Ból kręgosłupa to bardzo nieprzyjemna sprawa, jednak doświadcza go mnóstwo osób. Często sprawia, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, a w wielu przypadkach jest zapowiedzią poważnych problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego trzeba działać wcześniej i starać się dbać o swój kręgosłup.

Prawidłowa postawa

Przyjmowanie nieprawidłowej postawy jest jednym z najczęściej popełnianych przez nas błędów. Siedząc przed komputerem czy telewizorem, a nawet chodząc krzywimy się, co powoduje późniejsze bóle kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest, aby na co dzień pamiętać o tym, aby utrzymywać wyprostowaną postawę – stojąc, chodząc czy siedząc pamiętajmy o wyprostowanych plecach. Ważne jest również, aby nie przeciążać naszego kręgosłupa – torby z zakupami noś w obu rękach, schylając się zginaj kolana i zapomnij o noszeniu plecaka na jednym ramieniu! Pamiętaj również, że jeśli pracujesz w biurze o zmianie pozycji siedzącej oraz rozluźnianiu mięśni, co jakiś czas. Zbyt długie siedzenie w jednej pozycji powoduje napięcie mięśni.

Dobierz odpowiednie meble

To może wydawać się błahe, jednak odpowiednie krzesło, sofa czy materac to również bardzo istotna sprawa. Kupując fotel, pamiętaj, aby jego oparcie było wysokie, odpowiednio wyprofilowane, co pomoże złagodzić napięcie w mięśniach. Sofa nie powinna się zbytnio zapadać, siedząc na niej nasze stopy powinny móc bez problemu dotykać podłogi. Nasz materac nie powinien być z kolei ani zbyt miękki, ani za twardy – nie można również zapominać o jego wymienianiu co jakiś czas. Ważna jest również odpowiednia poduszka, która nie może być zbyt wysoka ani zbyt miękka.

Ćwicz i zdrowo się odżywiaj

Aktywność fizyczna jest bardzo istotna. Dobrze jest więc dla własnego zdrowia znaleźć chwilę na ćwiczenia. Wcale nie musisz iść na siłownię czy fitness, wystarczy chwila treningu w domu. Przydatne będą: mata, piłka czy ciężarki. Warto też wybrać się na basen lub po prostu wyjść na krótki spacer. Dla zdrowia naszego kręgosłupa ważna jest także odpowiednia dieta. Zminimalizuj spożycie niezdrowej żywności, fast foodów czy słodyczy. Wybierz zdrową żywność, ogranicz spożycie tłuszczów. Twój kręgosłup na pewno będzie Ci za to wdzięczny.

Pamiętaj o dziecku

Nie możemy również zapominać o najmłodszych – ich też mogą dopaść bóle kręgosłupa. Właśnie dlatego zwracaj uwagę na postawę swojego malucha i już od najmłodszych lat staraj się ją korygować. Pozwoli to na uniknięcie schorzeń u Twojego dziecka i pozwoli mu cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy