31 Gru

Syndrom dnia wczorajszego – jak sobie poradzić z noworocznym kacem

Kac jest efektem nadmiernego spożycia alkoholu. Najprościej mówiąc jest to zatrucie organizmu, spowodowane nienaturalną dla niego substancją. Ale można sobie z nim w prosty sposób poradzić i mniej odczuwać skutki sylwestrowej zabawy.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Ta uniwersalna zasada ma swoje zastosowanie również w tym przypadku. Oczywiście lepiej byłoby nie pić w ogóle albo stosować się do reguły „wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem”. Niemniej jeżeli z góry wiemy, że czeka nas szalona noc, pamiętajmy przede wszystkim, aby nie pić na pusty żołądek. Wówczas alkohol o wiele wolniej rozprzestrzenia się w organizmie, dzięki czemu nie tylko lepiej czujesz się w trakcie przyjęcia, ale również na drugi dzień. Po drugie – nie mieszaj! W przeciwnym wypadku kac na drugi dzień gwarantowany. Idealnie byłoby pić w międzyczasie dużo wody, dzięki czemu organizm będzie mniej odwodniony.

Woda lekarstwem na całe zło

Alkohol przede wszystkim odwadnia organizm, co zaburza gospodarkę elektrolitową. Dlatego należy na bieżąco uzupełniać płyny. Najlepszym rozwiązaniem jest woda mineralna z magnezem – uzupełni wypłukane z organizmu minerały. Wybierz tą w wersji niegazowanej, aby nie obciążać już i tak w nienajlepszej kondycji żołądka. Idealnie jeżeli wypijesz co najmniej dwie szklanki wody przed zaśnięciem, ale jeżeli się nie uda, to wypij dużą ilość zaraz po przebudzeniu, a później w ciągu całego dnia. Jeszcze lepszym pomysłem jest naturalny izotonik na bazie wody mineralnej. Do wody z magnezem dodaj dużą ilość soku z cytrusów (pomarańcze, cytryny) i miód. Alkohol w organizmie zaburza produkcję cukrów. W rezultacie naraża cię to na ich niedobór. A ponieważ glukoza jest podstawowym paliwem dla mózgu, to aby nie cierpieć na drące dłonie i ospały umysł, dodany do wody miód zdecydowanie obniży ryzyko hipoglikemii i złagodzi objawy kaca. Również magnez pomoże zwiększyć wydajność mózgu i zmniejszyć drżenie kończyn.

Dodatkowo:

– pamiętaj o tym, by zjeść coś ciepłego! Idealnie sprawdzi się domowy rosół lub żurek

– weź prysznic i dotleń organizm – wybierz się na długi spacer

– wyśpij się, najlepiej przy uchylonym oknie

– unikaj nikotyny – potęguje zatrucie alkoholowe

 


 

Facebook Comments

Najnowsze tematy