08 Maj

Wyzwól w sobie motywację!

Jak znaleźć w sobie motywację? Co należy robić, aby być zawsze zmotywowanym? Takie pytania zadajemy sobie coraz częściej. Marzymy, mamy ambicje, stale wyznaczamy sobie nowe postanowienia. Wystarczy jednak tylko jedna chwila słabości i potrafimy wszystko to zostawić za sobą. Oto kilka wskazówek, jak wytrwać w swoich założeniach.

Czym jest motywacja?

Definicja motywacji według serwisu Wikipedia, to: „stan gotowości istoty rozumnej do podjęcia określonego działania, to wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych określający podłoże zachować i ich zmian”.

Inaczej mówiąc, motywacja to uczucie które towarzyszy nam, gdy chcemy osiągnąć jakiś ważny dla nas cel. Problem w tym, że często posiadamy tylko słomiany zapał, czyli bardzo szybko się zniechęcamy. Potrafimy doskonale użalać się nad sobą i wzdychać nad swoim ciężkim losem. Szybko się usprawiedliwiamy, nie posiadając w zasadzie żadnego większego powodu.  Bardzo motywujące w tej sytuacji wydaje się być powiedzenie ludzi, którzy już sukces odnieśli: marzenia się nie spełniają – marzenia się spełnia :)

Zacznijmy od początku

Jak często sami siebie oszukujemy? Koniecznie trzeba zadać sobie pytanie „Dlaczego brakuje mi motywacji?”. Prawdziwa odpowiedź na to pytanie, może nam wiele wyjaśnić. To pierwszy krok do osiągnięcia celu. Kolejne pytania to: co czuję? dlaczego? i co mogę z tym zrobić? Wszystkie te odpowiedzi są w nas. Warto niekiedy ze sobą szczerze pogadać.

Jak wyzwolić w sobie motywację?

Brak motywacji bierze się w nas często z powodu rutyny w którą wpadamy. Poza tym losowe sytuacje życiowe, brak konkretnego planu, czy po prostu małe codzienne dylematy sprawiają, że się dekoncentrujemy i tracimy siły do działań. Co z tym zrobić? ZMIENIĆ!  Nie musimy od razu przewracać naszego życia do góry nogami. Małe zmiany też są dobre, ważna jest jednak konsekwencja. Musimy wierzyć w to, że możemy osiągnąć cel. Jeśli sami w to nie będziemy wierzyć, to kto ma wierzyć? Postaraj się wyjść ze swojej strefy komfortu i zmierzyć się z czymś co wydaje się bardzo trudne. Dzięki temu staniesz się dużo silniejszy i uwierzysz w siebie.

Działaj, działaj, działaj!

Zacznij od zrobienia szczegółowego planu. Każdy duży cel rozpisz na małe cele. Jeśli wiemy co konkretnie mamy do zrobienia i jesteśmy świadomi, że dane zadania mają zostać wykonane konkretnego dnia, to nie będziemy prowadzić ze sobą niekończących się dialogów, tylko będziemy działać. Jeśli Ci się nie chce, zadaj sobie pytanie, czy ludzie sukcesu, siadają i narzekają, że im się nie chce? Pewnie w gorsze dni tak, oby te gorsze dni, nie zamieniały się w gorsze tygodnie. Po prostu działaj, bez wymówek.

 

Pamiętaj:

Jesteś projektantem swojego przeznaczenia. Jesteś jego autorem. Sam piszesz historię. Pióro tkwi w Twoim ręku, a wynik zależy od tego, co wybierzesz- Lisa Nichols.

 

Znajdź kompana

We dwoje zawsze raźniej. A w grupie motywacja jest dużo większa – szczególnie jeśli chodzi o sport. Warto zatem zorientować się, czy w naszym otoczeniu nie ma kogoś, kto ma podobny cel do nas. Oczywiście wiele osób, woli realizować swoje założenia w pojedynkę. Nic na siłę. Jeśli jednak wolisz mieć wsparcie w kompanie lub kompanach z pewnością znajdziesz kogoś, kto Ci potowarzyszy, a nawet razem z Tobą będzie osiągał kolejne małe cele.

Czas – start!

Każdy może pozwolić sobie na gorszy dzień. Każdy czasem taki ma. Nie musimy być zawsze mistrzami produktywności. Odpoczynek i regeneracja potrzebna jest każdemu od czasu do czasu. Nie zapominaj jednak o działaniu i o małych celach. Po prostu… jeśli taki trudny czas się wydłuża, to nie możesz bez końca siedzieć i czekać, aż minie. Wtedy należy przypomnieć sobie o dużym celu i o tym jak bardzo chcemy go osiągnąć oraz działać!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy