Woda jest jednym z elementów, który jest niezbędny do życia. Prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu jest od niej uzależnione, bowiem w ok. 60% składa się on z wody. Zaburzenie gospodarki wodnej może powodować szereg nieprawidłowości, związanych z naszym zdrowiem.

Woda jest potrzebna

Nasz organizm nie jest w stanie bez wody funkcjonować. Do czego potrzebujemy wody? Otóż m.in. pomaga ona rozpuszczać pokarm i usuwa pojawiające się w jedzeniu toksyny. Prócz tego pozwala na regulowanie temperatury naszego ciała oraz nawilża nasze błony śluzowe oraz stawy. Wiele przemian biochemicznych, zachodzących wewnątrz, nie byłoby możliwych bez udziału wody.

 Zapotrzebowanie na wodę

 To, ile wody potrzebuje nasz organizm, jest kwestią indywidualną i uzależnioną od wielu czynników, m.in. płci czy ilości aktywności fizycznej. Przyjmuje się, że dorosła kobieta powinna spożywać od 1,5 litra do 2,2 litrów wody dziennie, zaś dorosły mężczyzna od 1,5 litra do 3 litrów. Im większa aktywność fizyczna, tym więcej wody powinniśmy wypijać. Ważne jest też, aby nie pić dopiero w momencie, w którym poczujemy pragnienie, a wcześniej. Jako że nasz organizm nie jest w stanie zmagazynować większej ilości płynów musimy mu je dostarczać regularnie, kilka razy dziennie.

Korzyści z picia wody

Dlaczego warto pić wodę? Jest mnóstwo powodów! Na początek dobra wiadomość dla fanów sportu – podczas wysiłku fizycznego, gdy nasz organizm jest odpowiednio nawodniony, pozwala nam to na wykonywanie ćwiczeń bardziej intensywnie i przez dłuższy czas. Picie dużej ilości wody, w trakcie odchudzania, pozwala przyśpieszyć metabolizm oraz wzbudza w nas poczucie nasycenia – to sprawia, że nie podjadamy między posiłkami. Ważną zaletą tego napoju, jest również to, że pozwala obniżyć stres i dodaje nam energii. Picie schłodzonej wody skutecznie gasi pragnienie w upalne dni i po wysiłku fizycznym, dodawanie do niej świeżych soków z owoców dodatkowo wzbogaca jej smak i wartości odżywcze. Poza tym woda poprawia stan naszej skóry – picie wody w odpowiednich ilościach sprawia, że nasza skóra jest jędrna, gładka, napięta i pełna blasku. Specjalne wody lecznicze zapobiegają zaparciom, poprawiają perystaltykę jelit (masy kałowe nie zalegają w jelitach), a co z tym idzie chronią nas przed nowotworami i hemoroidami.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy