14 Maj

Katharsis czyli swego rodzaju odreagowanie złych emocji, uwolnienie się od napięcia, jest potrzebne każdemu człowiekowi. To uczucie sam Arystoteles opisywał jako potrzebne i występujące w parze ze sztuką, a najczęściej po ukończeniu oglądania lub odgrywania przedstawienia. Gdzie współcześnie możemy odnaleźć katharsis?

Sztuki teatralne, kino, wystawy malarstwa, koncerty muzyczne, teatr tańca, filharmonia, wystawy rzeźbiarskie….można by tak wymieniać bez końca. Współcześnie wybór dziedzin kultury i sztuki, z którymi możemy obcować i wręcz ich „dotykać”, jest nieskończenie wiele. Praktycznie w każdym mieście, można odnaleźć atrakcyjną ofertę artystyczną przygotowaną dla mieszkańców. Wybór nie jest prosty, ale i chętnych nie brakuje.

Po co chodzimy do kina?

 

No właśnie, po co? Czyżby tylko po to aby zobaczyć ciekawą fabułę? Tak naprawdę, chcemy na chwilę zapomnieć o swoich problemach i zmartwieniach. Chcemy przenieść się na chwilę do innego świata i żyć razem z bohaterami. Odbyć podróż pełną zróżnicowanych emocji. Właśnie dzięki nim, przeżywamy katharsis. Ta sama zasada tyczy się wszystkich pozostałych dziedzin kultury, choć może nie przenosimy się wtedy w fabułę filmu, a w fabułę spektaklu lub świat wewnętrznych przeżyć artysty którego wystawę oglądamy.

Poza wspomnianym już katharsis, zdobywamy nowe doświadczenia i swego rodzaju wiedzę. Szczególnie w filmie i teatrze możemy ją zdobyć. W końcu każdy film i spektakl to swego rodzaju studium przypadku. Coś mają przekazać, nie jest to tylko sztuka dla sztuki. Już od nas zależy ile z danego filmu „wyniesiemy” i jak bardzo wartościowe będą to dla nas przeżycia.

Jak wybrać coś dla siebie?

 

Każdy z nas jest inny, wszyscy mamy zatem inne potrzeby i wymagania. Dlatego warto wypróbować wszystko chociaż raz. Już pojedyncze doświadczenie dużo nam da i wskaże, czy dana dziedzina sztuki jest dla nas odpowiednia, np. filharmonia, czy jednak skupimy się na zupełnie innej – koncerty ulubionego zespołu. W zależności od naszych upodobań i wrażliwości, którą mamy, powinniśmy znaleźć coś co nas dotyka i wzrusza. Nie chodzi o to, aby iść do teatru, obejrzeć sztukę i wrócić normalnie do domu. Dyskusja i przemyślenia są bardzo istotne i tego właśnie w sztuce szukajmy.

wykład Camera OFF

 

Też możesz wspierać kulturę

 

Bez względu na stanowiska, które zajmujemy w życiu i stan portfela możemy wspierać sztukę, a przede wszystkim młodych twórców. Pojawia się coraz więcej możliwości i inicjatyw, w których można przekazać choćby 1 zł na konkretny cel, na przykład realizację filmu – to tzw. crowdfunding. Świetnie, gdy duże firmy potrafią odnaleźć niszę, która odpowiada ich założeniom i wypracować sposób na asystowanie w jej rozwoju. Tak się stało w przypadku PKO Off Camera, który zakończył się w minioną niedzielę. Festiwal stał się już corocznym świętem, który działa dzięki wsparciu wielu firm. Od tradycyjnego sponsoringu, udział wolontariuszy po np. przekazanie kilku tysięcy butelek wody, dla spragnionych nie tylko wrażeń kulturalnych.

 

Konferencja festiwalu PKO Camera Off

 

Miasteczko filmowe

 

Miasteczko Filmowe

 

konferencja

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy