„Ok to zgadamy się na Facebooku” – słyszymy teraz częściej niż „spotkajmy się w kawiarni, we wtorek o 18”. Niestety, ale stajemy się coraz bardziej uzależnieni od sieci, niechętnie wychodzimy do ludzi, wolimy porozmawiać ze sobą poprzez internetowy komunikator niż spotkać się twarzą w twarz. Czas jednak wyjść z internetu, do ludzi, dla własnego dobra.

Sieć od pewnego czasu stała się dla nas nową przestrzenią, w której realizujemy coraz więcej potrzeb – w tym także potrzebę interakcji z innymi. Przenosimy swoje życie do sfery wirtualnej, zapominając o tym, jak ważne są prawdziwe, bezpośrednie kontakty społeczne.

Relacje międzyludzkie

Dla niektórych kontakt z innymi osobami przez internet jest po prostu wygodną formą zawierania znajomości – jest to duża oszczędność czasu, pozwala nam na zachowanie większej anonimowości. Jednak jak twierdzą psycholodzy z Uniwersytetu Michigan, użytkownicy portali społecznościowych, które umożliwiają nam kontakty z innymi stają się coraz bardziej samotni. Nic w tym dziwnego – pisanie na klawiaturze nie zastąpi emocji towarzyszących rozmowie twarzą w twarz. Jak się okazuje brak kontaktów z innymi ludźmi wpływa negatywnie również na naszą psychikę, często może także powodować frustrację. Mimo iż internet może wnieść wiele dobrego do naszego życia, nie możemy ograniczać się tylko do rzeczywistości wirtualnej.

Internet a najmłodsi

Nie można powiedzieć, że internet wywiera tylko negatywny wpływ na nasze dzieci. Ma sporo zalet, jest pomocny chociażby w procesie uczenia się. Patrząc jednak na sprawę z perspektywy kontaktów z rówieśnikami, sprawa wygląda już nieco inaczej. Dzieci coraz częściej, zamiast wychodzić na zewnątrz, bawić się z innymi, przesiadują przed komputerem. Wpływa to negatywnie m.in. na ich zdrowie – fizyczne i psychiczne. Często zdarza się, że przenoszą do rzeczywistości zachowania rodem z gier internetowych, co z kolei później może powodować upośledzenie umiejętności społecznych. Z drugiej strony, zbyt długie przesiadywanie przed komputerem może negatywnie wpływać na zdrowie dziecka. Wiele godzin przed komputerem to prosta droga do wad postawy, pogorszenia się wzroku, zmęczenia.

Właśnie dlatego rodzice powinni zachęcać najmłodszych do wychodzenia z domu, a także kontrolować sposób, w jaki korzystają oni z internetu. Warto też ograniczyć czas, jaki dzieci spędzają przed komputerem, a także poświęcić chwilę na ich edukację w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci.

Zapamiętaj

Internet to wiele korzyści dla społeczeństwa, spowodował jednak także osłabienie więzi społecznych. Stajemy się dla siebie coraz bardziej obcy, bo tak naprawdę inny obraz swojego życia i siebie samych kreujemy w internecie, a inny towarzyszy nam na co dzień. Aby nie popaść w choroby cywilizacyjne na miarę XXI wieku, warto „wyjść” z internetu, pójść na spacer, uśmiechnąć się do człowieka przechodzącego obok i dostrzec, jak piękny jest świat i ludzie poza siecią.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy