Woda źródlana zdrowa czy niezdrowa?

Woda jest niezbędna do życia! Napędza organizm do działania. Nic więc dziwnego, że wszyscy dookoła zachęcają nas do jej regularnego spożywania. Anthelme Brillat-Savarin, francuski pisarz doszedł do wniosku, że to jedyny napój, który gasi pragnienie. Pytanie: jaką wodę pić? Mineralną, stołową, gazowaną, a może źródlaną? Wokół tej ostatniej narosło wiele mitów — czas się z nimi rozprawić!

Woda źródlana vs woda mineralna

Wiele osób wychodzi z założenia, że woda to woda. Tymczasem prawda jest zgoła odmienna — woda wodzie nierówna. Oznacza to w praktyce, że można wyróżnić kilka ich rodzajów. Każdy z nich charakteryzuje się odmiennym składem, właściwościami oraz działaniem. Wodę źródlaną w przeciwieństwie do mineralnej, uznaje się za jedną z najbardziej uniwersalnych. Jest odpowiednia dla dzieci, niemowląt, kobiet w ciąży, seniorów, osób z chorobami nerek i serca, prowadzących zrównoważony tryb życia cechujący się umiarkowaną aktywnością fizyczną. Dlaczego zatem przypięto jej łatkę niezdrowej?

Czy woda źródlana jest niezdrowa?

Nie, woda źródlana nie jest niezdrowa. Jest obojętna dla naszego organizmu — nawadnia, ale nie dostarcza substancji odżywczych. Mowa o minerałach, takich jak: wapń, sód, potas czy magnez — składników, których często brakuje nam w diecie.

Czym kierować się w trakcie wyboru wody?

Przede wszystkim warto się skupić na kondycji naszego zdrowia. Warto również pamiętać o naszych kubkach smakowych — wybierzmy tą, która najbardziej im odpowiada. Przed zakupem warto prześledzić etykietę — sprawdzić skład. Na co dzień warto pić wodę nisko lub średniozmineralizowaną. Niestety, nie sprawdzi się ona u osób cierpiących na kamicę nerkową.

Nie daj się nabić w butelkę — kup dobrą wodę!

Na rynku obecnych jest kilkadziesiąt marek wód pitnych. Jak wybrać tą najlepszą? Czy można zaufać reklamom? Okazuje się, że niekoniecznie. Przed wizytą w markecie warto zapoznać się ze statystykami. Poniżej znajduje się złota dziesiątka — ranking najlepszych wód sklepowych.

  1. Kuszyńskie Zdroje
  2. Słotwinka
  3. Badoit
  4. Muszyna MINERALNE
  5. Kryniczanka
  6. Galicjanka
  7. Staropolanka 2000
  8. Narzan
  9. Muszyna Cechini Józef
  10. Muszynianka

Jakiej wody unikać?

Woda stołowa — to właśnie jej powinniśmy unikać. Stanowi ona mieszankę wody źródlanej i mineralnej. Nie jest naturalna — jej skład został zmodyfikowany przez człowieka.

Czy woda mineralna jest lepsza od źródlanej?

Jak widać, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dla jednych może okazać się świetnym rozwiązaniem, doskonałym sposobem na uzupełnienie dziennej dawki minerałów. Drugim z kolei może zaszkodzić. Podobnie jest z bąbelkami, których powinny unikać osoby zmagające się z problemami żołądkowo-jelitowymi.
Podsumowując: woda źródlana nawadnia, reguluje temperaturę ciała oraz trawienie. Natomiast woda mineralna robi coś jeszcze — uzupełnia niedobory składników mineralnych. Jest pomocna w leczeniu osteoporozy, niedoczynności tarczycy oraz wielu innych przypadłości. Na rynku obecnych jest kilkadziesiąt marek.

1 comment on “Woda źródlana zdrowa czy niezdrowa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *