Na godzinę przed zaplanowanym treningiem odpuść sobie ciężkostrawne posiłki, pamiętaj o porządnej rozgrzewce, wygodnych butach — takie rady możemy usłyszeć od doświadczonych sportowców. A ja się pytam, co z nawodnieniem? Kwestia ta wydaje się być mocno bagatelizowana lub wręcz pomijana! Szkoda, bo jest bardzo istotna! W trakcie intensywnej aktywności fizycznej wzrasta temperatura ciała, co skutkuje nadmierną utratą płynów i elektrolitów. Co zatem pić, aby temu zapobiec? Izotnik, sok, a może wodę?

Rola wody w organizmie — dlaczego nawadnianie jest tak ważne?

Woda odgrywa zasadniczą rolę w ludzkim organizmie — reguluje temperaturę ciała, usuwa toksyny, odpowiada za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, transport oraz wchłanianie substancji odżywczych. Tymczasem w w trakcie godzinnego biegu można stracić nawet 1-1,5 litra płynów! Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy pić nie tylko podczas przebieżki, ale również przed nią, jak i po niej! Bagatelizowanie tych zaleceń może doprowadzić do odwodnienia. Stan ten skutkuje zaburzeniami koordynacji ruchowej, nadmierną suchością w ustach, dusznościami, silnym bólem głowy. W takich okolicznościach ciężko o efektywny trening.

Nawadnianie w treningu biegacza — co pić?

Napoje słodzone i gazowane nie są wskazane — zawierają puste kalorie. Mogą obciążać żołądek i jelita, powodować kurcze i gazy. Bieganie z wzdętym brzuchem to żadna przyjemność. Woda wydaje się być najlepszym wyborem — nie zawiera cukru, doskonale gasi pragnienie.

Woda źródlana, niskozmineralizowana, średniozmineralizowana, wysokozmineralizowana — co wybrać?

Woda dobra dla sportowca to ta bogata w minerały — wapń, potas, magnez, żelazo, sód, jod, siarczany czy wodorowęglany. Zakup warto poprzedzić dokładną analizą składu.

Izotnik tylko dla wybranych 

Izotonik jest popularnym sposobem nawadniania organizmu, jednak sprawdzi się tylko u nielicznych. To produkt zarezerwowany dla wyczynowców, a nie amatorów — ujawnia swoje walory dopiero po dwóch godzinach od spożycia! Jego zadaniem jest przeciwdziałanie zmęczeniu, pobudzenie organizmu do działania. Dostarcza nie tylko wody, ale i elektrolitów. Dodatkowo jest szybkim źródłem energii. Choć na rynku dostępny jest cały wachlarz napojów izotonicznych, najzdrowszym wyborem będzie ten przygotowany w domu. Poniżej znajdziecie sprawdzony przepis!

  • Woda — 1 litr
  • Miód — 3 łyżki
  • Sok z cytryny
  • Sól — 1/4 łyżeczki
  • Dodatki — mięta, melisa, natka pietruszki

Połączyć wszystkie składniki, dokładnie wymieszać i voilà — domowy napój izotoniczny gotowy! Zdrowy, bez chemii i konserwantów!

Nawadnianie w treningu biegacza — jak pić?

Aby uchronić się przed odwodnieniem, należy przyjmować płyny przed, w trakcie, jak i po treningu. Na dwie godziny przed planowaną aktywnością fizyczną dobrze jest wypić dwie szklanki wody. Tuż przed jej rozpoczęciem zaleca się wypicie 200 ml. W trakcie biegu należy pić co 15-20 minut. Nie można dopuścić do uczucia pragnienia! Po zakończonej przebieżce trzeba wypić 450-675 ml wody na każde pół litra utraconego potu. Istotna jest również temperatura serwowanych naszemu organizmowi płynów. 15-22 stopni Celsjusza to optimum! Ważne, aby wystrzegać się napojów energetycznych oraz kawy — zawarta w nich kofeina posiada silne właściwości odwadniające!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *