11 Sty

Uważaj co pijesz w czasie biegania!

Na godzinę przed biegiem nie jedz żadnego posiłku, dobrze się rozgrzej, zadbaj o wygodne buty, pamiętaj o odpowiedniej technice – wraz z rozpoczęciem sezonu biegowego tego rodzaju wskazówki pojawiają się w każdym poradniku początkującego biegacza. Często jednak pomijany jest tak ważny temat jak picie podczas treningu – dlaczego, co, w jakiej ilości i w jaki sposób? – Pić podczas biegania też trzeba umieć! – alarmuje Krystyna Pluta, ekspert technologii żywienia i kierownik kontroli jakości Naturalnej Wody Mineralnej Jurajska.

Podczas treningu biegowego podnosi się temperatura naszego ciała, co w konsekwencji prowadzi do pocenia się. Innymi słowy organizm pozbywa się wody oraz niezbędnych elektrolitów, takich jak sól, potas, wapń i magnez. Natomiast to, w jakim stopniu się pocimy, w dużej mierze zależy od indywidualnych cech organizmu oraz czynników zewnętrznych. Im wyższa temperatura powietrza, dłuższy i intensywniejszy trening, tym bardziej organizm narażony jest na odwodnienie. Dlatego należy dbać o właściwe nawodnienie organizmu w trakcie treningu, a po nim uzupełnić utracone elektrolity.

Źródło problemu

W piciu podczas treningu chodzi o niedopuszczenie do uczucia pragnienia, obniżenie temperatury ciała oraz uzupełnienie utraconych elektrolitów. Dlatego najlepszym wyborem jest woda. Ale nie każda. Bo woda wodzie nierówna. Woda źródlana jest wodą niskozmineralizowaną – w żaden sposób nie uzupełni powstałych braków. Co więcej jej czystość chemiczna nie musi być tak doskonała jak wody mineralnej. Natomiast ta druga uzupełnia minerały w organizmie, regulując gospodarkę elektrolitową.

Zapomnij o sokach w czasie treningu

Podczas długiego i intensywnego treningu jesteśmy narażeni na dużą stratę minerałów. W takim przypadku szczególnie polecana jest woda wysokozmineralizowana. Jeżeli jednak nie trenujemy do maratonu i zwykle biegamy około 1 godziny, najlepszym wyborem będzie woda mineralna średniozmineralizowana. Dzięki niej nawodnimy organizm, dostarczymy mu odpowiednich ilości sodu, magnezu oraz potasu. Ponadto schłodzimy organizm i zwiększymy jego wydajność.

Woda nie obciąża organizmu i nie zawiera cukru, dlatego podczas krótkich treningów jest lepszym wyborem niż napój izotoniczny, który mimo swoich właściwości jest słodki i nie gasi skutecznie pragnienia. Niemniej po długotrwałym wysiłku warto dostarczyć organizmowi również gluzkozę, niezbędną do szybkiej regeneracji mięśni po wysiłku. Wówczas napój izotoniczny doskonale spełni swoją funkcję. W jego skład wchodzą węglowodany proste, minerały, woda i witaminy.

Choć na rynku dostępna jest paleta napojów izotonicznych, najzdrowszym jest ten przyrządzony samodzielnie – przy użyciu wody mineralnej. Wystarczy dodać do niej sok z ulubionych cytrusów, odrobinę miodu i soli.

Podczas biegania zapomnij o sokach, czy innych słodzonych napojach. Po pierwsze trenujemy zwykle po to, by utrzymać smukłą sylwetkę, a cukier z całą pewnością tego nie ułatwi. Po drugie, tego rodzaju napoje zachowują się jak posiłek – uruchamiają proces trawienia, co osłabia organizm, a przede wszystkim mocno go obciąża. Po treningu absolutnie nie powinniśmy spożywać napojów, które odwadniają organizm, czyli alkoholu, napojów energetycznych, kawy i mocnej herbaty.

Jak pić wodę w trakcie treningu?

Krystyna Pluta dodaje, że podczas treningu należy nieustannie nawadniać organizm. Wodę należy pić systematycznie, ale powoli i małymi łykami, najlepiej z bidonu. Zbyt duża ilość wody wypita w jednym momencie sprawi, że organizm będzie obciążony a trening mniej efektywny.

Czujesz pragnienie?

Pierwszym objawem odwodnienia jest uczucie pragnienia – nie powinniśmy do niego dopuścić. Następnie możemy odczuwać osłabienie, spadek wydajności organizmu, suchość w ustach, zmniejszoną ilość oddawanego moczu, bóle głowy. Przez to nasz trening jest zdecydowanie mniej efektywny. Jeżeli nie pijemy wody przez dłuższy czas, mogą pojawić się zawroty głowy, wymioty, a nawet omdlenia.


 

 

 

 

 

 

Facebook Comments

Najnowsze tematy