27 Sie

Termin przydatności do spożycia

Na wszystkich produktach spożywczych widnieje termin przydatności do spożycia. Choć pozornie jest to prosta informacja, jej właściwe odczytanie może nastręczać problemów. Okazuje się bowiem, że niektóre produkty nadają się do spożycia po terminie, inne bezwzględnie nie. Oto krótki przewodnik po tym, jak właściwie czytać „datę” na opakowaniu.

Najlepiej spożyć przed

To jedna z forma, która możemy spotkać. Słowo „najlepiej” daje pewną sugestię i tak należy to rozumieć. Oznacza bowiem, że produkt zachowuje swoje właściwości do określonego terminu, jednak jego spożycie po tym czasie nie będzie miało negatywnego wpływu na zdrowie, innymi słowy jest dozwolone. Najczęściej taka informacja widnieje na płatkach, kaszach, makaronach i innych produktach, które długo zachowują świeżość. Po dacie sugerowanej przez producenta może ulec zmianie ich smak czy konsystencja, jednak wciąż nie należy się ich obawiać.

Należy spożyć do

Tu producenci dają nam bardzo jasną wskazówkę, do kiedy powinniśmy spożyć dany produkt i należy się do niej ściśle stosować. Najczęściej taka informacja znajduje się na produktach o niskiej trwałości, takich jak nabiał czy mięso. Ich spożycie po dacie ważności jest niebezpieczne dla zdrowia, może powodować poważne zatrucia. Z tego powodu należy bezwzględnie unikać spożycia przeterminowanej żywności z informacją „należy spożyć do”.

Należy pamiętać, że data ważności, niezależnie czy w formie „najlepiej spożyć przed” czy „należy spożyć do” może się diametralnie zmienić, jeśli produkt nie jest przechowywany we właściwych warunkach. Wilgoć, wysoka temperatura czy promienie słoneczne mogą bardzo skrócić trwałość żywności. Z tego względu, warto słuchać producentów i zawsze przechowywać zakupione produkty w sugerowanych warunkach.

Termin przydatności znajdziemy nie tylko na typowej żywności ale również lekach i suplementach diety. Należy na to zwrócić szczególną uwagę, gdyż ich działanie może ulec diametralnej zmianie po terminie przydatności. Dotyczy to również sposobu przechowywania, do którego należy stosować się w całej rozciągłości, w innym wypadku możemy narazić się na bardzo poważne komplikacje zdrowotne.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy