Chodzisz na spotkania ze znajomymi, spotykasz i poznajesz mnóstwo ludzi, opowiadasz im o swoim życiu, a mimo to nie masz jeszcze grupy wiernych przyjaciół? Może w twoim sposobie prowadzenia rozmów ukryły się podstępne błędy komunikacji?

Organizowałam ostatnio spotkanie dla singli. Kilkadziesiąt osób przyszło po to, aby się poznać i znaleźć nowych znajomych oraz, być może, miłość życia. Aż miło było patrzeć, jak te osoby pragną nawiązywać nowe znajomości. Był wśród nich Maciek, 25-letni pracownik salonu samochodowego, wysoki, przystojny brunet z pięknym uśmiechem. Niby ideał mężczyzny, jednak ze zdziwieniem obserwowałam jego rozmowy z kobietami, które kończyły się po maksymalnie dwóch minutach. Wszystkie kobiety podchodziły do niego z zainteresowaniem, a odchodziły z zażenowaniem. Postanowiłam przyjrzeć się jego konwersacjom, aby zbadać fenomen odchodzących po dwóch minutach kobiet. Podchodzę, słucham i uszom nie wierzę. Maciek popełniał większość błędów, które można popełnić podczas rozmowy z nowo poznanymi osobami.

Dlatego jeśli wybierasz się na spotkanie z osobami których jeszcze nie znasz, unikaj jak ognia:

1. Monologu

Rozmowa wtedy ma sens, jeśli rozmawiasz z drugą osobą, a nie przemawiasz do niej czy co gorsza zasypujesz ją zupełnie niepotrzebnymi informacjami. Pytaj drugą stronę o to, jaką ma pasję, czym ciekawym się zajmuje, jak spędza wolny czas, itp. Jeśli ktoś zapyta cię, czym się zajmujesz, nie wypuszczaj z siebie milionów słów, tylko powiedz krótko i konkretnie, co dokładnie robisz albo jaką masz pasje i koniecznie  wypowiedz najważniejsze zdanie kończące twoją odpowiedź, a mianowicie: „a ty? Czym się zajmujesz, co cię pasjonuje w życiu?”. Wiem, że czytając te słowa pewnie sobie myślisz: „to takie oczywiste, po co o tym w ogóle pisać?!” Jednak podczas najbliższego spotkania ze znajomymi obserwuj rozmowy twoich znajomych i zobacz jak wiele osób z zainteresowaniem zadaje to pytanie. Gwarantuje ci, że niewiele. Dlatego jeśli chcesz być osobą postrzeganą jako mistrz konwersacji, zadawaj pytania, zamiast prowadzić monolog.

2. Historii życia

Czy dla twoich nowych znajomych ważne jest, gdzie chodziłaś po przedszkola, podstawówki czy gimnazjum? Nie! Dlatego podczas pierwszej rozmowy z nowo poznaną osobą polecam nie mówić takich rzeczy, które wiążą się z twoją historią życia. Zamiast opowiadać takie historie, skup się na tym, co łączy cię z nowo poznaną osobą, co możecie zrobić razem i czego ciekawego możesz się od niej nauczyć.

3. Gwiazdorzenia

Pierwsze zdanie, jakie Maciek wypowiadał podczas rozmów z dziewczynami brzmiało: „Pracuję w prestiżowym salonie samochodowym, dostałem ostatnio nagrodę dla najlepszego pracownika, a moja dziewczyna musi być inteligentna, piękna, zadbana i świetnie wyglądać. Na pewno nie wypuściłbym jej z domu w takiej bluzce jak twoja. Gdzieś ty ją kupiła?!” Nawet jeśli masz wrażenie, że rozmawiasz z osobą która jeszcze nie potrafi się ubierać jak ty, pracuje na gorszym stanowisku czy jest z małej miejscowości, zawsze odnoś się do wszystkich z takim samym szacunkiem. Nigdy nie wiesz, czy osoba, która dziś jest nieśmiałą tzw. szarą myszką, okaże się być najwspanialszą osobą jaką w życiu spotkałaś. Takie „gwiazdorzenie” złudnie wzmacnia twoją pewność siebie. Komunikujesz przez to innym, że twoja pewność siebie jest nieco zachwiana i za wszelką cenę chcesz ściągnąć na siebie uwagę innych.

4. Myślistwa

Sadziłaś kiedyś kwiatki w ogródku? Jeśli nie, to przybliżę ci ten proces. Najpierw kupujemy ziarenka, potem wsadzamy je do ziemi, podlewamy, nawozimy i czekamy. Po pewnym czasie pojawia się pierwsza łodyżka, potem kolejne, a dopiero później możesz cieszyć się pięknymi pachnącymi kwiatami. Tak samo jest z nawiązywanianiem relacji i rozmowach z ludźmi. Relacje to proces. To takie ogrodnictwo. Spotykając kogoś po raz pierwszy siejemy ziarno, spotykając się po raz drugi podlewamy je i nawozimy. A jeśli to ziarno trafi na podatny grunt, zbieramy sobie spokojnie plony, czyli nawiązujemy długoterminowe znajomości. Unikaj absolutnie myślistwa podczas poznawania nowych osób. Myśliwy to taka osoba, która wpada na spotkanie i wypatruje tylko pewnej grupy osób np. szczupłych, pięknie ubranych czy stawiających drinki. Zamiast tego, rozmawiaj swobodnie ze wszystkimi.

5. Narzekania i obgadywania

Byłam ostatnio uczestniczką zabawnej sytuacji. Podczas mojej konferencji Skrzydła Sukcesu w Katowicach występował mój mąż. Mamy różne nazwiska, więc mało kto wie, że jesteśmy małżeństwem. Na przerwie podszedł do mnie pan reprezentujący konkurencję mojego męża i wylał swoje wszystkie żale na mojego męża, podając mi różne nieprawdziwe i szokujące informacje, np.: „Na ich szkoleniach kobiety tańczą na rurze; firma jest na skraju bankructwa, a właścicielowi komornik puka codziennie do drzwi, więc lepiej, żebym przejrzała na oczy i już nigdy więcej nie wpuściła go na swoją konferencję.” Słuchałam go z uśmiechem wiedząc doskonale, że kłamie w żywe oczy. Mój dziadek zawsze mawiał: „Jeśli nie potrafisz o kimś powiedzieć niczego dobrego, powiedz, że jest sympatyczny.” Dlaczego? Ponieważ nigdy nie wiesz, z kim rozmawiasz. A gdy zaczynasz obgadywać innych, jest to znak, że masz problem z pewnością siebie i szukasz usprawiedliwień przed samym sobą, że nie jesteś aż tak zły. Mówi się, że narzekanie jest reklamowaniem własnej głupoty, więc zastanów się, co tak naprawdę chcesz reklamować.

Jeśli chcesz przetestować się w rozmowach z nowymi osobami, zapraszam cię na najbliższe spotkania WOWmeetings, na których możesz swobodnie poznawać nowych, otwartych i ciekawych ludzi. Daty i terminy znajdziesz tutaj.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy