W świecie indywidualistycznym temat samorozwoju stał się ważny. Pojawia się konieczność bycia na ścieżce samorealizacji, co znaczy, że należy znać swój potencjał i go realizować. Rozwijać talenty i możliwości. Stawać się "tym, kim się chce być". Dążyć do wewnętrznej spójności, jedności z samym sobą, spełniać swoje przeznaczenie.

Ci, co się samorealizują, są postrzegani jako lepsi, szczęśliwsi. Ci, którzy nie są na ścieżce samorealizacji, czują presję, że muszą na nią natychmiast wejść.

Pani Sonia, pół roku temu, przyszła do mnie na coaching i wyrecytowała:

”Jak mam się samorealizować, jeśli nie umiem określić swoich potencjałów i nie wiem kim chcę być, pomimo tego, że od dawna chodzę na warsztaty, szkolenia, kursy. Należę do grupy rozwoju osobistego i nawet czasem wiem, że coś umiem i czasem też wiem, jaki mam potencjał i co chcę robić. Nie jest to jednak wiedza stała. Szybko tracę motywację. Zostawiam pracę, bo nie jest mi tam dobrze. Kolejna praca mnie zostawia, bo do niej nie pasuję. Moja koleżanka od dawna jest na ścieżce samorealizacji i dlatego ma stałą pracę, ciągle tego samego męża. Od dziecka gra w tenisa i robi to z pasją. Na wakacje jadą wszyscy do jakiegoś egzotycznego miejsca i są szczęśliwi.”

Nie pamiętam jak przebiegał jej proces coachingowy, ale kilka dni temu spotkałam ją. Zdumiał mnie jej spokój i wewnętrzna spójność. Powiedziała, „że bardzo ważne w jej życiu okazało się zaakceptowanie tego, że jest Poszukiwaczką, że nie musi wiedzieć gdzie i po co, że może zapomnieć o tym co o sobie myśli i nie musi stawiać sobie celów” . Wtedy dopiero okazało się, że uwielbia obserwować w jakim kierunku podąża jej proces, po każdym działaniu przyglądać się, gdzie ją prowadzi i tam zmierzać. To właśnie stało się kluczem do jej dzisiejszego życia, które ją bardzo satysfakcjonuje, ona sama coraz bardziej zbliża się do istoty siebie.

Stan, w jakim jest, świadczy o tym, że się samorealizuje, ale ona sama jeszcze nie wie, co jest jej największym potencjałem i co dalej chce robić. Dalej poszukuje.

Proponuję uznać w sobie ducha Poszukiwacza/Poszukiwaczki tak samo jak uznajemy w sobie ducha Wiedzącego/Wiedzącej. Jeśli nie wiesz kim jesteś, to zobacz do kogo Ci na ten moment bliżej.

Wiedzący/Wiedząca: człowiek celu, który zna swoje mocne i słabe strony. Wie od dawna, jakie ma potencjały, jakie talenty, czego chce, co pozwala mu dążyć do spełnienia swojego przeznaczenia. Wie jak ma się rozwijać. Ustala sobie cele. Krok po kroku je realizuje, z różnym skutkiem, ale wie dokąd i po co. Jego proces stawania się tym, kim chce być, dzieje się najczęściej świadomie.

Poszukiwacz/Poszukiwaczka : człowiek drogi, który lubi tajemnice i odkrywa je krok po kroku, co pozwala mu dążyć do spełnienia swojego przeznaczenia. Ciągle szuka swoich potencjałów i celów i nawet jak już je ustali, to na krótko, bo dla niego często realizacja celu jest dodatkowym problemem. Dla Poszukiwacza wiedza o nim samym przybliża się z każdym dniem. Proces „stawania się tym, kim chce być ” dzieje się często poza samoświadomością.

Są ludzie, którym trudno jest zobaczyć siebie jednoznacznie w jednej z tych grup, dlatego zapraszam do znalezienia określenia dla swojej ścieżki rozwoju i napisania o tym.

 

Ewa – wieczna poszukiwaczka. Czterdzieści lat nauki i poszukiwań. Gorszy i lepszy czas i bardzo nieokreślone mocne strony. Dopiero gdy skończyłam 45 lat okazało się , że to jest właśnie czas samowiedzy. Nic nie wskazywało na to, że to, co po drodze robiłam (przypadkowe studia, prace, kursy, szkolenia, projekty i inne działania), zbierze się i powstanie z tego jakość. Że będę mogła powiedzieć, mając 54 lata, że się samorealizuję. Obecnie jestem coachem, mediatorką , trenerką, facylitatorką procesów grupowych i współzałożycielką teatru. Tworzę spektakle interaktywne z różnymi grupami – co jest na ten moment dla mnie ważne i momentami pasjonujące.

Od dziś będę z państwem w aktywnym kontakcie, pisząc na tematy, które jak satelity krążą wokół samorealizacji.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy