24 Cze

„Szukam pracy” – od czego zacząć?

Wyobraź sobie, że trzymasz w ręku mapę nieznanego Ci miasta. Nic o nim nie wiesz, nic Cię z nim nie łączy, nie znasz żadnego konkretnego miejsca w danej miejscowości. Co czujesz wówczas? Obojętność, znudzenie, rozdrażnienie, dezorientację?

A teraz załóżmy, że kupujesz mapę Twojego ulubionego miasta, do którego niedługo jedziesz. Sporo o nim słyszałeś, czytałeś, jakie zabytki się tam znajdują, jaka rzeka przez nie przepływa, gdzie są fajne sklepy i najlepsze kluby na wieczorne imprezy. Co w takiej sytuacji czujesz? Radość, podniecenie, skupienie uwagi, zainteresowanie?

I tak samo jest z rynkiem pracy. Wchodzimy na niego i wiemy, że musimy znaleźć zatrudnienie. Ale jeśli nie wiemy jakie, gdzie, za ile, to wchodzimy w sytuację gapienia się na nieznaną mapę.

Co więc zrobić, aby rynek pracy był jak mapa naszego ulubionego miasta, do którego z radością wybieramy się na wakacje? Musimy znać nasz cel!

Zadaj sobie więc na początek następujące pytania:

  1. Co mnie interesuje? Tak ogólnie, w życiu, jakie mam hobby, co mi sprawia przyjemność?
  2. Czy mam do tego odpowiednie predyspozycje, umiejętności? Jeśli masz 150 cm wzrostu to nie stresuj się myślą, że nie zostaniesz modelką, niskie osoby o proporcjonalnych kształtach i interesującej twarzy mogą świetnie nadawać się na foto-modeli.
  3. Czy lubię odpowiedzialność czy wolę pracować w szeregu? Czy lubię pracować sam czy w zespole?
  4. Czy wolę stabilne zajęcie czy większą przyjemność sprawia mi ciągłe bycie w ruchu?
  5. Czy jestem na etapie życia, gdy zależy mi bardziej na pieniądzach, czy bardziej na zdobywaniu doświadczenia, a może najważniejsza jest dla mnie obecnie realizacja swoich pasji? Pamiętaj, że za kilka lat odpowiedź na to pytanie może (a nawet powinna) być inna. Student szukający pracy może zgodzić się na mniejsze wynagrodzenie kosztem wejścia w środowisko, zdobycia kontaktów, nowych praktycznych umiejętności. Jednak młody mężczyzna, planujący z narzeczoną ślub będzie już bardziej myślał o stabilności finansowej.
  6. Co wiem o charakterze pracy w sektorze publicznym, co o prywatnym, a co o pozarządowym?
  7. Czy znam kogoś, kto pracuje w interesującej mnie konkretnie branży, upatrzonej firmie?

Po tych pytaniach przypomnij sobie, czym do tej pory się zajmowałeś będąc jeszcze w szkole, na studiach, za co chwalili Cię znajomi, jakie dotychczasowe prace (także dorywcze, wakacyjne) wykonywałeś już w swoim życiu.

Kolejnym ważnym elementem w procesie poszukiwania pracy jest sprawdzenie w praktyce, czy rzeczywiście to, jak sobie wyobrażamy daną pracę pokrywa się z realiami. Weźmy na przykład przypadek Karoliny. Po ukończeniu socjologii marzyła o tym, żeby pracować jako ewaluator projektów. Praca ta polega na badaniu efektów prowadzonych projektów komercyjnych, programów edukacyjnych, czy też innych określonych w czasie inicjatyw w danej firmie czy instytucji. W czasie studiów Karolina jako uczestnik brała już udział w ewaluacyjnych wywiadach grupowych i utwierdzała się w przekonaniu, że to jest właśnie zajęcie dla niej. Aby wejść w tzw. środowisko zapisała się do jednego z międzynarodowych stowarzyszeń ewaluacyjnych. Po pół roku uczestnictwa w forum internetowym stowarzyszenia opisującym szczegółowe techniki  prowadzenia ewaluacji oraz po regularnym czytaniu wewnętrznego newslettera zawierającego branżowe pytania i odpowiedzi stwierdziła, że jednak ten zawód zupełnie jej nie pociąga.

Zanim więc zaaplikujesz na dane stanowisko przekonaj się na własnej skórze, czy rzeczywiście to, co wydaje się atrakcyjne, będzie dla Ciebie interesującym zajęciem. Szukanie pracy jest więc przygotowaniem się do dobrego poznania terenu, niczym odczytywanie punktów na mapie miasta, które chcemy odwiedzić. Im więcej szczegółów, konkretów i wiedzy o sobie oraz o wybranym miejscu – tym lepiej.  Powodzenia!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy