Planując urlop w którejś z miejscowości uzdrowiskowych, możemy liczyć nie tylko na spokój, relaks czy sprzyjające zdrowiu warunki klimatyczne. Podstawą fenomenu zdecydowanej większości z nich są także naturalne pokłady wód mineralnych - wykorzystywane zarówno do kąpieli leczniczych, jak i kuracji pitnych. Czy woda rzeczywiście może pomóc w procesie leczenia?

Chociaż do niedawna miejscowości uzdrowiskowe zorientowane były głównie na starszych kuracjuszy, w obliczu zatrważającego wzrostu tempa życia i namnażających się chorób cywilizacyjnych – problemów z wagą, żołądkiem, czy kręgosłupem, z roku na rok odwiedza je coraz więcej młodych ludzi. Aktywni zawodowo, żyjący w stresie i będący pod stałą presją ścigających nas terminów, w trakcie urlopu szukamy spokoju i możliwości regeneracji. Uzdrowiska z powodzeniem pozwolą nam poczuć się jak w relaksującym SPA i sanatorium jednocześnie – są nie tylko atrakcyjnie umiejscowione, ale dysponują także naturalnymi czynnikami prozdrowotnymi, z których najcenniejsze to tzw. naturalne mineralne wody lecznicze.

Wody lecznicze to szczególna postać wód mineralnych, których skład charakteryzuje się dokładnie określonymi parametrami. Są nie tylko wysokozmineralizowane –  każdy litr zawiera minimum 1000 mg rozpuszczonych pierwiastków, ale występuje w nich także przynajmniej jeden składnik leczniczy. Nie każda woda mineralna może być więc uznana za wodę uzdrowiskową. Potrzeba zazwyczaj długotrwałych badań laboratoryjnych albo obserwacji klinicznych, żeby wykazać jej kuracyjne działanie.

W zależności od problemu zdrowotnego, z którym się borykamy, poszczególne uzdrowiska oferują kuracje pitne, kąpiele termalne, a także  inhalacje. Ostateczny wybór – nie tylko formy kuracji, ale także konkretnej wody, powinien być w pełni racjonalny, a nawet podyktowany zaleceniami specjalisty. Tutaj nie może decydować smak ani przekonanie, że „jeśli komuś pomogło, to i mnie pomoże”.  Korzystanie z zalet wód uzdrowiskowych niewiele różni się bowiem od zażywania lekarstw w tradycyjnej postaci. Właściwie dobrana woda pomoże przywrócić równowagę organizmu. Odpowiednio stosowane wody lecznicze, mogą znacznie poprawiać ogólną fizjologię naszego organizmu i przynosić realne efekty w walce z konkretnymi chorobami, np. cukrzycą i nadwagą. Nie tylko uzupełniają niedobór składników mineralnych, takich jak magnez, czy wapń, ale również korzystnie wpływają na funkcjonowanie konkretnych układów w naszym organizmie – głównie pokarmowego i moczowego. Pamiętajmy, że ich przedawkowanie czy nierozsądne spożywanie, nie tylko nie pomoże, ale może poważnie zaszkodzić.

Mamy szczęście, bo w na terenie Polski występuje naprawdę spora ilość źródeł wód leczniczych. Znajdują się głęboko pod powierzchnią ziemi i są w pełni odizolowane od wszelkich zanieczyszczeń.  Co istotne, ich pierwotny skład jest w pełni naturalny i nie podlega jakimkolwiek procesom przetwarzania.  Mimo że ze względu na ograniczoną wydajność źródeł, zdecydowana większość wód mineralnych dostępna jest wyłącznie w miejscowościach uzdrowiskowych, zdarza się, że leczenie kontynuuje się również w domu. Niektóre wody lecznicze można kupić w wybranych aptekach i specjalistycznych sklepach – zwykle pakowane są w butelki albo kartony. I tutaj również ostrzeżenie: nawet tych powszechnie dostępnych, pod żadnym pozorem nie można stosować w celach profilaktycznych i do gaszenia pragnienia.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy