Każdy z nas w swoim życiu przeżył taki moment, w którym ktoś bardzo go zranił. Poczucie rozczarowania i bezsilności z biegiem czasu zmienia się w złość i niechęć do tej osoby. Niestety nie da się uniknąć takich sytuacji, nie warto jednak chować w sobie urazy. Niezależnie od tego, co się w Twoim życiu wydarzyło, spróbuj znaleźć w sobie siłę, aby wybaczyć.

Znajdź w sobie siłę

Wybaczanie nie jest łatwe. Ludzie głęboko chowają urazę, a bardzo trudno dać drugą szansę osobie, która dotkliwie nas zraniła. Wielu z nas myśli, że wybaczenie oznacza zapomnienie o sprawie. Nie na tym jednak rzecz polega, wiąże się to bowiem ze zmianą. Ale my sami musimy się na te zmianę zgodzić i wyrazić chęć do jej podjęcia. Często zdarza się, że cierpimy o wiele bardziej kiedy żyjemy z drugą osobą w niezgodzie, jednak nasza duma nie pozwala na wyciągnięcie do niej ręki. Sprawia to, że oddalamy się od siebie i w konsekwencji stajemy się nieszczęśliwi. Warto wtedy pomyśleć o tym, co dobrego zrobiła dla nas ta osoba, przecież nie da się tego ot tak zapomnieć. Pomyśl też o tym, co przynosi Ci pozostawanie w gniewie – zazwyczaj jest to złe samopoczucie i rozżalenie, nic pozytywnego.

Powiedz to na głos

Zrobienie pierwszego kroku ku zgodzie wcale nie musi oznaczać wzięcia winy na siebie. Jeśli ktoś Cię skrzywdził – niezależnie od tego jak – nie tłamś w sobie uczuć. Zdarza się, że druga osoba nie ma pojęcia, że postąpiła źle, zanim więc wejdziemy na „wojenną ścieżkę” dobrze jest uświadomić tego kogoś, że źle postąpił.

Czasem potrzeba czasu

Zdarza się, że rana którą nam zadano potrzebuje czasu, aby się zabliźnić. Nie zawsze wybaczenie przychodzi od razu, do decyzji o przebaczeniu trzeba dojrzeć. Tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że chcemy zgody z drugą osobą ma ona sens. W każdym innym przypadku, gdzieś w głębi duszy wciąż będziemy chować urazę i czuć, że coś jest nie tak. Tylko stuprocentowa pewność zagwarantuje nam spokój.

Poczujesz się lepiej

Przebaczenie drugiej osobie jest trudną sztuką, ale przemawia za nim kilka powodów. Po pierwsze wybaczenie redukuje napięcie i stres, zrzucamy z siebie niewidoczny ciężar. Po drugie umacnia nasze relację, zmniejsza ból, uwalniamy się od złości i wszelkich niszczących nas czynników. No i najważniejsze – wybaczając sprawiamy, że świat staje się piękniejszy, a my sami o wiele bardziej szczęśliwi.

Pamiętaj o sobie!

Na koniec warto też wspomnieć o wybaczeniu samemu sobie – nie rozpamiętuj przeszłości, zapomnij o popełnionych błędach i potraktuj je jako konieczne doświadczenie. Wybacz sobie też wszystkie niewykorzystane okazje – pamiętaj o tym, że będą następne. Przebacz sobie niespełnione obietnice i niespełnione marzenia – niektórych może już nie uda się spełnić, ale wciąż masz szansę postawić przed sobą nowe wyzwania.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy