzji, a kto zaszkodzić. Ludzie wokół ciebie to potencjał nie do przecenienia.

Kierując się wyborem studiów podyplomowych, pamiętaj, aby ich późniejsze ukończenie było przypieczętowaniem Twego zaangażowania w daną dziedzinę, musisz już coś o niej wiedzieć, musisz mieć na swoim koncie przynajmniej hobbystyczne doświadczenie w tym temacie.

Poczekaj ze zmianą pracy w nowym zawodzie do skończenia studiów podyplomowych. Niestety lub stety udokumentowanie swoich kwalifikacji jest coraz częściej warunkiem postawienia pierwszego kroku na nowej ścieżce. Pracuj więc tam, gdzie obecnie, a równolegle nie zniechęcaj się jednak. Pamiętaj, że Wielcy Znani musieli wykonywać nużące obowiązki, aby zarobić na wolny czas, w którym robili to, dzięki czemu teraz o nich wiesz. Witold Gombrowicz nie siedział całymi dniami i nie pisał lektur dla licealistów czy tez porywających „Dzienników” i przyszłych sztuk teatralnych. Podczas emigracji w Buenos Aires pracował jako urzędnik bankowy, z całego serca nienawidząc tego zajęcia. Ale kto o tym teraz pamięta? Dzięki swej wytrwałości dopiął swego.

A teraz włącz nową kartę w przeglądarce, otwórz strony uczelni wyższych w Twojej okolicy, przejrzyj dokładnie ich oferty studiów podyplomowych i zaaplikuj! Naprawdę warto.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy