26 Maj

Wyznaczaj sobie cele możliwe do osiągnięcia

Z pewnością każdy z nas chce osiągać stawiane przed sobą cele. Gdy się to nie udaje popadamy we frustrację i tracimy motywację. Często jednak jest tak, że to nie nasze działania są nieskuteczne, ale nasz cel sam w sobie był źle sformułowany. Czas to zmienić i nauczyć się wyznaczać cele, które będą możliwe do osiągnięcia!

Z pomocą w rozwiązaniu tego delikatnego problemu przychodzi nam technika opracowana przez ekspertów do spraw zarządzania. Bowiem niezależnie od tego, czy chcemy osiągnąć cel biznesowy czy osobisty, czy jest to cel dla firmy, działu, partnerów, metody jego określania są zawsze takie same. Aby łatwiej zapamiętać poszczególne elementy, jakie powinny towarzyszyć wyznaczaniu celów, powstał tzw. model SMART, co w języku angielskim oznacza „mądry”. Jak wygląda schemat takiego mądrego celu?

S jak Specific, czyli Szczegółowy

Niezależnie od tego, czy model SMART będziemy rozpatrywać w oryginalnej wersji angielskiej czy dostosowanej do tej samej idei wersji polskiej, zasady będą takie same. Pierwsza z nich głosi, że cel musi być bardzo konkretny, dobrze opisany i zrozumiały. Taki, który nie pozostawia miejsca na różne interpretacje. Jasno musi być w nim określone, co i jak chcemy osiągnąć. Warto zadać sobie również pytanie: po co chcemy to osiągnąć? Dzięki tym wszystkim elementom będziemy wiedzieć, do czego dążymy.

M jak Measurable, czyli Mierzalny

Na tym etapie najlepiej posługiwać się liczbami, ponieważ, aby mieć pewność, że cel został osiągnięty, musimy zmierzyć efekty naszej pracy. Może to być utrata konkretnej ilości kilogramów, zwiększenie procentowe zysków w firmie, liczba godzin poświęconych na wspólne spędzanie czasu czy wysokość zarobków. Jeśli ilościowe określenie wymierności celu nie jest możliwe, należy znaleźć kryterium jakościowe.

A jak Ambitious, czyli Ambitny

Czy osiągnięcie banalnego celu przyniesie nam satysfakcje? Nawet jeśli tak, to niewielką. Dlatego warto wyznaczać sobie ambitne cele, których realizowanie będzie dla nas wyzwaniem i przygodą, a dopięcie swego będzie powodem dumy i radości. Jednak…

…Realistic, czyli Realistyczny

 No właśnie, ambicje, ambicjami, ale cel musi być możliwy do osiągnięcia. Jeśli ambitnie założymy, że opanujemy 100 słówek tygodniowo w 10 językach, może to być zdecydowanie za dużo nawet dla genialnego umysłu. Dla naszej satysfakcji oraz w ramach naszych możliwości może wystarczyć nauka 100 słówek w jednym języku, którego nie uczyliśmy się do tej pory. Gdy będziemy systematyczni i rzeczywiście krok po kroku zaczniemy realizować swoje założenia, będzie to dla nas znacznie bardziej korzystne, bo z pewnością skuteczne.

T jak Time, czyli Terminowy

Ostatnim etapem ustalania własnych celów jest określenie ich w czasie. Należy podać termin, do którego nasz ambitny, lecz osiągalny, szczegółowo sformułowany i mierzalny cel ma zostać zrealizowany. Deadline’y zawsze dobrze motywują do działania.

Istnieje również rozszerzona wersja modelu, która proponuje nam cel „mądrzejszy” od „mądrego”. Zgodnie z tą ideą dodajemy jeszcze dwie literki, tak, aby powstało słowo SMARTER. Literka „E”, zachęca do tworzenia ekscytującego celu, bo taki najlepiej napędza do działania. Natomiast literka „R” wskazuje na rozpisanie sobie swojego celu na kartce zgodnie z całym schematem. Gdy cel zostanie zapisany będziemy o nim pamiętać, niezależnie od tego, jak długi będzie termin jego realizacji.

Trzymamy kciuki za realizację Waszych celów!

Facebook Comments

One Comment

  • Kasia pisze:

    Mądre cele… muszę zapamiętać, może w końcu uda się doprowadzić coś od początku do końca! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy