17 Lip

Wypalenie zawodowe – i co dalej?

Wielokrotnie praca, którą wykonujemy nie jest spełnieniem naszych zawodowych marzeń. Szczególnie teraz, kiedy znalezienie pracy jest nie lada wyczynem, radość wzbudza sam fakt jej posiadania. Czy jednak nie powinno być tak, że w pracy spełniamy się zawodowo i realizujemy? Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia - na zmianę pracy i spełnienie marzeń nigdy nie jest za późno!

Zapewne nie raz spotkała cię sytuacja, w której bliska osoba postanowiła złożyć wypowiedzenie – to prędzej czy później dotyka każdego z nas. Powodów może być wiele: niesprzyjająca atmosfera pracy, brak satysfakcji z wykonywanych zadań, niskie zarobki czy niemiły szef. Tak czy inaczej, to zupełnie naturalne! Czasy, w których można było zostać przodownikiem pracy i całe życie pozostawało się w relacji zawodowej z jednym pracodawcą minęły.

 

Objawy

 

Taka już nasza ludzka natura, że potrzebujemy się rozwijać. Satysfakcja jest nam potrzebna, abyśmy czuli się spełnieni. Jeśli nam tego brakuje, popadamy w monotonię, a to nigdy nie kończy się dobrze. Wypalenie zawodowe wiąże się z zespołem objawów, które zaobserwowane, powinny być natychmiast wychwycone i „leczone”. A leczone mogą być nowymi wyzwaniami, awansem zawodowym lub po prostu zmianą pracy.

 

Bądź czujna i podejmuj odpowiednie kroki, kiedy zauważysz u siebie:

 • nieustająca niechęć do pracy,
 • stałe uczucie przepracowania,
 • narastający dystans do współpracowników,
 • zmienność nastrojów i drażliwość,
 • unikanie obowiązków zawodowych.

 

Jak odnaleźć pasję w sobie

 

Wiele osób zapomina, że w każdym z nas drzemie olbrzymi potencjał. Wszyscy mamy talenty, które możemy rozwijać. Kolejną przeszkodą zdaje się być sama decyzja. Zaprzyjaźniony student katowickiej reżyserii – Michał – jest idealnym przykładem człowieka, który odważył się podjąć trudną decyzję i całkowicie odmienić swoje życie:  „Parę lat temu skończyłem prawo, zrobiłem aplikację adwokacką, dostałem pracę w jednej z warszawskich kancelarii. Czułem jednak, że coś jest nie tak, że nie spełniam się w tym zawodzie. W ubiegłym roku postanowiłem pójść na egzaminy wstępne na reżyserię i dostałem się za pierwszym razem. Teraz robię to, co lubię i się spełniam! Warto było zaryzykować!” – podkreśla Michał. Zapytany o swoją największą pasję, bez wahania wymienia film. Czy nie jest tak, że wielu z nas utożsamia się z Michałem? Idziemy na studia, po których mamy szanse na dobrze płatną pracę, zamiast na takie, które realizują nasze zainteresowania. Jak więc odnaleźć w sobie pasję? Warto wrócić do korzeni, zastanowić się, co kochamy robić i zacząć to robić! Brzmi irracjonalnie, to prawda. Jednak wielu osobom już się udało, dlaczego z Tobą miałoby być inaczej?

 

Zadbaj o zadowolenie z pracy

 

Bez względu na to, czy postanowisz napisać nowy scenariusz swojej kariery zawodowej, czy też zostaniesz w swoim obecnym miejscu pracy – dbaj o siebie! Równowaga to podstawa, ta musi koniecznie występować między Twoim życiem zawodowym i osobistym.

 

Dlatego pamiętaj:

 1. Twoi najbliżsi są najważniejsi – Ty ich potrzebujesz i oni potrzebują
 2. Sport lub/i hobby, które dają Ci relaks powinny znaleźć się w Twoim terminarzu przynajmniej 2 razy w tygodniu.
 3. Bez snu nie ma efektywnej pracy!
 4. Każdy – nawet Ty – ma prawo do odpoczynku. Urlop to rzecz konieczna.
 5. Nigdy nie idź na łatwiznę. Każdy człowiek lubi wyzwania. Czy jako pracownik, czy jako szef, mierz coraz wyż
 6. Nie zapominaj także o odpowiedniej diecie. Twój organizm potrzebuje sporo energii, aby móc pracować na wysokich obrotach.
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy