Twarda woda to problem niejednego gospodarstwa domowego w Polsce. Dlaczego problem? Ponieważ wywołuje ona wiele konsekwencji dla naszego zdrowia i stanowi zagrożenie dla trwałości naszych domowych sprzętów. Na szczęście każdy z nas może temu przeciwdziałać.

Po czym poznać, że w naszych kranach płynie twarda woda? Przekonać się o tym możemy na wiele sposobów. Jeśli chcemy mieć stuprocentową pewność, jaki jest stopień twardości wody w naszym gospodarstwie zamiast się tego domyślać można to sprawdzić. Informacje takie powinny być dostępne chociażby na stronie internetowej wodociągów, które dostarczają nam wodę. Jeśli jednak informacje te nie są podane nie szkodzi. Próbkę wody można oddać do laboratorium, poziom twardości wody możesz też sprawdzić samodzielnie. Należy wtedy nabyć specjalne testery. Dostępne są dwa rodzaje. Pierwsze to tzw. testy kropelkowe, które są bardzo dokładne, drugie to mniej wymagające, ale i mniej dokładne wskaźniki papierowe. Co świadczy o twardości wody?

  • Przede wszystkim nieprzyjemny smak wody z kranu. Nie ustaje on także po ugotowaniu wody, dlatego jeśli smak herbaty i kawy jest niezadowalający, a na powierzchni kubka z tymi napojami tworzą się kożuchy to znak, że twardość wody może być niewłaściwa.

  • Kolejna sprawa to osad. Biały osad tworzyć się może na garnkach, naczyniach i czajniku. Można go także zauważyć na sanitariatach w łazience czy zlewie w kuchni.

  • Osad to jednak nie wszystko. Przez twardą wodę na grzałkach czy przewodach ciepłej wody tworzy się kamień.

Twarda woda – konsekwencje

  • Konsekwencje te to nie tylko kwestia estetyki i problemów wymienionych powyżej. Przy twardej wodzie słabiej pienią się środki piorące i czyszczące, dodatkowo taka woda gorzej czyści zabrudzenia. Przez to musimy zużywać znacznie więcej środków czyszczących, zatem wydajemy na nie więcej pieniędzy.

  • Twarda woda, jak wspominaliśmy, sprawia, że na sprzętach osadza się kamień, który niszczy po pewnym czasie pralki i zmywarki. Przez to musimy się liczyć z częstszą wymianą bądź naprawą tych sprzętów.

  • Jednak twardość wody to nie tylko kwestia ekonomiczna. To przede wszystkim też częsty powód problemów ze zdrowiem. Taka woda przyczynia się bowiem do powstawania kamieni nerkowych.

Jak zmiękczyć twardą wodę?

Gdy upewnimy się, że woda jest zbyt twarda, a co za tym idzie niezdrowa możemy to zmienić. Przysłowiowe zmiękczanie wody polega na usunięciu z niej jonów wapnia i magnezu, które występują pod postacią nierozpuszczalnych osadów. Można to zrobić na wiele sposobów.

  • Sprzęty AGD możemy uratować poprzez dodawanie do prania czy mycia tzw. soli Grahama, która występuje w specjalnych środkach chemicznych typu Calgon. Zmiękczona tak woda będzie bezpieczniejsza dla naszych domowych sprzętów.

  • Smak wody można zmienić poprzez dodawanie do gotującej się wody odrobiny soku z cytryny bądź sody.

  • Jeśli chcemy na stałe poprawić jakość wody warto zainwestować w filtry z wkładem zmiękczającym wodę bądź też zakupić specjalną stację uzdatniania wody, która dodatkowo usunie z niej szkodliwe zanieczyszczenia.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy