Twarda woda w Twoim domu

Twarda woda to problem wielu Polaków, a w szczególności mieszkańców dużych aglomeracji. Mowa o Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, a może również o Twojej miejscowości? Twardość wody można bardzo łatwo sprawdzić, wystarczy zaopatrzyć się w tester kropelkowy lub dobrze rozejrzeć się po domu!

Twarda woda w domu – jak namierzyć problem?

Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów jest osad zbierający się na dnie czajnika czy ekspresu. Czasami jest widoczny gołym okiem – chodzi o oleiste plamy dryfujące w kawie lub herbacie. Podobne zjawisko można zaobserwować również w łazience. Mowa o armaturze (bateria, kabina prysznicowa) pokrytej białym nalotem, który jest wyjątkowo trudny do usunięcia. Co jeszcze powinno zwrócić naszą uwagę?

  • Smugi i zacieki na naczyniach mimo stosowania dobrej jakości płynów czy nabłyszczaczy
  • Wysuszona skóra po kąpieli
  • Szorstkie i nieprzyjemne w dotyku ubrania
  • Duże zużycie detergentów
  • Gorzkawy posmak kawy i herbaty

Poziom twardości wody, dlaczego jest tak ważny?

Twarda woda to nie tylko kwestia estetyki, ale również żywotności sprzętu. Lodówka, pralka, zmywarka, czajnik, ekspres do kawy – zbierający się w nich osad może doprowadzić do szybszej eksploatacji. Ucierpi na tym nie tylko nasz portfel, ale i uroda. Zdrowie! Badania naukowe donoszą, że osoby pijące twardą wodę są w większym stopniu narażone na wystąpienie kamicy nerkowej. Częściej skarżą się na problemy ze skórą, cerą oraz włosami.

Twarda woda w domu – jak z nią walczyć?

Twarda woda mocno obniża komfort naszego życia. Naraża nas na wydatki, problemy ze zdrowiem i urodą. Nie powinniśmy zatem jej ignorować, a postarać się jej zaradzić. Sposobów jest wiele – jedne są bardziej profesjonalne drugie mniej. Warto się przyjrzeć wszystkim rozwiązaniom.

  • Centralny zmiękczacz wody – pozwala na całkowite rozwiązanie problemu. Funkcjonuje na zasadzie wymiany jonowej – przeistacza jony magnezu i jodu w neutralne jony sodu. Szczególnym zainteresowaniem konsumentów cieszą się zmiękczacze kompaktowe zajmują mało miejsca, są łatwe w instalacji i obsłudze.
  • Magnetyzer wody – jego zadaniem jest przeciwdziałanie osadzaniu się kamienia kotłowego na powierzchni rur czy armatury. Efektywność magnetyzerów jest dość kontrowersyjna. Sprzęt ten ma wielu zwolenników, jak i przeciwników zabrania się jego używania na terenie USA. Na tę chwilę nie ma badań potwierdzających jego skuteczność.
  • Stacje filtracyjne – to gotowe do montażu zestawy, które w zależności od potrzeb oczyszczają lub zmiękczają wodę. Ceny zaczynają się już od 500 złotych. Można je stosować w obiegach chłodniczych, kotłowych, ciepłowniczych i wielu innych.

A jak domowym sposobem poprawić jakość wody? Jedną ze skuteczniejszych metod jest cytryna. Zawarty w niej kwas wchodzi w reakcję z minerałami i wytrąca osad. To świetny patent kamień zalegający w czajniku, czy nieprzyjemne w dotyku ubrania zanim włożysz je do pralki, namocz je w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Z kolei do kąpieli dodaj odrobinę miodu lub mleka – dzięki nim Twoja skóra będzie nawilżona i jedwabiście gładka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *