W życiu każdej pary, przychodzi taki dzień, że decyduje się ona zamieszkać razem. Jest to wielkie szczęście, ale również duża odpowiedzialność. Mieszkanie razem może mieć decydujący wpływ na to, czy nasz związek przetrwa i czy ta druga osoba to rzeczywiście „ta jedyna”.

Trudne początki

Początki zawsze są trudne, ale przecież nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Oczywiście istnieją pary, które świetnie się ze sobą dogadują, jednakże w większości przypadków pierwszy etap wspólnego mieszkania, to tzw. etap docierania się. Każda z osób posiada swoje nawyki wyniesione jeszcze z własnych, rodzinnych domów i bardzo trudno jest zmienić przyzwyczajenia w kilka dni. Właśnie dlatego, pierwsze tygodnie, a nawet miesiące, bywają trudne. Ważne jest, aby się wtedy nie poddawać. Najlepiej porozmawiać z drugą osobą, a nie złośliwie zwracać jej uwagę. Rozmowa jest tutaj najważniejszym elementem. Musimy umieć sobie wyjaśnić, co nas w drugiej osobie irytuje, jakich zmian oczekujemy. Należy jednak pamiętać, że nie można całkowicie zmienić swojego partnera – można jedynie pracować nad waszym związkiem. Jeśli okazuje się, że w drugim człowieku przeszkadza nam wszystko, znaczy to, że mamy poważny problem i musimy zadać sobie pytanie: czy to właściwa osoba dla mnie?

Ustalenie zasad

Kiedy już uda nam się przyzwyczaić do nawyków partnera, ważnym krokiem jest ustalenie obowiązków. Zamieszkanie razem wiąże się bowiem z kilkoma istotnymi punktami. Po pierwsze: opłaty – musicie jasno ustalić, w jaki sposób dzielicie się rachunkami, żeby pieniądze nie były punktem zapalnym kłótni. Po drugie: obowiązki domowe – odkurzanie, zmywanie, mycie okien czy wynoszenie śmieci. Oczywiście jesteście razem, takie sprawy powinny rozwiązywać się same, jednak, kiedy kolejny tydzień na szafkach osiada warstwa kurzu, a w zlewie uzbierała się już niezła sterta naczyń, musicie porozmawiać. Nie możecie udawać, że nic się nie stało. Jeśli takie rzeczy nie rozwiązują się samoistnie, wymagają negocjacji – nawet w związku.

Mieszkanie pod jednym dachem może okazać się momentem przełomowym w naszym związku. Każdy jest inny, inaczej reaguje i zachowuje się w bliskiej relacji. Uniwersalną radą dla wszystkich zakochanych jest jednak rozmowa – szczera działa cuda i potrafi rozwiązać nawet najcięższe konflikty.

Facebook Comments

One Comment

  • Iza pisze:

    Pamiętam swoje początki wspólnego mieszkania – łatwo nie było, ale ważne żeby przetrwać ten trudny początkowy okres docierania się, później jest już tylko lepiej :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy