Pojawia się taki moment w życiu człowieka, w którym zaczyna odczuwać potrzebę kontaktu z tajemnicą, z duchem, z czymś co jest poza codziennością.

Wtedy możemy rozpocząć  duchową praktykę medytacyjną – poszerzać  świadomość, dotykać tajemnicy i doświadczać jedności ze światem lub wejść na ścieżkę wzmacniania ego i oddawania swojego ducha innym (nauczycielom, trenerom, ekspertom). Często tacy adepci jeżdżą od jednego warsztatu rozwoju duchowego do kolejnego i oddalają się od realnego życia. Nie ma to jednak nic wspólnego z trans racjonalnym doświadczaniem, a  jest  cofaniem się do poziomu pre racjonalnego* którego zwykle doświadczają dzieci pomiędzy 2, a 11 rokiem życia.

Jak o tym pisze Ken Wilber „bardzo często mylimy poziom pre racjonalny z poziomem trans racjonalnym – jako, że obydwa poziomy są nieracjonalne”.

Na poziomie pre racjonalnym* – dzieci przechodzą przez okres magiczny i mityczny.

Okres magiczny trwa pomiędzy 2, a 5 rokiem życia. W tym wieku jako superherosi i superheroski malcy potrafią góry przenosić, pokonywać wrogów i na różne sposoby manipulować światem przy użyciu magicznej mocy. Okres mityczny następuje po okresie magicznym, pomiędzy 6, a 11 rokiem życia. Dzieciaki oddają moc bogom, boginiom. Zadaniem bogów i bogiń jest dokonywanie cudu. Dopiero po 11 roku życia rozpoczyna się rozwój poziomu racjonalnego umysłu.

Taki świat pokazują nam baśnie i mity i jest to świat, do którego chętnie wracają dorośli.

Gdy jest to połączone z poziomem racjonalnym to nasz świat jest w równowadze.

Jeśli w wieku 20…30…40…50..60..itd. lat nie dopuszczamy do siebie refleksji i wiedzy wynikającej z informacji, faktów z nauki i życia wziętych to wpadamy w pułapkę egocentryzmu, narcyzmu, wyjątkowości i infantylizujemy swoje życie.

Do opisania tego zjawiska zainspirowała mnie Ewa, która tak o tym mówi:

„Gdy miałam 30 lat byłam w stanie nieważkości i odrealnienia przez kilka lat. Dwa, trzy weekendy w miesiącu spędzałam na warsztatach rozwoju duchowego. Ciągle potwierdzałam w sobie wiarę, że jestem w gronie wybranych, że mam dostęp do wiedzy tajemnej, jestem mega uduchowiona i wiem więcej, a inni są głupsi. Używałam hermetycznego języka i lekceważyłam tych, którzy tego nie rozumieli. Był to czas, który trzymał mnie w pozycji snu i wiary w wielkich ekspertów – ludzi, którzy mieli potwierdzać moją wyjątkowość. Były to najbardziej oszukańcze lata mojego życia. Deklaratywnie mogłam wszystko, ale zupełnie nie byłam gotowa na płacenie rachunków i inne „głupie sprawy tego świata”. Nie chciałam zmierzyć się z realnym życiem. Moje ego w czasie mojej wyjątkowości, jak się oczywiście później okazało, miało około 5 – 7 lat.

Jakże się zdziwiłam gdy pewnego dnia musiałam zmierzyć się z bardzo konkretną chorobą. Próbowałam różnych rozwiązań i wtedy okazało się, że jestem nieprawdopodobnie słaba właśnie przez długie życie w iluzji na temat mojej wyjątkowości, (…)”

Samooszukiwanie się jest częstym wewnętrznym działaniem w procesie poznawania siebie, które jest najczęściej weryfikowane przez chorobę albo śmierć bliskiej osoby lub inne trudne zdarzenie. Wtedy dopiero następuje prawdziwe zderzenie tego, co jest iluzją z prawdą o sobie.

(…) Zobaczyłam, że oszukuję, po to żeby paradoksalnie znaleźć świat, w którym mam moc. Wtedy zaczął się rzeczywisty krok do poszerzenia percepcji i jakże był on bolesny, bo niestety stan magiczno – mistyczny trwał długo i mój mózg się do tego przyzwyczaił. Przechodzę teraz drogę aby znaleźć równowagę pomiędzy tym, co racjonalne i nieracjonalne”

Tak naprawdę wszyscy potrzebujemy magii w życiu, potrzebujemy wierzyć, że jest tak wiele tajemnic poza światem racjonalnym i jak twierdzą mistycy – że ona istnieje! Czym innym jednak jest dążenie do transcendencji, a czym innym uciekanie od dorosłego życia.

*z łac. transcendens – przekraczający. Istnienie przedmiotu poznania poza umysłem poznającym, bądź bytu absolutnego poza rzeczywistością poznającego.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy