18 Paź

Woda – skarb, którego zasoby mogą się wyczerpać

Życie bez wody jest niemożliwe. Bez jedzenia jesteśmy w stanie wytrzymać nawet kilkanaście dni, jednak bez wody maksymalnie kilka, a i to tylko przy założeniu, że jesteśmy zdrowi. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia z problemem braku dostępu do wody zmaga się na świecie ok. 1,1 miliarda ludzi.

Wody jest coraz mniej

Rozwój gospodarczy sprawia, że poziom życia wzrasta. Nasze domy są coraz ładniejsze, samochody szybsze, pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania technologiczne. To wszystko niewątpliwie ułatwia życie – powoduje jednak coraz wyższe zapotrzebowanie na wodę. Kryzys wodny to wynik zmian klimatycznych, konfliktów zbrojnych, urbanizacji. My jeszcze tego nie odczuwamy, dostęp do wody jest dla nas czymś oczywistym – czy jednak będzie tak za kilkadziesiąt lat?

WHO uważa, że do 2050 roku z powodu niewystarczającej ilości wody pitnej, na świecie nawet 7 miliardów ludzi może zostać dotkniętych problemem niedostatku tego życiodajnego napoju. A przecież woda jest nam potrzebna do przetrwania. Dziennie powinniśmy wypijać minimum 1,5 litra płynów, w innym przypadku możemy narazić się na nieprzyjemne konsekwencje, takie jak suchość w ustach, podwyższone tętno, wymioty, biegunka, a nawet śmierć.

Jak oszczędzać wodę?

Zmniejszające się zasoby wodne wpływają również negatywnie na uprawy, co w rezultacie może prowadzić do problemów z dostarczaniem pożywienia. Poza tym może to również prowadzić do wielu konfliktów, będących konsekwencją walki o te zasoby.

Przede wszystkim musimy zacząć zwracać uwagę na wykorzystywanie wody – pamiętaj zwłaszcza o jej oszczędzaniu. Świadome korzystanie zasobów wodnych to klucz to zachowania równowagi. Istotne jest również oczyszczanie wody oraz ochrona wód powierzchniowych i podziemnych przed wszelkim zanieczyszczeniem powodującym jej utratę.

Co możemy zrobić?

My sami również możemy zadbać o zasoby wodne. Oto kilka propozycji:

  1. Zakręcaj kran, jeśli chwilowo nie korzystasz z wody (np. myjąc zęby).
  2. Używaj takich urządzeń, jak pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są całkowicie zapełnione.
  3. Bierz szybki prysznic, zamiast długiej kąpieli.
  4. Wyeliminuj z domu wszelkie cieknące urządzenia, które generują dodatkowe koszty i bezsensownie zużywają wodę.
  5. Nie myj naczyń pod bieżącą wodą.

Woda zapewnia równowagę nie tylko w Twoim życiu, ale także pozwala na zachowanie jej na świecie. Niedobór wody może wykreować wiele niepotrzebnych konfliktów, które prędzej czy później dotkną każdego z nas. Dlatego właśnie warto zadbać o jej zasoby już teraz.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy