25 Lut

Sprawdziany, egzaminy, szkolenia, obrony kolejnych tytułów naukowych, lekcje języków obcych czy po prostu codzienne przyswajanie poszczególnych informacji – na każdym etapie życia nasz umysł staje przed wyzwaniem zapamiętywania przeróżnych treści. Każdy z nas wypracowuje sobie własne metody nauki, jednak wśród wielu wariantów, jedna zasada jest kluczowa - z umiejętnością skutecznego uczenia się, jest jak z kondycją fizyczną: tylko systematyczny trening daje realne efekty!

Możliwości naszego mózgu są imponujące, ale niewielu z nas w pełni z nich korzysta. Ćwiczenie umysłu nie tylko pomaga w nauce, ale także w innych dziedzinach życia. Moc zapamiętywania uzależniona jest przede wszystkim od umiejętności pełnego koncentrowania się, którą da się wypracować.


Czym jest skuteczne zapamiętywanie?

Kiedy starasz się zapamiętać jakiś numer telefonu albo adres mailowy, przyswajana przez ciebie informacja (np. ciąg cyfr), trafiając do pamięci krótkotrwałej, momentalnie koduje się także w pamięci długotrwałej – tej, która stanowi ogólny zasób twojej wiedzy. Ten mechanizm działa identycznie u każdego człowieka. Inaczej jest jednak z umiejętnością przypominania jej sobie po dłuższym czasie – trening pamięci ma na celu właśnie zwiększanie prawdopodobieństwa skutecznego „odgrzebywania” zapamiętanych kiedyś treści.

Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Jeśli musisz zapamiętać sporą ilość materiału, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Rozbij go sobie na kilka mniejszych porcji . Wykorzystując tę technikę uda ci się przyswoić zdecydowanie więcej. Jej skuteczność świetnie obrazuje przykład ciągu liczb w numerze telefonu: 282345135 jest trudny do zapamiętania na pierwszy rzut oka, ale kiedy podzielisz go na części, takie jak: 282-345-135 będziesz w stanie nie tylko zapamiętać wszystkie cyfry wystarczająco długo, aby je zapisać, ale także łatwiej przypomnisz je sobie w późniejszym czasie.

Graj w gry, które wymagają koncentracji i wykorzystywania informacji wcześniej zapamiętanych. Istnieje wiele stron internetowych oferujących właśnie taką rozrywkę. Każda gra może rozwijać inną część mózgu, dlatego nie przywiązuj się wyłącznie do jednej. Taka forma ćwiczenia doskonale odstresowuje, a przy okazji pomaga w treningu pamięci.

W ciągu dnia staraj się stymulować swój mózg w różny sposób. Przeczytaj kilka stron książki, skupiaj się na zapachach roztaczanych wokół, próbuj nowych smaków i spędź trochę czasu wpatrując się w krajobraz za oknem. Nie zamykaj się w domu, nawiązuj jak najwięcej interakcji i posłuchaj muzyki. Przez reakcję na wszystkie te stymulacje, twój mózg pozostanie elastyczny.

Kontroluj stres, który dosłownie toksycznie działa na pamięć – substancje, które organizm wytwarza pod wpływem stresu bezpośrednio ingerują w proces przekazywania informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej.

Stosuj  jedną, najbardziej twoim zdaniem, skuteczną metodę uczenia się – może to być czytanie materiału na głos, przepisywanie najważniejszych informacji na oddzielną kartkę, używanie podkreślaczy itp.

W trakcie wykładu nie notuj bezmyślnie wszystkiego, co słyszysz. Sporządzaj notatki za pomocą mapy myśli – na środku kartki wpisz temat, następnie dorysuj gałęzie (punkty) i gałązki (podpunkty), pamiętaj aby używać haseł (słowa-klucze mają przywoływać wcześniej przyswojone szczegółowe informacje). Spróbuj metody skojarzeń – twórz proste historyjki z wykorzystaniem pojęć, które musisz zapamiętać.

Nie lekceważ zaleceń higieny pracy – ucz się częściej, ale krócej. Regularne powtarzanie materiału daje znacznie lepsze efekty od nieprzerwanego studiowania przez osiem godzin.

Dbaj o dietę. Jedz regularnie, dostarczaj organizmowi dużo białka i warzyw – najlepsze będą ryby, zielone warzywa liściaste, fasola, orzechy nerkowca. Pamiętaj również o węglowodanach.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy