Przygotowania świąteczne to bardzo pracowity okres. Warto zaangażować w świąteczne przygotowania dzieci, które już od najmłodszych lat mogą nauczyć się pomagać.

Możesz wierzyć lub nie, ale dzieci naprawdę są chętne do pomocy – wystarczy jedynie odpowiednie podejście. Nie bój się prosić ich o przysługę. Sama możesz się przekonać, jak wiele daje pomoc Twoich pociech.

Pomoc w kuchni

Wydawać się to może abstrakcją, ale naprawdę nawet najmłodsze dzieci mogą pomagać w kuchni. Rzecz jasna nie ugotują zupy i nie usmażą karpia, ale tym najmłodszym możesz zlecić chociażby wycinanie pierników odpowiednimi foremkami czy ozdabianie ciastek lukrem. Starsze dzieci bez problemu mogą pomóc w sprzątaniu czy przekładaniu potraw do garnków i chowaniu ich w odpowiednie miejsca.

Sprzątanie

Porządki w trakcie świąt zabierają wiele czasu. Zaangażuj w nie swoje dzieci – niech same posprzątają swoją przestrzeń, mogą również odkurzyć mieszkanie czy powycierać kurze. Odciąży Cię to w wielkim stopniu, a nie obciąży obowiązkami za bardzo Twoich dzieci.

Ozdabianie domu

Świąteczny klimat tworzą również ozdoby świąteczne całego domu – nie musisz robić tego sama. Poproś swoje dzieci o ubranie choinki, powieszenie lampek czy ozdobienie okien. Nawet nie wiesz, jak wiele radości im to sprawi, a Ty będziesz mogła poświecić swój czas na inne, bardziej wymagające zadania.

Prezenty

W natłoku zadań nie masz czasu, żeby kupić albo zapakować prezenty? Poproś o to swoje dzieci. Znalezienie odpowiednich upominków nie będzie wymagało od nich nawet wyjścia z domu. Z łatwością mogą je znaleźć w internecie, a następnie skonsultować swoje pomysły z Tobą. Samo kupno pozostaje już na Twojej głowie – nie jest to jednak zbyt wiele pracy. Pakowanie prezentów również możesz zostawić dzieciom.

Wigilia

Przed Wigilią dużo czasu musisz poświęcić na stanie w kuchni i przygotowywanie posiłków. Dodatkowo musisz jeszcze znaleźć czas na przygotowanie wigilijnego stołu. Poproś więc dzieci o nakrycie stołu, ułożenie talerzy, sztućców, a nawet przygotowywanie imiennych karteczek, aby każdy wiedział, gdzie usiąść. Niech przygotują odpowiednią playlistę, która stworzy przyjemny klimat tego wieczora. Zaangażuj je również w sprzątanie po wieczerzy.

Przekonanie, że nikt nie wykona tych wszystkich rzeczy tak dobrze jak Ty jest błędne. Jeśli chcesz, aby Wigilia stała się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem nie bój się prosić o pomoc swoich dzieci. One wcale nie poczują się wykorzystane, a wręcz przeciwnie – potrzebne. Dzięki temu każdemu z Was wigilia będzie się dobrze kojarzyć.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy