Twoja równowaga, równowaga pomiędzy życiem zawodowym a osobistym, na świecie funkcjonująca pod angielską nazwą „work-life balance”, co ona w praktyce dla Ciebie oznacza?

Spójrz na poniższe zdjęcie:

shutterstock_142802383Na pewno pamiętasz, jak na placu zabaw przed blokiem bawiłeś/bawiłaś się kiedyś na takiej bujawce. Zazwyczaj albo Ty byłeś w górze albo Twój towarzysz zabaw. Czasem dzieci robiły sobie psikusy i jedno dziecko trzymało drugie długo w górze. Początkowo przerażona osoba wisiała uniesiona, piszcząc ze strachu. Po chwili było to już męczące dla obu stron, siła obciążająca nogi psotnika siedzącego na dole stawała się uciążliwa, a wbijająca się poręcz  w brzuch wiszącego dziecka skutkowała bólem. Czy nie czujemy podobnego zmęczenia, gdy zbyt długo skupiamy się na jednej ze sfer – zawodowej albo prywatnej?

 

A teraz popatrz na kolejne zdjęcie:

bujawka_sprężynowaTa sama forma zabawy, ale zbalansowana sprężynującym dodatkiem w środkowej części bujawki, pozwala na delikatne przechodzenie z góry w dół. Pewnie każdy z nas marzy o takiej równowadze pomiędzy wyzwaniami zawodowymi, a obszarem rodziny, przyjaciół i swoich pasji.

Co więc zrobić by równoważyć oba obszary naszej codzienności, aby nasze życie przyjemnie nami kołysało? Od czego zacząć Przede wszystkim zaczynamy od nastawienia psychicznego.

Jest to na początku trudne, gdyż wydarzenia zewnętrzne, te na które nie mamy wpływu wprowadzają nas w różne nastroje. Jednak trzeba pamiętać, że to, jak przyjmujemy wszelkie zdarzenia dziejące się wokół nas, zależy tylko od nas samych! Jeśli nastawiamy się pozytywnie, to łatwiej jest zinterpretować przykre sytuacje jako tymczasowe. Natomiast gdy nasze psychiczne nastawienie z góry jest negatywne, z wszelkich przykrości i niedogodności budujemy negatywny obraz świata. Zatem nasza subiektywna interpretacja sytuacji jest albo napędzającym nas motorem do dalszych wyzwań albo destrukcyjnym hamulcem, niepozwalającym nam dokonywać zmian na lepsze. Aby zrobić więc pierwszy krok należy uwierzyć, że równowaga zawodowo-prywatna jest możliwa, niezależnie od bieżącego obrotu spraw.

Następnie, musimy popracować nad zmianą naszej postawy wobec sfery zawodowej. Ci z nas, którzy czują się przemęczeni pracą zarobkową powinni uświadomić sobie, że siedzą na bujawce sami w dole. Siedzą w jednej pozycji, która odbiera im możliwość skorzystania z ruchu jaki oferuje symboliczna bujawka. Jeśli czujesz taki impas zadaj sobie pytanie: „czy życie jest po to, aby pracować, czy też praca ma umożliwić mi dobre życie?”. Niby banalna kwestia, a jednak zasadnicza, aby cokolwiek drgnęło w stronę równowagi.

W czasach prehistorycznych człowiek musiał pracować, aby przetrwać. Praca ta polegała na zbieraniu pożywienia, polowaniu, chronieniu się przed atakami dzikich zwierząt czy nieokiełznanymi jeszcze siłami natury. Nie istniał jeszcze podział na czas pracy i czas wolny. Jednak w miarę rozwoju cywilizacji stwarzaliśmy coraz lepsze warunki do zapewnienia sobie bytu, co spowodowało powstanie pojęcia czasu wolnego od pracy. Gdy w Europie rozwinęły się miasta i wprowadzono produkcję przemysłową nastąpiła tak zwana standaryzacja czasu przeznaczonego na pracę. Wtedy też pojawiła się koncepcja czasu przeliczanego na pieniądz. Im więcej godzin będę pracować, tym więcej zarobię. We współczesnych społeczeństwach aktywność zawodowa zaczęła być utożsamiana z dobrobytem materialnym, co przyczyniło się do zmiany priorytetów życiowych. Praca zarobkowa zajęła w końcu centralne miejsce w naszym postrzeganiu świata. Rodzice posyłający od najmłodszych lat swoje dzieci na dodatkowe lekcje językowe i inne kursy pozaszkolne, planują dla nich świetlaną karierę wierząc, że lepsze wykształcenie zapewni pociechom lepszą pracę. Wpadliśmy więc w pułapkę postawienia życia zawodowego w centrum naszego całego życia.

Zatem kolejnym krokiem w celu uzyskania harmonii „praca – życie prywatne” jest rewizja naszej hierarchii wartości. Aby zdobyć rozeznanie jakie masz priorytety wykonaj proste ćwiczenie pt.: „Moje koło życia”. Wydrukuj poniższy rysunek dwa razy. Na jednym pokoloruj pod każdym hasłem (np. rodzina, relaks i rozrywka), ilość pół od 1 do 10, odpowiadające procentowi czasu, jaki obecnie przeznaczasz na poszczególne obszary swego życia. Na drugiej kopii wydruku zrób to samo, tyle że zaznacz kolorem tyle pól, ile chciałbyś/chciałabyś, aby procentowo zajmowało dane hasło w Twoim idealnym, zrównoważonym życiu. Następnie porównaj oba koła. Domyślasz się pewnie, że prawdziwą równowagę osiągniesz, jeśli z kolorowych pól powstanie koło. Jeśli wyjdzie Ci zniekształcony kształt to znaczy, że zaniedbujesz jakiś jeden lub kilka obszarów swej codzienności, którym należałoby poświęcić więcej uwagi. Aby sobie w tym pomóc, czytaj za tydzień kolejny tekst.

ćwiczenie-coachingowe

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy