Każdy z nas zna tradycje Bożonarodzeniowe, jakie celebruje się w naszym kraju. Nie sposób nie zauważyć, że w Polsce są one jednymi z silniejszych. W wielu innych krajach nie przywiązuje się do grudniowych świąt, aż tak wielkiej wagi. Jak więc obchodzi się święta Bożego Narodzenia poza granicami Polski?

Anglia

W Anglii już sama kolacja wigilijna różni się od tej, którą znamy z naszych domów. Obiad rozpoczyna się w południe, a zamiast barszczu, pierogów czy karpia na ich stole króluje pieczony indyk i pudding. Prezenty nie znajduje się u nich pod choinką, a w specjalnie wywieszanych świątecznych skarpetach, gdzie w nocy Mikołaj wypełnia je prezentami. To w Anglii narodził się również zwyczaj pocałunków pod jemiołą, które mają przynosić szczęście

Dania

Wśród Bożonarodzeniowych tradycji tego kraju bardzo istotny jest adwent. Domy przyozdabia się adwentowymi wieńcami z czterema świecami i każdą z nich zapala się kolejno w niedziele adwentowe. Wigilia podawana jest wcześniej, a na stole znajduje się wieprzowina lub faszerowana kaczka, podawane z ziemniakami i dodatkami. Ważny jest również deser w którym znajduje się jeden migdał, a jego znalazca otrzymuje prezent.

Francja

Święta we Francji nie mają, aż tak uroczystego wydźwięku jak w naszym kraju. Raczej nie dostrzeżemy tutaj adwentowego oczekiwania na narodziny Jezusa. Pasterka jest po prostu zwykłą mszą odprawianą zazwyczaj o godzinie 22. Jeśli chodzi o wigilijną kolację, Francuzi nie przygotowują na ten dzień specjalnych potraw, których wyczekuje się cały rok. Na stole znajdziemy owoce morze, łososia, faszerowanego indyka. Nie ma tutaj również zwyczaju dzielenia się opłatkiem ani kolędowania.

Hiszpania

Przed świętami Bożego Narodzenia w Hiszpanii w każdym domu przygotowuje się świąteczną szopkę. Jest ona nawet ważniejsza niż bożonarodzeniowa choinka, bez której w Polsce nie wyobrażamy sobie świąt. Wśród wigilijnych dań znajdziemy jagnięcinę, indyka, ryby oraz owoce morza. Na stole nie może  zabraknąć również deseru – „ciasta Trzech Króli”. Bardzo ciekawe jest również to, że w Hiszpanii istotne znaczenie ma właśnie obchodzenie święta Trzech Króli – dzieci w tym kraju prezenty świąteczne dostają dopiero 6 grudnia, a nie tak jak w Polsce 24 grudnia.

Portugalia

W tym kraju święta Bożego Narodzenia są bardzo ważne. Istotny jest tutaj – podobnie jak w Hiszpanii – zwyczaj przygotowywania szopek bożonarodzeniowych, które robi się wspólnie całą rodziną, co ciekawe figurkę Jezusa umieszcza się tam dopiero 25 grudnia. Na wigilijnym stole u Portugalczyków znajdziemy dorsza z pieczonymi ziemniakami, smażone grzanki z cukrem czy ryżowy pudding.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy