13 Cze

Wyobraź sobie taką sytuację: jest piękne letnie popołudnie. Postanowiłaś wybrać się na spacer po parku. Po drodze spotykasz człowieka, który z zawiązanymi oczami błąka się po parku. Raz idzie drogą, za chwilę wchodzi na drzewo, a zaraz potyka się o ławkę. Jest wściekły i sfrustrowany. Dokładnie tak samo zachowują się ludzie, którzy nie wyznaczają sobie celów. 

Błąkają się w życiu i nie wiedzą, gdzie chcą dojść ani co chcą osiągnąć i w rezultacie są wciąż niezadowoleni. Każdy czas w ciągu roku to idealny moment, w którym możesz spokojnie zastanowić się nad tym, co tak naprawdę chcesz osiągnąć przez najbliższe 12 miesięcy (lub dłużej) i stworzyć plan, który pomoże Ci zrealizować wszystko to, co sobie zaplanowałaś.

Co chcesz osiągnąć?

W pierwszej kolejności zastanów się spokojnie nad tym, co chcesz osiągnąć w najbliższym czasie (w ciągu najbliższego miesiąca, pół roku czy roku). Wypisz po kolei na kartce wszystkie rzeczy, które chcesz zrobić. Pamiętaj jednak, że sposób sformułowania celu jest bardzo ważny więc zwróć szczególną uwagę na to, aby cel był realny i zależny od Ciebie. Cel typu: „Niech Marek w końcu rzuci Iwonę i zacznie się spotykać ze mną”  nie zależy od Ciebie więc raczej może się nie zrealizować. Formułuj swoje cele krótko i konkretnie. Zapisuj je tylko i wyłącznie w czasie teraźniejszym lub przeszłym, np. „Regularnie uprawiam jogę, znalazłam idealnego dla mnie mężczyznę lub zarabiam (tu wpisz kwotę) miesięcznie”. Niech Twoje cele zawsze będą pozytywne. Cele typu: „Nie chcę mieć już więcej długów” powodują, że przyciągasz do siebie jeszcze więcej długów. Negatywne sformułowania lepiej zastąp ich przeciwieństwem np. „Jestem wolna finansowo i zarabiam miesięcznie (tu wpisz ile potrzebujesz).” Unikaj także zaprzeczeń typu: „Nie chcę już chorować lub nie chcę być samotna”. Zastąp je lepiej zdaniami: „Jestem zdrowa; mam wspaniałego mężczyznę”.

Kiedy?

Każdy cel musi mieć także wyznaczoną datę realizacji. Cel bez wyznaczonej daty jest tylko marzeniem, które prawdopodobnie nigdy się nie spełni. Jeśli więc w najbliższym czasie zamierzasz np. schudnąć, napisz dokładnie jaką wagę chcesz osiągnąć w czerwcu, lipcu czy grudniu. Jeśli chcesz otworzyć swoją firmę lub ją rozwinąć, napisz konkretnie w którym miesiącu chcesz zakończyć daną rzecz. Wyznaczając cele możesz podzielić je na biznesowe (związane z Twoją karierą, pracą, firmą, pracownikami i sukcesami zawodowym), zdrowotne (związane z uprawianiem sportu, dbaniem o zdrowie itp.), duchowe (związane z Twoim rozwojem duchowym, samodoskonaleniem się, rozwijaniem nowych umiejętności itp.), rodzinne (związane z pielęgnowaniem relacji rodzinnych, dbaniem o swoją drugą połówkę, spędzanie wspólnego czasu podczas urlopów itp.).

Jak?

Sposobów realizacji celów jest wiele. Jednak najprostszy z nich polega na tym, aby cele roczne podzielić na cele miesięczne, czyli dokładnie wiedzieć, co powinnaś zrobić w danym miesiącu, aby zbliżyć się do realizacji swojego celu. Następnie cele miesięczne podziel na jeszcze mniejsze cele tygodniowe. Kolejnym krokiem jest podzielenie celów tygodniowych na poszczególne zadanie, które masz do wykonania każdego dnia. Stosując tą metodę, z pewnością uda Ci się zrealizować każdy, nawet z pozoru wielki i trudny cel.

W realizowaniu celów niezwykle ważna jest samodyscyplina. Wiem doskonale, jak jest to trudne, wiem, że największa walka jaką stacza każdy z nas, to walka z samym sobą. Aby ją wygrać i osiągnąć to, co sobie zaplanowałaś, nie wystarczy tego zapisać i rozłożyć na czynniki pierwsze. Najważniejsze jest aktywne działanie. Sukcesywnie każdego dnia, tygodnia i miesiąca wykonuj te zadania, które przybliżą cię do realizacji twoich celów, eliminując te czynności, które tylko odciągają się od pracy i nic pozytywnego nie wnoszą do twego życia.

Uwielbiam zdanie Henrego Forda, które brzmi: „Jeśli twierdzisz, że potrafisz – masz racje; jeśli twierdzisz, że nie potrafisz – też masz rację”. Dlatego cokolwiek postawisz sobie na celowniku, zawsze będziesz w stanie to osiągnąć. Trzymam kciuki za Twoje sukcesy!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy