15 Paź

Od pewnych cech charakteru wykształconych w dzieciństwie zależy nasz ogólny stan zdrowia w przyszłości – przekonują naukowcy. Z wielu badań wynika, że występuje wyraźna korelacja pomiędzy zachowaniem człowieka w młodości a tendencją do zapadania na różne choroby w późniejszym wieku. Najbardziej skutecznym leczeniem profilaktycznym okazuje się być samodyscyplina i sumienność.

Krótka obiektywna ocena cech charakteru pacjenta może pomóc lekarzowi w ocenie jego podatności na różne choroby – taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego przez zespół badawczy z Uniwersytetu Duke w USA. Zdaniem naukowców, podczas wizyty learskiej pod uwagę powinny być brane nie tylko nasza dokumentacja medyczna i samopoczucie, ale także ogólny temperament.

Przebadano łącznie 1000 osób –  ich typ osobowości został określony zarówno przez kogoś bliskiego, jak i członka personelu medycznego, z którym wcześniej  nie wiązała ich żadna relacja. W większości przypadków, tworzono bardzo podobne charakterystyki  i bez względu na to, którą brano później pod uwagę, wyniki były bardzo zbliżone.

Najbardziej prozdrowotną cechą charakteru okazała się być… sumienność. Ci, którzy jako 26-latkowie byli staranni i zdyscyplinowani, 12 lat później mieli o wiele lepsze wyniki, niż osoby posiadające zupełnie przeciwne cechy osobowości. Prawie połowa ludzi, którzy zostali określeni jako niesumienni, przed 40 rokiem życia zaczęła mieć problemy z chorobami dziąseł, nadciśnieniem i wysokim cholesterolem. Te same dolegliwości wystąpiły tylko u 18 proc. najbardziej sumiennych osób.  Co istotne, wyniki nie zmieniły się po uwzględnieniu w badaniu innych zmiennych, określających status społeczno-ekonomiczny badanych, ich tryb życia, wagę albo nałogi.

Naukowcy apelują zatem, że przeprowadzanie testów sprawdzających osobowość do codziennych praktyk lekarskich powinno stać się normą. Nie jest to kosztowna praktyka, a może pomóc lekarzom w rozpoznaniu pacjentów będących w grupie ryzyka. Przy okazji, na tej podstawie odpowiednio wcześnie zalecić zmianę trybu życia, a w razie potrzeby wprowadzić  także leczenie profilaktyczne.

Do identycznych wniosków doszli także naukowcy z Instytutu Badawczego Oregonu. Ich badanie trwało kilkadziesiąt lat – rozpoczęli od zbierania danych w szkołach podstawowych w latach 60, a następnie odnaleźli 50-letnich, dojrzałych  uczestników badania. 75 proc.  z nich  zgodziło się ponownie wziąć udział w eksperymencie.  Odpowiedzieli na pytania natury medycznej i psychologicznej, a także przeszli kontrolę lekarską –  zmierzono ich wzrost, wagę, obwód talii, bioder, ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz glukozy.

Sporządzone statystyki podobnie jak w przypadku poprzedniego badania dowodzą, że  brak odpowiedzialności i sumienności w dzieciństwie, skutkował problemami zdrowotnymi w późniejszym wieku. Niezdyscyplinowani kiedyś uczniowie, mieli problemy  z wagą, cholesterolem i chorobami układu krążenia.  Naukowcy przypomnieli również, że wcześniejsze ich badania wykazały, że sumienni ludzie  w ogóle żyją dłużej, dlatego te najnowsze –  wyjaśniają i potwierdzają ten fenomen

Dlaczego to właśnie sumienność jest najbardziej prozdrowotną cechą? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Osoby zdyscyplinowane, utrzymują swoje życie w ryzach. Unikają używek, wolą aktywność fizyczną w zamian za nadaktywność w świecie rozrywki i na każdej płaszczyźnie życia przewidują konsekwencje swoich działań. Sumienność oznacza wykonywanie  wszystkich czynności z precyzją i rozwagą, nawet jeśli zwyczajnie nie do końca mamy na to ochotę. Na każdym etapie życia przejawia się trochę inaczej –  sumienni uczniowie starannie wykonują swoje zadania domowe, a kiedy dorosną są rzetelnymi pracownikami i dobrze zorganizowanymi rodzicami. Choć cecha ta może kojarzyć się z brakiem spontaniczności i nudą, tak naprawdę daje nam ogromną wolność. Chroni nas przed byciem niewolnikiem własnych  nastrojów, podążaniem za impulsami, które odwodzą od konstruktywnego planu działania. A przy okazji… przedłuża nam życie!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy