Ciąża to szczególny okres dla kobiet. Przyszłe mamy chcą zapewnić swoim pociechom jak najlepszy start. Aby to zrobić nie mogą zapomnieć o zdrowym odżywianiu i dostarczaniu maluchom odpowiednich składników mineralnych. Właśnie dlatego tak istotne w ciąży jest picie wody.

Woda jest podstawowym składnikiem, który zapewnia naszemu organizmowi odpowiednie nawodnienie. W czasie ciąży i karmienia piersią zapotrzebowanie kobiety na wodę wynosi o wiele więcej niż standardowo – to minimum 3 litry dziennie.

Dlaczego to takie ważne?

Woda zawiera w sobie wiele składników mineralnych, które potrzebne są do prawidłowego rozwoju płodu – są to wapń, magnez, sód oraz jod. Wapń pozwala na odpowiednie rozwijanie się układu kostnego dziecka, magnez uczestniczy w budowie kory mózgowej, sód reguluję gospodarkę wodno-elektrolitową przyszłej mamy, z kolei jod reguluje wzrost i dojrzewanie płodu. Odpowiednia ilość dostarczanych płynów zapewnia równowagę organizmu, zdrowy rozwój malucha, a także zabezpiecza go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Woda pomaga również zniwelować wiele nieprzyjemnych dolegliwości związanych z ciążą – takich jak nudności czy wymioty, zmniejsza ryzyko złapania infekcji dróg moczowych. Z kolei w okresie karmienia piersią pozwala organizmowi produkować pokarm i co ważne dla młodych mam ułatwia powrót do formy sprzed ciąży, bowiem pozytywnie wpływa na utratę wagi.

Jaką wodę pić?

W okresie ciąży oraz karmienia piersią kobiety stają się niezwykle wrażliwe na toksyny. Dlatego też, najlepszym wyborem będzie naturalna woda źródlana, która nie zawiera w sobie zanieczyszczeń ani niepożądanych składników. Najlepiej, aby była niegazowana – woda gazowana może powodować dolegliwości gastryczne – i niskomineralizowana oraz posiadała dużo wapnia i magnezu.

Kobietom w ciąży oraz młodym mamom nie zaleca się z kolei picia wody wysokozmineralizowanej, a także kawy czy mocno słodzonych napojów – woda powinna stanowić nawet 80% dziennego zapotrzebowania na płyny.

Należy również pamiętać o tym, aby nawadniać organizm regularnie, małymi porcjami. Skutki niedoboru wody mogą być zarówno dla mamy, jak i samego dziecka bardzo nieprzyjemne. Dlatego też, nawet jeśli kobieta jest bardzo zajęta, nie może zapomnieć o wodzie. Powinna mieć przy sobie zawsze małą butelkę wody i pić zanim pojawi się pragnienie.

Przyszłe oraz obecne mamy – pamiętajcie więc o wodzie! Zarówno dla siebie, jak i dla swojej pociechy!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy