Przygoda z aktywnością nie zawsze zaczyna się w młodym wieku. Coraz częściej do treningów przystępują dojrzałe osoby, których życie osobiste i zawodowe jest ustabilizowane. Stare powiedzenie mówi, że „na trening nigdy nie jest za późno”. Jednak jakich rezultatów i jakimi formami aktywności powinny zainteresować się osoby, których metryka nie wskazuje już „nastu” lat?

Aktywność po 30-tce

Po trzydziestym roku życia metabolizm zaczyna już spowalniać, odczuwamy pierwsze oznaki naszego wieku. Od czasu do czasu mogą pojawiać się bóle kręgosłupa, kondycja mimo, że wciąż dobra, nie jest już taka, jak ta sprzed 10 lat, a i ciało nie regeneruje się tak błyskawicznie jak kiedyś. Dobra wiadomość jest taka, że wciąż bez większych problemów możemy pracować nad ciałem i kondycją. Ilość włókien szybkokurczliwych nie spada jeszcze tak szybko, więc budowanie mięśni nie będzie niemożliwe, ani nawet specjalnie trudne. Wprawdzie poziom testosteronu – szczególnie u mężczyzn – zaczyna stopniowo się obniżać, ale wciąż jest go na tyle dużo, by notować bardzo dobre postępy.

Zdecydowanie jednak możemy zapomnieć o aktywności fizycznej, która wymaga bardzo dobrej równowagi. Tę cechę organizmu najlepiej kształtuje się w przedziale od 10 do 20 roku życia. Nie oznacza to, że nie można zapisać się na kurs tańca, oznacza to jednak, że jeśli chcemy mieć znakomite wyniki w dyscyplinach, takich jak gimnastyka artystyczna czy wspomniany wcześniej taniec, możemy się rozczarować.

W tym okresie nie ma wielkich przeciwwskazań, by prowadzić wysiłki o dużej intensywności, forma zajęć interwałowych czy crossfit będzie bardzo dobrym wyborem. Siłownia, nawet z dość dużymi obciążeniami, również nie jest przeciwwskazana, co więcej to bardzo dobra metoda na utrzymanie sprawności układu hormonalnego oraz dobudowanie tkanki mięśniowej.

Z racji wciąż dość szybkiego metabolizmu, spalanie tkanki tłuszczowej nie będzie stanowiło dużego problemu. Warto jednak zacząć baczniej dbać o swoją dietę. Nie musi ona być bardzo rygorystyczna, powinna raczej bazować na sięganiu po mniej przetworzone produkty oraz dobre źródła zdrowego tłuszczu.

Dobrze również zadbać o odpowiednią ilość snu: przynajmniej 7 – 8 godzin, gdyż w tym okresie organizm nie regeneruje się tak szybko.

Aktywność po 40-tce

To już naprawdę dojrzały organizm. Powoli zaczynają dominować zmiany inwolucyjne, poziom hormonów zaczyna spadać. Wydolność i szybkość regeneracji również pozostawia wiele do życzenia. W tym okresie warto przede wszystkim dbać o ogólną sprawność, unikając bardzo forsownych ćwiczeń, które grożą kontuzją. Ćwiczenia na siłowni nie są przeciwwskazane, jednak dobrze zrezygnować z wielkich obciążeń z racji tego, że układ kostny i aparat więzadłowy nie są już tak wytrzymałe jak kiedyś. Warto zainteresować się ogólną gimnastyką i ćwiczeniami typu pilates, pozwalają one utrzymać właściwy zakres ruchu i dobre samopoczucie. Dobrze sprawdzą się również wysiłki tlenowe o umiarkowanej intensywności, jak pływanie, spacer czy spokojna jazda na rowerze. Dzięki nim układ sercowo-naczyniowy będzie w znakomitej formie, a waga powinna pozostać w ryzach.

Na tym etapie budowanie dużej muskulatury jest prawie niemożliwe, a ćwiczenia mają za zadanie głównie utrzymać już tę istniejącą i spowolnić rozpad mięśni, który postępuje wraz z wiekiem. Możliwe za to jest spalanie tkanki tłuszczowej, czyli innymi słowy, walka z dodatkowymi kilogramami. Wprawdzie metabolizm nie działa już tak sprawnie i redukcja wagi nie następuje tak sprawnie jak przed laty, jednak wciąż jest możliwa.

Zmiany hormonalne u kobiet zaczynają mieć dość silny charakter, spadek poziomu estrogenu sprawia, że panie bardziej narażone są na osteoporozę oraz dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego. Dużą rolę zaczyna odgrywać dieta, należy więc zwracać baczną uwagę na produkty, które się w niej znajdują. Dobrze unikać dużych ilości alkoholu, częstego smażenia i produktów na bazie mąki pszennej i kukurydzianej. Niezastąpione mogą okazać się takie produkty, jak oliwa z oliwek, awokado, tłuste ryby oraz duża ilość warzyw.

Na tym etapie regeneracja nabiera dużego znaczenia. Treningi nie powinny odbywać się częściej niż 3 – 4 razy w tygodniu. Odpowiednia ilość snu również ma niebagatelne znacznie. Co więcej, w tym okresie warto zainteresować się zabiegami odnowy biologicznej, nawet w postaci masażu, sauny czy kriokomory.

Staż wysiłkowy ma znaczenie

Nie należy zapominać, że duże znaczenie w doborze rodzajów aktywności oraz samej intensywności wysiłku ma staż treningowy. Osoby, które od młodego wieku prowadziły aktywność są w znacznie lepszej sytuacji. Nierzadko zdarza się, że 50 latek może pochwalić się dużo lepszą kondycją niż dwa razy młodszy kolega. W takiej sytuacji widok człowieka na emeryturze, który podnosi znaczne ciężary nie powinien nikogo dziwić. Tu można przytoczyć powiedzenie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, a wysiłek fizyczny i odpowiedni jadłospis są najlepszym lekarstwem, które warto, profilaktycznie stosować od młodego wieku.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy